Moj profil Postavke Povratne informacije Razgovori Omiljeni Transakcije Odjavi se

Dostavite za 1 euro prvih 5000 paketa u vrijednosti preko 30 eura!

Forumi /

Ljubav, obitelj, djeca, psihologija /

O djeci /

Prijevremeni upis djeteta u prvi razred

Drage mame, trebam veliki savjet, i voljela bi čuti vaše mišljenje... Uglavnom situacija je ovakva...dijete je rođeno u 6 mjesecu 2011.g, a u prvi razred polaze djeca rođena do 31.03., pa po tome moja curica ne spada u tu skupinu. Htjela sam je pustiti doma još godinu dana, iako je jako inteligentna i sigurno bi pokazala dobre rezultate u školi, ipak sam mislila da nije emocionalno možda toliko spremna. Razlog zbog kojeg je moj suprug želi upisati ranije, je taj da živimo u malom mjestu gdje se nastava održava sa po dva razreda istovremeno, jer zna biti u razredu samo jedno dijete. Upravo to će se dogoditi mojoj curici, ona će biti vjerojatno jedino dijete u razredu. A ove godine će upisati možda najviše djece, možda 6-7 i to bi bilo super da ide na nastavu s njima, jer ionako su cijelo vrijeme bili zajedno u vrtiću, i ona se igrala s njima. Nakon šta ta djeca budu krenula u školu, moje djete ostaje samo u vrtiću, i vjerojatno neće imati nikoga svoje genaracije, jer je ostalo puno mlađe djece sa uzrastom od 3 ili 4 godine. Svjesna sam svega, znam da je bolje je pustiti doma, ali ovako će izgubiti svoje društvo u vrtiću i uvijek će biti sama. Ona zna pomalo čitati, zna brojeve, zna zbrajati (samo s brojevima do 10, sa prstićima broji), u zadnje vrijeme se jako ''uozbiljila'', a prije nije mogla biti ni 10 minuta na miru, a sada zna čak i dugo sjediti, crtati, bojati...Ali, ne znam da li je spremna za školu... Voljela bi čuti vaše mišljenje, da li ima netko tko je dijete prijevremeno upisao u školu (znači kod mene se radi o 3 mjeseca, da je mlađa 3 mjeseca išla bi normalno u prvi razred, ovako nas je zadesilo to prijevremeno)... I da, nisam napomenula, možda jedino dijete koje bi s njom išlo u prvi razred je dijete s posebnim potrebama, sa asistentom, da je više djece ne bi se brinula, ovako znam da je takva nastava teža, napominjem da to nije glavni razlog, samo ga spominjem, a susretati će se kad tad jer se nastava odvija ionako sa dva razreda odjedanput ...
2017 02 13
Evo i moja je curica rođena kao i tvoja,mali je pametnjaković i razmišljala sam što napraviti. I odlučila da ostane još kući,ali smo mi u velikom gradu i to nosi svoje...ali ovo što si ti navela su bitni razlozi za razmišljanje za prijevremeni upis i ako je stvarno tako,bolje da ide sad kad će ih biti više u razredu .....
2017 02 13
Nisam mama, ali ću komentirati. :) Što dijete kaže? Jeste li nju pitali? :)
2017 02 13
Ona želi biti sa svojim prijateljicama, i to je njoj jedino važno...Pokrenula sam danas taj zahtjev, nismo još bili na testiranjima kod psihologa...tako da ne znam šta će psiholog reći... A moja curica je prilagodljiva, nju gdje staviš se snalazi...jako je društvena i socijalizirana... Ne znam kako da vam objasnim, njoj je sve dobro...
2017 02 13
Kada je pustim u vrtiću, druga djeca plaču, a ona mene poljubi i kaže: vidimo se poslije mama...
2017 02 13
S obzirom na okolnosti i da je razlika svega dva mjeseca i da dijete želi tu opciju, dala bih ju sad. Naravno pričekati psihologa, ali ako prođe, sad. Da ste u većem mjestu odgodila bih.
2017 02 13
> ComeStai: > S obzirom na okolnosti i da je razlika svega dva mjeseca i da dijete želi tu opciju, dala bih ju sad. Naravno pričekati psihologa, ali ako prođe, sad. > Da ste u većem mjestu odgodila bih. Ako ne prođe psihologa, imam mogućnosti da je upišem u obližnji grad druge godine, jer se zbog malo djece većina roditelja odlučuje i na tu mogućnost, ali je problem prijevoz do škole...ovako, djete ima baku i djeda koji oboje voze (tu smo svi motorizirani jer moramo biti)...pa ako ja ili suprug nismo u mogućnosti ići uzeti djete u školu, onda je oni mogu uzeti...škola u našem mjestu je dosta blizu...(iako na krpicama piše da sam iz tog grada, nisam nego je to mjesto izabrano kao najbliže jer moje ne postoji u opcijama)...baku i djeda ipak ne mogu toliko mučiti da je voze i dolaze uzimati u grad...
2017 02 13
U vašem mjestu je od 1-4 ili od 1-8? Hoće li nakon 4 razreda ipak u grad?
2017 02 13
Nakon 4 razreda je ipak grad...ali onda su djeca veća, i bude lakše...samostalniji su...ionako je moramo voziti ...radi se o 5 minuta vožnje, jer smo mi na brdu, a škola je niže...živim u turističkom mjestu, po ljeti je puno turista, a po zimi mrtvilo (to vam je tako :( ) Baka i djed je mogu voziti i ići uzeti bilo kad, to im je kratka relacija, a svaki dan idu do centra u trgovinu po kruh i ostalo...
2017 02 13
Ovako, ako bi pauzirala, onda bih ju odmah dala u grad. Ako bi krenula sad neka ide sa svojim društvom. Mislim da će vam psiholog pomoći oko odluke i da nakon što čujete nju/njega će vam biti lakše.
2017 02 13
> ComeStai: > Ovako, ako bi pauzirala, onda bih ju odmah dala u grad. Ako bi krenula sad neka ide sa svojim društvom. Mislim da će vam psiholog pomoći oko odluke i da nakon što čujete nju/njega će vam biti lakše. Da, samo me zanima kako su se snašla djeca koja su prijevremeno upisana...da li su roditelji požalili...to je moja glavna preokupacija sada...za ostalo ovisi o psihologu...a maloj fale i kile..pa ćemo vidjeti što će se izdešavati...
2017 02 13
Čuvala sam curicu koja je išla prije. Emocionalno nije bila spremna na obveze. No, takva je bila i u drugom razredu, dosta zaigrana. To se i njezina mama pitala. Da je krenula kasnije, situacija ne bi bila nešto bolja. Također područna škola. Što se gradiva tiče, apsolutno nikakvih problema nije bilo. Eto, to ja mogu napisati, nadam se da će se još netko javiti. :) * Čini mi se da imate više argumenata da se stvar odgodi i da vam to govori intuicija. :) Možda se varam, ali to iščitavam iz postova.
2017 02 13
> ComeStai: > Čuvala sam curicu koja je išla prije. Emocionalno nije bila spremna na obveze. No, takva je bila i u drugom razredu, dosta zaigrana. To se i njezina mama pitala. Da je krenula kasnije, situacija ne bi bila nešto bolja. Također područna škola. Što se gradiva tiče, apsolutno nikakvih problema nije bilo. > Eto, to ja mogu napisati, nadam se da će se još netko javiti. :) Hvala hvala hvala I da...intuicija me zeza, ali kao mama sam možda i prestrašena i subjektivna...
2017 02 13
Moj je mali krenuo sa 6 i pol, njega je kacilo redovno (2.3.) i mogla sam ga odgoditi za jos jednu godinu. Također smo iz manjeg mjesta, imamo osnovnu 1-8 razreda i razredi su mali, prosjecno po 15ak ucenika. Svo njegovo drustvo je vec bilo u skoli ili bi krenuli s njim i ja nisam htjela preuzeti odluku o odgodi na sebe. Odlucila sam nek ide na testiranja, i prosao je sve. Rekla sam sebi da valjda strucni ljudi (doktori i psiholozi) znaju procijeniti da li je spreman. Cak je doktor rekao da je spremniji od nekih starijih vrsnjaka... On je jako razigrano dijete puno energije i tesko zadrzava paznju. Sad je drugi razred i jos se borimo s tim. Tako da i da je krenuo kasnije ne bi bilo puno lakse. Sad posjecujemo logopeda, psihologa... da mu pomognu nauciti kontrolirati koncentraciju i zadrzati paznju. I svjesna sam da ce ta borba jos potrajati. Moja sestra je svoju malu dala ranije, mala je rođena u 4 mj, dala ju je na testiranja i prosla je bez problema kao vrlo inteligentno dijete. Međutim isto je nemirna, cesto se uvali u neku nevolju... Svi su oni jos zaigrani, mozda je nama u manjim mjestima lakse jer su razredi s manjim brojem djece i ucitelji se mogu individualnije baviti djecom.
2017 02 13
Bas ste u nezgodnoj situaciji, da ste iz većeg grada odmah bi glasala protiv prijevremenog upisa a ovako mislim sa je ključna procjena psihologa. Nije najvažnije da zna citati i brojati vec koliko je prilagodljiva , samostalna, emocionalno zrela i koliko je zaigrana i u stanju koncentrirano sjediti i pratiti nastavu.. A to ce vam najbolje reci stručnjak koji ce ju istestirati. I jako je vazno da je s ekipom iz vrtića u razredu pa makar bili i malo stariji, jer treba se zapitati ako ostane u vrticu koliko ce profitirati jer bit ce s puno mlađom djecom koji joj nisu ni blizu..
2017 02 13
1 2