Moj profil Postavke Povratne informacije Razgovori Omiljeni Transakcije Odjavi se

Dostavite za 1 euro prvih 5000 paketa u vrijednosti preko 30 eura!

Forumi /

Ljubav, obitelj, djeca, psihologija /

Razvodi, prekidi /

Izvanbračna zajednica?

Ima tko da se kuži u ove stvari? Molim pomoć... Čitam 5/6 različitih definicija i opet ništ ne kužim :/ Situacija je ovakva: dečko i ja smo zajedno 3 godine i imamo bebu staru godinu i pol. Zajedno smo živjeli na istoj adresi samo 6 mj, onda on otišao radit u Njem, a ja ostala kod svojih. Koliko sam shvatila, potrebno je s nekim živjeti na istoj adresi minimalno 3 god. Ili? :/
2017 07 22
Pozdrav! Koliko znam (zanimala sam se tom problematikom prije par godina) u vašem slučaju nije potreban uvjet o 3 god.zajedničkog života jer imate već zajedničko djetešce i vaša se situacija "tretira" kao izvanbračna zajednica.
2017 07 22
mislim da tu uopce nije bitno to sto pitas nego je bitno da on salje lovu iz njemacke za vase zajednicko dijete sto mu je obaveza, pa bio on s tobom u vezi/braku ili rastavljen za dijete trebate oboje doprinositi. to je ovak samo moje razmisljanje...nisam pravnica, pa za pravne stvari upitaj pravnika
2017 07 22
Lova nije problem, stiže redovito ;) To mi je logično zbog djeteta da ne moramo ispunjavati druge uvjete, ali u današnje vrijeme nikad ne znaš kad stalno nešto mijenjaju. Frendica mi je neki dan ubacila bubu u uhu, kaže da sam praktički skoro kao samohrana mama. Beba i ja prijavljeni na istoj adresi, mada on nosi tatino prezime. Po čemu se to sad razlikuje od situacije da npr. tata ne želi imat veze s njim, priznao ga samo radi reda i šta sad? Dođe na isto...
2017 07 22
Samohrani roditelj je onaj roditelj koji samostalno skrbi o djetetu, dakle, drugog roditelja nema. Npr. kada premine... Bračni status majke i oca s tim nema nikakve veze. Kada su oba roditelja živa i poznata (na rodnom listu, jelte), tada su oba zakonski obavezna skrbiti o djetetu, pa makar jedan bio i na Antarktiku, ne želio imati posla s djetetom, ili kaj god....oba roditelja to MORAJU. Obiteljski zakon se stalno mijenja, stvarno ne bi bilo loše pitati na legalis.hr ili čitaj izmjene i dopune na Narodnim novinama.
2017 07 22
Legalis ne mogu otvoriti već duže vrijeme. Hvala na informacijama :)
2017 07 22
Da, zbilja interesantno da ne radi. Pokušaj naći pravnu sekciju na forum.hr.
2017 07 22
Također, za sva pitanja se možeš obratiti matičnom CZSS.
2017 07 22
Da rezimiram priču - vaše dijete ima sva prava kao i dijete rođeno u braku jer bračni status nema veze s roditeljskim pravima i obavezama, grubo rečeno, bitno je samo tko ga je napravio. Tvoja prava po izvanbračnoj zajednici nisu sasvim jasna - jedno vrijeme se spominjalo da se takve zajednice moraju ovjeriti kod javnog bilježnika, pa nije jasan taj vremenski okvir, pa nije jasno trebate li biti prijavljeni na istoj adresi, a ne samo da živite u istom domu uz svjedoke...itd. Pravno gledano je zezancija. Npr. da se djetetovom ocu nešto dogodi, nedajbože, vaše dijete bi bilo njegov nasljednik, ali za tebe nisam sigurna da bi polagala ikakvo pravo.
2017 07 22
Pa upravo zato sam i zbunjena, znam da se spominjalo ovjeravanje kod bilježnika. Iskreno, u zadnje vrijeme se događaju neke loše stvari među nama pa sam se htjela informirati u slučaju da bi došlo do nekakvih prekida i natezanja oko djeteta.
2017 07 22
Da dodje do poremecenih odnosa a time do suda ( ne do bog) pokreces postupak za odredjivanje uzdrzavanja... I apsolutno je nebitno jeste bili zajedno 3 dana, 3 mjeseca , 3 god.. Il samo tu noc kad ste dite napravili.. Djete je priznato i ima sva prava i obveze prema svom ocu Bez brige
2017 07 24