Moj profil Postavke Povratne informacije Razgovori Omiljeni Odjavi se

Forumi /

Svakodnevica /

Dom /

Blagoslov doma

Pretpostavljam da vas ima koji svake godine oko Bozica primite u dom svecenika koji blagoslovi dom i obitelj.Dali ostavite sveceniku novaca i koliko?
prije 18 dana, 20:19
> teodora1: > Pretpostavljam da vas ima koji svake godine oko Bozica primite u dom svecenika koji blagoslovi dom i obitelj.Dali ostavite sveceniku novaca i koliko? Oduvijek ostavljamo nešto para, često svećenik ni ne želi uzeti. A nema određene svote ostavi se koliko se može...tipa svećeniku 50kn + svakom ministrantu po 10-20, ovisi koliko ih je, je sasvim okej
prije 18 dana, 00:17
Ima raznih župnika/svećenika, konkretno: kod nas je jedne godine TRAŽIO minimalno 200kn po obitelji, i nakon toga je u župnoj crkvi i svakoj kapelici po selima izvjesio popis svih župljana koliko je tko dao! Ljudi su se našli na stupu srama doslovno, jer je izvjesio koliko je tko dao novca. LJudi su nakon toga odnosili još novca na što je on samo nadopisivao, npr ako je netko dao 50kn, bilo ga je valjda sramota, i da dao je još 300kn... Po meni jako nisko, bezobrazno... Blagoslov se ne bi trebao opće plaćati, već dati onoliko koliko tko može, .... Ima svega svagdje....
prije 18 dana, 08:44
Kod nas je isto propisano 200 kn pod obavezno (kao obiteljski dar) + sveceniku (50 ili 100 kn)+ ministrantima koji dođu s njima (recimo 10 kn po osobi). Kod nas u crkvi je svecenik izjavio da on nije duzan odrzati sprovod, ili npr, krstiti dijete ako ta obitelj nije redovito placala taj obiteljski dar i rekao je da ako se moze tokom cijele godine trositi na kojekakve gluposti, da se moze izdvojiti 200 kn za crkvu. Meni crkva ne placa racune i sve ostalo tako da...prejadno od njih da određuju nekakva pravila. Realno gledajuci.
prije 18 dana, 09:33
Nekad zbilja traže previše i ova situacija gdje je objavio popis tko je koliko dao me podsjetila na onog ludog iz lokvice 🤣 ugl., moja obitelj uvijek da oko 100kn i djeci 10,20 ovisi. Nisu nikad imali limit da se mora toliko i toliko darovat, ali recimo kad je brat krstio dijete prosle zime rekli su da za krstenje mora dat odredeni iznos "za svecenika" sto ga je krstio. Dok je kcer krstio prije 4 godine i nisu nista trazili već je bilo ako se želi dat. To je sad drugi par cipela i druga tema al mislim da nekad zbilja traže previše i da neki svećenici gledaju da sebi stave u džep 😏
prije 18 dana, 11:18
Crkva ne smije određivati koliko tko treba dati. Nema svaka obitelj jednaka primanja, niti u svakoj obitelji svi rade i nekima je 300kn previše za izdvojiti. Koliko se može vidjeti, svi imaju uređene župne dvore i voze dobre aute i nije uredu da onda ti isti svećenici traže od siromašnih obitelji 300kn, a te iste obitelji možda nemaju ni auto i žive u trošnim kućicama. Na kraju će ta siromašna obitelj i dati novce, ali župnik neće ni pitati kako žive. Trebalo bi svako mjesto javno prijaviti svećenika koji je nametnuo određene iznose i iznosio imena dužnika, jer to ni ne smije raditi.
prije 18 dana, 11:22
Svake godine sto kn u kuverti.Suprug misli da bi trebalo dati 200 ,ali po meni je to ludost.Sad sam se sjetila jedne zgode kad mi je prije nekih desetak godina dosao jedan zamjenski svecenik u ispomoc blagoslova kuce.Kad sam mu dala novce izvadio je paragon blok i rekao da nitko nece poslije njega prozivati da stavlja novce u dzep.Mislim to je ok,ako ide za potrebe crkve onda ide,ali meni je to tada bilo toliko smjesno 🤣
prije 18 dana, 12:06
Svake godine dajemo 200kn s tim da svećenik naglasi da ne trebamo ukoliko nismo u mogućnosti. Pripadamo župi u kojoj su dominikanci. U Slavoniji a i nekim drugim manjim mjestima ove države je izraženo to da se izvjesi popis tko je koliko dao i to mi je suludo i bespotrebno. Koliko pamtim - time što prilikom blagoslova uzmu novce (neka mjesta u Slavoniji) pravdaju se da to ide za lukno.(https://www.bitno.net/vjera/6-najvaznijih-stvari-koje-trebate-znati-o-blagoslovu-kuca/ - točka 5.) Pod ovom točkom je navedeno da to nije uvjet za primanje blagoslova te bih, da sam u takvoj situaciji, tražila pismeno očitovanje biskupa/nadbiskupa i tražila bagoslov doma svećenika iz nekog drugog mjesta ukoliko u mojem se oglušuju/prijete/ne izvršavaju blagoslov ako im ne platim.
prije 18 dana, 12:54
Mi za lukno dajemo 150kn, za crkvu oko 500kn, sveceniku 100-200, te ministrantima od 20-50kn (zajedno). S tim da vlc.na nedjeljnoj misi cita koliko je tko dao.
prije 18 dana, 13:01
> Ninica: > Mi za lukno dajemo 150kn, za crkvu oko 500kn, sveceniku 100-200, te ministrantima od 20-50kn (zajedno). > S tim da vlc.na nedjeljnoj misi cita koliko je tko dao. Prestrašno. Slavonija i ovako je opustošena... i to malo ljudi što je ostalo će rastjerati.
prije 18 dana, 13:08
Sve to stoji da svatko da koliko može, ali to nema veze nit sa vjenčanjima, nit krštenjima, niti sa sprovodima, jer se to posebno plaća, znači dođe se u župni ured i odmah se kaže cijena, plati i dijete će ti se krstiti, daj za najam bijele haljinice 100/200kn i dijete će ti primiti sv.Pričest. Progovaraju toliko o nekoj skromnosti, a konstantno se traži naplaćuje. POjedinci su uništili sam pojam vjere, Crkve kao takve i pretvorili ju u nešto materijalizirano.....
prije 18 dana, 13:43
> Entoni: > Sve to stoji da svatko da koliko može, ali to nema veze nit sa vjenčanjima, nit krštenjima, niti sa sprovodima, jer se to posebno plaća, znači dođe se u župni ured i odmah se kaže cijena, plati i dijete će ti se krstiti, daj za najam bijele haljinice 100/200kn i dijete će ti primiti sv.Pričest. Progovaraju toliko o nekoj skromnosti, a konstantno se traži naplaćuje. POjedinci su uništili sam pojam vjere, Crkve kao takve i pretvorili ju u nešto materijalizirano..... Da, nema, Sve navedeno se posebno naplaćuje. :|
prije 18 dana, 13:46
> KreativnoSelo: > > Ninica: > > Mi za lukno dajemo 150kn, za crkvu oko 500kn, sveceniku 100-200, te ministrantima od 20-50kn (zajedno). > > S tim da vlc.na nedjeljnoj misi cita koliko je tko dao. > Prestrašno. Slavonija i ovako je opustošena... i to malo ljudi što je ostalo će rastjerati. Znaci to se tako cita otkad sam bila dijete..nista se ne mijenja. Doduse, crkva je sređena, ne mogu reći da ne ulažu u nju, al opet.. Isto tako, tko je zbilja u neimaštini-svećenik dođe posvetiti kuću i ne uzima novac. S druge pak strane, ako je kuca na kat-dolje roditelji, gore sin npr. daje se odvojeno za lukno jer se racuna da su dvije obitelji-a zivi se skupa?
prije 18 dana, 13:51
I evo ja ne mogu reći, prije godinu dana smo krstili sina i vlc je rekao da krstenje NEMA TARIFU i da se ne naplacuje. Muz mu je svejedno ostavio 400kn. Kad smo mi kumovali u susjednoj zupi-taj svecenik je rekao da se placa 300kn (u nasoj sredini je obicaj da kum plati krstitke). Tako da.. sami smisle pravila 🤣
prije 18 dana, 13:57
Ja mogu reći ,da je naš dobri svećenik udalje i preseljen dalje zato što nije tražio od nikog novce sa ucjenom za nešto. To je mišljenje svih nas iako kao crkva mjenja svakih nekoliko godina ,poslije njega je došao Firer zbog kojeg je moje dijete zamrzilo vjeronauk, jer ih je stalno kritizirao govorim o vjeronauku za krizmu .Davala sam po 200kn za blagoslov da bi on nas prije Krizme prozvao za lukno ili ih neće krizmati, to mi se zgadilo ali i prošlo . Na to već sam prokomentirala, pa dobro znate u koju kuću dolazite po blagoslov da li to ništa ne vredi.On je rekao da je to milodar da se to ne računa da lukno moramo plaćati. Od tog dana ne dajem za blagoslov on će nas sve ucjenjivati a svejedno ,dobije lovu i za krizmu,za sahranu i sve ostalo...
prije 18 dana, 14:16
1 2 Sljedeći