Moj profil Postavke Povratne informacije Razgovori Omiljeni Transakcije Odjavi se

Dostavite za 1 euro prvih 5000 paketa u vrijednosti preko 30 eura!

Forumi /

Ljubav, obitelj, djeca, psihologija /

Sastanci. Ona i on. Brak /

Zarucnicki tecaj SPLIT?

Pozdrav! Ima li netko iskustva sa zarucnickim tecajem u katedrali Sv. Petra na gripama? Jucer je poceo tecaj, dosli smo oboje, sad je plan da svatko od nas ode jedan dan na tecaj jer ne zivimo u blizoj okolici Splita, pa nam nije najzgodnije.. jeli daju neke pecate ili nesto slicno? Jeli 100% dolazak obavezan? Hvala! 😜😁
2020 02 03
Nisam iz Splita, ali vjerujem da svugdje vrijede ista pravila sto se tice tih tecajeva. Prije 2 godine smo ja i muz morali na zarucnicki i obavezno je bilo sva 4 dana doci i to oboje, zajedno, bez iznimaka. Isto tako nam je bilo nezgodno jer je tecaj bio u mjestu udaljenom oko 45 km od mojeg mjesta stanovanja, a od muzevog jos dalje. U slucaju da se ne dođe, duzni ste u nekom drugom periodu odraditi tecaj, s tim da dolazite s partnerom u doba dana koje vam odgovara, tj u dogovoru sa predavačem. I jos da nadodam, moje osobno misljenje je da je taj tecaj cista glupost koju na kraju krajeva morate platiti, kao, nije obavezno platiti, ALI na kraju tecaja striktno naglase cijenu... sjedis tamo i gubis vrijeme i na kraju platis to! 😑 Tako su mogli jednostavno odmah traziti novac, dati taj papir sa žigovima i kraj price.. ovako smo u 4 dana muz i ja potrosili oko 500 kn za gorivo i 100 kn dali njima za taj papir sa zigovima.. tlak mi skoci samo kad se sjetim toga
2020 02 04
> Blue_K: > Nisam iz Splita, ali vjerujem da svugdje vrijede ista pravila sto se tice tih tecajeva. Prije 2 godine smo ja i muz morali na zarucnicki i obavezno je bilo sva 4 dana doci i to oboje, zajedno, bez iznimaka. Isto tako nam je bilo nezgodno jer je tecaj bio u mjestu udaljenom oko 45 km od mojeg mjesta stanovanja, a od muzevog jos dalje. U slucaju da se ne dođe, duzni ste u nekom drugom periodu odraditi tecaj, s tim da dolazite s partnerom u doba dana koje vam odgovara, tj u dogovoru sa predavačem. > I jos da nadodam, moje osobno misljenje je da je taj tecaj cista glupost koju na kraju krajeva morate platiti, kao, nije obavezno platiti, ALI na kraju tecaja striktno naglase cijenu... sjedis tamo i gubis vrijeme i na kraju platis to! 😑 > Tako su mogli jednostavno odmah traziti novac, dati taj papir sa žigovima i kraj price.. ovako smo u 4 dana muz i ja potrosili oko 500 kn za gorivo i 100 kn dali njima za taj papir sa zigovima.. tlak mi skoci samo kad se sjetim toga Zasto se netko zeni u crkvi ako mu to nista ne znaci, zbilja mi nikada nece biti jasno. Realno, tecaj ste platili 100kn, a ni to niste trebali dati ako mislite da nije trebalo. I sad tih 100kn u usporedbi s ostalim troskovima svadbe je toliko puno? Kod nas u Zagrebu u crkvi sv. Petra se nije uopce moralo dati novce, Bilo je to iskljucivo po zelji mladenaca, tako da slobodno nemojte dati nista, nece vam nitko za to prigovoriti. Nama je tecaj bio odlican! Pitajte je li ok da ne dodete bas svaki dan oboje, mozda izadu u susret, znam da kod nas nisu toliko striktni oko dolazaka.
2020 02 04
> tonkpalonk: > Zasto se netko zeni u crkvi ako mu to nista ne znaci, zbilja mi nikada nece biti jasno. Ni meni.
2020 02 04
> tonkpalonk: > > Blue_K: > > Nisam iz Splita, ali vjerujem da svugdje vrijede ista pravila sto se tice tih tecajeva. Prije 2 godine smo ja i muz morali na zarucnicki i obavezno je bilo sva 4 dana doci i to oboje, zajedno, bez iznimaka. Isto tako nam je bilo nezgodno jer je tecaj bio u mjestu udaljenom oko 45 km od mojeg mjesta stanovanja, a od muzevog jos dalje. U slucaju da se ne dođe, duzni ste u nekom drugom periodu odraditi tecaj, s tim da dolazite s partnerom u doba dana koje vam odgovara, tj u dogovoru sa predavačem. > > I jos da nadodam, moje osobno misljenje je da je taj tecaj cista glupost koju na kraju krajeva morate platiti, kao, nije obavezno platiti, ALI na kraju tecaja striktno naglase cijenu... sjedis tamo i gubis vrijeme i na kraju platis to! 😑 > > Tako su mogli jednostavno odmah traziti novac, dati taj papir sa žigovima i kraj price.. ovako smo u 4 dana muz i ja potrosili oko 500 kn za gorivo i 100 kn dali njima za taj papir sa zigovima.. tlak mi skoci samo kad se sjetim toga > Zasto se netko zeni u crkvi ako mu to nista ne znaci, zbilja mi nikada nece biti jasno. > Realno, tecaj ste platili 100kn, a ni to niste trebali dati ako mislite da nije trebalo. I sad tih 100kn u usporedbi s ostalim troskovima svadbe je toliko puno? Kod nas u Zagrebu u crkvi sv. Petra se nije uopce moralo dati novce, Bilo je to iskljucivo po zelji mladenaca, tako da slobodno nemojte dati nista, nece vam nitko za to prigovoriti. > Nama je tecaj bio odlican! > Pitajte je li ok da ne dodete bas svaki dan oboje, mozda izadu u susret, znam da kod nas nisu toliko striktni oko dolazaka. Nas je tecaj kostao sve ukupno 600 kn s troskovima voznje tih 4 dana, nama to nije malo novca s obzirom da nemamo neke prihode. P.s. kod nas su prvi dan rekli da nije obavezno platiti, da bi na kraju tecaja rekli da se mora platiti. Tako da je valjda drugacije na svakom tecaju.
2020 02 04
> tonkpalonk: > > Blue_K: > > Nisam iz Splita, ali vjerujem da svugdje vrijede ista pravila sto se tice tih tecajeva. Prije 2 godine smo ja i muz morali na zarucnicki i obavezno je bilo sva 4 dana doci i to oboje, zajedno, bez iznimaka. Isto tako nam je bilo nezgodno jer je tecaj bio u mjestu udaljenom oko 45 km od mojeg mjesta stanovanja, a od muzevog jos dalje. U slucaju da se ne dođe, duzni ste u nekom drugom periodu odraditi tecaj, s tim da dolazite s partnerom u doba dana koje vam odgovara, tj u dogovoru sa predavačem. > > I jos da nadodam, moje osobno misljenje je da je taj tecaj cista glupost koju na kraju krajeva morate platiti, kao, nije obavezno platiti, ALI na kraju tecaja striktno naglase cijenu... sjedis tamo i gubis vrijeme i na kraju platis to! 😑 > > Tako su mogli jednostavno odmah traziti novac, dati taj papir sa žigovima i kraj price.. ovako smo u 4 dana muz i ja potrosili oko 500 kn za gorivo i 100 kn dali njima za taj papir sa zigovima.. tlak mi skoci samo kad se sjetim toga > Zasto se netko zeni u crkvi ako mu to nista ne znaci, zbilja mi nikada nece biti jasno. > Realno, tecaj ste platili 100kn, a ni to niste trebali dati ako mislite da nije trebalo. I sad tih 100kn u usporedbi s ostalim troskovima svadbe je toliko puno? Kod nas u Zagrebu u crkvi sv. Petra se nije uopce moralo dati novce, Bilo je to iskljucivo po zelji mladenaca, tako da slobodno nemojte dati nista, nece vam nitko za to prigovoriti. > Nama je tecaj bio odlican! > Pitajte je li ok da ne dodete bas svaki dan oboje, mozda izadu u susret, znam da kod nas nisu toliko striktni oko dolazaka. Nas je tecaj kostao sve ukupno 600 kn s troskovima voznje tih 4 dana, nama to nije malo novca s obzirom da nemamo neke prihode. P.s. kod nas su prvi dan rekli da nije obavezno platiti, da bi na kraju tecaja rekli da se mora platiti. Tako da je valjda drugacije na svakom tecaju.
2020 02 04
Sto se tice koristi ili ne,netko ce tecajem svoj duhovni zivot samo nadograditi dok ce drugome biti gubitak vremena i zanovijetanje.O nama i nasem svjetonazoru ovisi i nisu sakramenti za svakog,koliko god crkveni ambijent izgleda svecano i ukapa se u savrsenu sliku vjencanja,to je ipak sakrament dubljeg znacenja koji zahtijeva pripreme i ne moze ga se kupiti kao robu u ducanu. Tecaj nije obavezno platiti i uglavnom imaju razumijevanja sto se tice pohadjanja.Duznost je obostrana,Crkve da ljudima priblizi sakrament a covjeku da se odazove i pristupi spreman.
2020 02 05
Hvala svima na pomoci i komentarima. Ja sam se nadala da cu zarucnicki tecaj moci obaviti kod svog zupnika, u svojoj zupi. No to nazalost nije bilo moguce. Prvo sto su ti termini fiksni, radimo nocne smjene, drugo voznja sat vremena do tamo, sat nazad.. nije bas sladak pothvat. To ce se slozit samo oni koji su morali vozit toliko.. nesvacam sto sa ljudima koji zive u okolici?? U splitu u 4 zupe mozes ici na tecaj, kastela nista, trogir nista, marina nista, primosten nista... tecaj je zanimljiv kako kome, ocito ovisi o predavacima. Mene nista nije odusevilo. Nista sto nisam znala, s tim da sam opet cula dosta stvari s kojima se ne slazem, sto vise, neke stvari nemogu virovat da mogu rec osobe koje tumace vjeru. Al dobro, to je drugi par postola... Tako da cak ne smatram da je taj tecaj nuzan kako bi ispunila svoju zelju vjencanja u crkvi kao vjernica. Sve u svemu gotovo je😅 ispraznili smo tank, sutra je zadnja dan, sve je dobro 😂 hvala!
2020 02 06
> Ninatms: > Hvala svima na pomoci i komentarima. > Ja sam se nadala da cu zarucnicki tecaj moci obaviti kod svog zupnika, u svojoj zupi. No to nazalost nije bilo moguce. Prvo sto su ti termini fiksni, radimo nocne smjene, drugo voznja sat vremena do tamo, sat nazad.. nije bas sladak pothvat. To ce se slozit samo oni koji su morali vozit toliko.. nesvacam sto sa ljudima koji zive u okolici?? U splitu u 4 zupe mozes ici na tecaj, kastela nista, trogir nista, marina nista, primosten nista... tecaj je zanimljiv kako kome, ocito ovisi o predavacima. Mene nista nije odusevilo. Nista sto nisam znala, s tim da sam opet cula dosta stvari s kojima se ne slazem, sto vise, neke stvari nemogu virovat da mogu rec osobe koje tumace vjeru. Al dobro, to je drugi par postola... Tako da cak ne smatram da je taj tecaj nuzan kako bi ispunila svoju zelju vjencanja u crkvi kao vjernica. Sve u svemu gotovo je😅 ispraznili smo tank, sutra je zadnja dan, sve je dobro 😂 hvala! U potpunosti se slazem s vama i mislim da nismo jedine koje imaju takvo misljenje. 🙂
2020 02 07
> Blue_K: > I jos da nadodam, moje osobno misljenje je da je taj tecaj cista glupost koju na kraju krajeva morate platiti, kao, nije obavezno platiti, ALI na kraju tecaja striktno naglase cijenu... sjedis tamo i gubis vrijeme i na kraju platis to! 😑 To su pravila koja se moraju poštivati, ali te nitko, kao niti na vjenčanje u crkvi ne prisiljava. Hoćeš/nećeš, želiš/ne želiš, nema sredine. Tebi glupo, tvoje pravo na zaključak, ali znam za puno njih koji su zaručnički tečaj, odnosno pripravu zaručnika koji su željeli sklopiti sakramenat kršćanske ženidbe pohađali, oduševljeni. > Tako su mogli jednostavno odmah traziti novac, dati taj papir sa žigovima i kraj price.. ovako smo u 4 dana muz i ja potrosili oko 500 kn za gorivo i 100 kn dali njima za taj papir sa zigovima.. tlak mi skoci samo kad se sjetim toga. Za neke to nije tek obični papir sa žigom, nego ima jače značenje. Zanima me, možeš li igdje dobiti potvrdu sa svim potrebnim podacima i žigom bez plaćanja pristojbe, a da je u to uključen i tečaj ? Je li ti za vrijeme vjenčanja u crkvi skočio tlak, ili možda i sam obred vjenčanja bio glup i dosadan.? Na vjenčanje u crki nitko nikoga ne prisiljava, kao i na prethodni uvjet, zaručnički tečaj. Svatko prema svojoj odluci i želji, s naglaskom na zajedničkoj želji oba partnera.
2020 11 22