Moj profil Postavke Povratne informacije Razgovori Omiljeni Transakcije Odjavi se

Dostavite za 1 euro prvih 5000 paketa u vrijednosti preko 30 eura!

Forumi /

Ljepota, stil, zdravlje /

Sport i dijeta /

Problemi s trčanjem

Pozdrav svima, prije 2 tj. sam počela trčati, trčala sam svaki dan osim vikenda po 2-4km, uglavnom po kvartu i par puta u prirodi (Maksimir), kupila sam tenisice za trčanje, informirala se o osnovnom i polako krenula (srčani sam bolesnik pa je to ugl.lakši tempo). Međutim, prije 3 dana sam išla s kolegicom i trčale smo uzbrdice i nizbrdice, prešle smo oko 6km, od tada me svaki dan bole koljena. Bole oba jednako, posebno kad silazim niz stepenice, onako tupo i malo pulsirajuće. Jučer sam pokušala opet malo po kvartu ali bol se gadno pojačala, pa sam stala... Zanima me dal to može biti od tog trčanja uzbrdo, da li sam krivo gazila, jel postoje neka pravila, dal je moglo nastati neovisno o tom i što sada? Pauzirati dok ne prođe skroz ili raditi nešto? Inače 15ak godina radim redovito vježbe snage i njih sam kombinirala s ovim..
2020 02 22
Naravno da boli od trcanja, mozda zbog udaljnosti (naime s 2 skociti na 6 km je dooostal), mozda zbog nagiba a vjerovatno zbog oboje. Ni godine tu nisu nebitne - sto si stariji, koljena i zglobovi tezee podnose trcanje pa vise i bole. Trcanje inace stavlja veliki teret na zglobove i to mu je jedina, ali velika mana. Strucnjaci zbog tog rsdije preporucuju bicikl. Ugl, to nije muscul fiber - koji se ocekuje i dapace dobar je znak nakon treninga - bol u zglobovima mora prestati prije sljedece vjezbe.
2020 02 22
Da, čak sam taj dan i dosta hodala pa sam sve skupa prešla 10km, mislim da sam se preforsirala... imam 30 godina i sve druge početne znakove "starosti", zaboli vrat, leđa... :D S biciklom se nekako nisam našla na "ti", dosta sam nespretna i par puta bila blizu prometne, ne ide... a vježbe snage mi nisu dovoljne za kondiciju...imala sam sobni bicikl/traku i nisam osjetila neki napredak s tim.. nema onog "naleta energije" kao nakon trčanja vani Pričekat ću onda da bol potpuno prestane pa krenuti opet lakšim tempom, stvarno ne bih htjela odustati
2020 02 22
Probajte malo odmoriti. Ja sam prije puno trčala, najmanje 3 puta tjedno 10 kilometara. A sad sam se baš udebljala i strah me trčati jer se mogu ozlijediti. Prvo ću krenuti s brzim hodanjem pa vidjeti za dalje. Možda da probajte tako, malo slabiji tempo. A problem je i u podlozi, nije dobar beton, nije ni nepravilna podloga
2020 02 23
Svaka cast na tom intezitetu🙂 Ja sam poprilicno mrsava, s te strane nema opterecenja na koljena, ali mozda sam pretjerala i precesto isla s obzirom da bas nikad nisam trcala...ni za tramvajem ne bih potrcala... Odmorit cu sada koji dan pa onda laksi tempo i ocito druge podloge traziti..ja sam samo po betonu i prirodnim neravninama, zavojima, uzbrdicama..
2020 02 23
Otići kod fizioterapeuta da malo pogleda, preporuči vježbe, vjerojatno za jačanje mišića koji "drže"koljeno, možda da stavi kinezi tape da rastereti koljeno, dobro bi bilo mazati nečim.. Meni (ista situacija samo ne od trčanja već od teretane)je preporuka bila da smnjim intenzitet i radim samo izolacijske vježbe, dosadne za poludit', ali je pomoglo. I evo jučer, nako 2 tjedna izolacije, otišli u kilometarsku šetnju po neravnom i brdovitom terenu, na kraju se penjali po nekakvim stepenicama, zakoračim na tu lijevu nogu, oslonim se i opet ista bol me presječe.😑 Tako da.. i teren ima veliku ulogu.
2020 02 23
Dobro jutro! Ja sam dugogodišnja trkačica, polumaratonka. Kao prvo i najbitnije - ne možete početi trčati na način da trčite svaki dan. Čak i kad već trčite neko vrijeme, trči se na način - dan tračnja, dan odmora. Bolje je krenuti s određenom minutažom, pa je postepeno povećavati, neko s odrđenom kilometražom. U početku preporučamo trčanje u intervalima - dvije minute trčanja, dvije hodanja, pa dvije trčanja jedna hodanja, pa tri trčanja, jedna hodanja......ili slično. Također je pogrešno istovremeno povećati i minutažu i intezitet, kao što ste vi sa 4 km prešli na 6 i istovremeno na uzbrdice i nizbrdice. Ja bih na vašem mjestu uzela još par dana poštede, a ako se stvar ne popravi, onda konzultirala s nekim fizioterapeutom sportskog usmjerenja . Sretno! (Ps Uvijek je bolji neravni, prirodni teren, nego asfalt.)
2020 02 23
Hvala svima na savjetima, mislim da cu onda svakako kada opet krenem izbjegavati brda, i naci neki ravni nasip..barem dok se koljena malo ne prilagode na trcanje.. oba me jos uvijek bole, desno vise, ali ipak manje u odnosu na jucer.. Mogla bih skoknut i do fizioth, radim u bolnici pa cisto da vidim za neke vjezbe
2020 02 23
> gitadevi: > Dobro jutro! Ja sam dugogodišnja trkačica, polumaratonka. Kao prvo i najbitnije - ne možete početi trčati na način da trčite svaki dan. Čak i kad već trčite neko vrijeme, trči se na način - dan tračnja, dan odmora. Bolje je krenuti s određenom minutažom, pa je postepeno povećavati, neko s odrđenom kilometražom. U početku preporučamo trčanje u intervalima - dvije minute trčanja, dvije hodanja, pa dvije trčanja jedna hodanja, pa tri trčanja, jedna hodanja......ili slično. Također je pogrešno istovremeno povećati i minutažu i intezitet, kao što ste vi sa 4 km prešli na 6 i istovremeno na uzbrdice i nizbrdice. Ja bih na vašem mjestu uzela još par dana poštede, a ako se stvar ne popravi, onda konzultirala s nekim fizioterapeutom sportskog usmjerenja . Sretno! (Ps Uvijek je bolji neravni, prirodni teren, nego asfalt.) Hvala na savjetu, necu vise svaki dan i postupno cu povecavati...citala sam svuda da treba tako kako Vi pisete, ali ja sam eto bila tvrdoglava jer u pocetku nisam mogla puno pretrcati pa kao "ako ne trcim puno mozda mogu barem cesce", sto je isto bila greska.. Sad za teren ne znam, mozda najbolje naci ravni nasip, i asfalt je zlo, a s brdima se izgleda jos ne snalazim
2020 02 23
Slažem se sa gitomdevi, obavezno ubaciti barem dan odmora između trčanja. Ja sam prije trčala 2-3 puta tjedno i kroz godinu dana postepeno sam došla na 10km. Sada održavam tu formu i trčim jednom ili 2 puta tjedno po 10km. Ne kažem da tako trebate i vi, ali odmor se svakako preporuča i poželjan je
2020 02 24