Moj profil Postavke Povratne informacije Razgovori Omiljeni Transakcije Odjavi se

Dostavite za 1 euro prvih 5000 paketa u vrijednosti preko 30 eura!

Forumi /

Svakodnevica /

Dom /

molim pravni savjet - darovanje nekretnina

bok svima, tražimo pravni savjet ili nekoga tko je prošao kroz darovanje nekretnine. Slučaj je stan u Zagrebu, vlasnici su roditelj i dijete, odnosno pola-pola suvlasnici. Stan je čist, upisan u zemljišne knjige, nema tereta i slično. Znači dijete bi svoju polovicu stana darovalo roditelju. S darovnim ugovorom se ide u zemljišne knjige i do porezne da roditelj ne plati porez jer je u pitanju darivanje. Nalazimo na internetu informacije i primjer darovnog ugovora, ali nikako ne možemo naći primjerak gdje se daruje polovica stana. U vrlo jednostavno napisanim primjercima ima članak za prijepis nekretnine, ali što napisati kada se radi o polovici stana u članku 1. i 2. ? iz primjerka: UGOVOR O DAROVANJU Članak 1. Marija Ivić (u daljnjem tekstu:Darovatelj) ovim ugovorom daruje svojoj kćerci Ivi Marković (u daljnjem tekstu: Obdarenik) svoju nekretninu, tj.  stan u stambenoj zgradi zajedno sa odgovarajućim suvlasničkim dijelom zemljišta i zajedničkih dijelova zgrade srazmjerno odnosu korisne vrijednosti tog stana prema korisnoj vrijednosti svih stanova i ostalih prostorija cijele zgrade. Članak 2. Stan iz članka 1 ovog ugovora je: Stan na I. katu koji se sastoji iz dnevne sobe, spavaće sobe, kuhinje, kupaonice i predsoblja, ukupne površine 36,59 m2. Navedeni stan se nalazi u stambenoj zgradi u Opatiji, Krešimirova ulica br. 32, sagrađena na k.č.br. 9909/8 upisana u poduložak 15595 / zk. ul. 4 katastarske općine Vasanska. Članak 3. Darovatelj daruje nekretninu tj. stan iz članka 1. ovog ugovora Obdareniku bez ikakve protučinidbe. Članak 4. Darovatelj jamči Obdarniku da je nekretnina tj. stan iz članka 1. ovog ugovora njegovo isključivo vlasništvo. Članak 5. Obdarenik sa zahvalnošću i u cijelosti prihvaća darovanje. Kako nismo pravnici, kako bi se trebao pismeno oblikovati taj članak ili šta se treba točno napisati da je pravno jasno da se daruje polovica nekretnine? Svaka bi nam pomoć dobro došla. Hvala svima na čitanju i odgovorima <3
2020 08 05
Možda da se obratite na fejs stranicu Sharing is Caring, pa da postavite upit u vezi pravnog savjeta tamo? Stranica okuplja profile ljudi raznih zanimanja, ako Vam administratori puste objavu (vjerojatno budu pustili jer se radi o darovanju, pogotovo zato što se ne radi o čestoj praksi gdje roditelji poklanjaju nekretninu djeci), možda stupite u kontakt sa nekim odvjetnikom tko bi Vam dao besplatni pravni savjet... Bilo je slučajeva da su se ljudi preko nje zapošljavali, poklanjale su se čitave dnevne i spavaće sobe, stranica je dosta humanitarnog karaktera... Ovo mi je prvo palo na pamet, nadam se da Vam moja info bude od pomoći. U međuvremenu si svakako dobro proučite Odsjek 4. UGOVOR O DAROVANJU, čl. 479-498 Zakona o obveznim odnosima & Dio 3. PRAVO VLASNIŠTVA, čl. 30-35., Glava 2. SUVLASNIŠTVO, čl. 36-56., Glava 4. VLASNIŠTVO POSEBNIH DIJELOVA NEKRETNINE, čl. 66-99., Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. Nisam pravnik, ali na to bih prvo obratila pozornost. Svakako Vam želim puno sreće! :D
2020 08 05
Mi smo otišli k javnom bilježniku koji je napravio ugovor i solemnizirao ga te obavio upis u zemljišne knjige. Najjednostavnije i najbolje je tako. Cijena je oba puta bila oko 3000 kn. ne sjećam se točno.
2020 08 05
Na stranici Legalis.hr imate forum s pravnim savjetima. Nekoliko puta su mi puno pomogli, preporučujem.
2020 08 05
Pomažemo bliskoj osobi koja je nezaposlena, a roditelj je u penziji, zato pitamo na sve strane. Čak postoji za kupiti u narodnim novinama šablonski ugovor o darovanju, ali kako se radi o polovici stana. Hvala @malllaaa, vidjet ćemo jel bumo kaj uspjeli isčitati iz priloga :)
2020 08 05
thnx @Meda81, poslat ćemo upit :)
2020 08 05
> marmarana: > thnx @Meda81, poslat ćemo upit :) Nema na čemu! Mislim da bi vaš upit trebao pripadati "stvarnom pravu". Tamo možete zamoliti da vam netko stručan sroči tekst koji biste (tj. osoba kojoj pomažete) ovjerili kod javnog bilježnika. Svakako pitajte za solemnizaciju (negdje sam pročitala da se ugovor koji nije solemniziran može u određenim okolnostima osporavati). Ima i neka 'caka' kod darovnog ugovora vezano uza stupanje u posjed darovane nekretnine. Zato objasnite detaljno cijelu situaciju (tko kome i koliko daruje, tko je sada u posjedu nekretnine, tko će biti...) kako biste mogli dobiti konkretan i stručan odgovor Sretno!
2020 08 05
Samo odete kod javnog bilježnika i on Vam sve rješava, moguće je da platite samo ovjeru potpisa a moguća je i solemnizacija, to će Vam sve on objasniti. Iako ovjera potpisa je dovoljna i puno jeftinija. Rade se 4 primjerka tj. kopije, po jedan ide darovatelju, daroprimatelju, poreznoj i u gruntovnicu. Ugovor o darovanju možete kupiti u Narodnim novinama a može Vam ga i JB sročiti na licu mjesta. Ugovor Poreznoj dostavlja JB. Porez se ne plaća ako se prenosi s roditelja na dijete i obrnuto. I tu se ne radi o klasičnom darovanju pola stana jer bi za to dijete trebalo biti vlasnik cijelog stana pa onda polovicu prenosi na roditelje, ovdje se radi o potpunom prijenosu vlasništva. Kako da to napišete u ugovoru možete bez problema pitati bilježnika. Najbolje bi Vam bilo da ispunite kupljeni obrazac Ugovora s podacima koje znate a ovo Vam riješi JB.
2020 08 06
Moguće da caka koju spominje Meda81 je da kod darovanje treba odmah prijeći u posjed darovane stvari, to znači da je izvršena stvarna predaja darovane stvari s darovatelja na daroprimatelja, a pošto roditelji već žive u tom stanu to je praktički već riješeno.
2020 08 06
I ako upis u zemljišne knjige obavite preko javnog bilježnika plaća se samo pola cijene od iznosa koji bi platili ako ćete sami ići izvršiti upis.
2020 08 06
Mene zanima idete li liječniku kad ste bolesni ili se liječite sami uz savjete s interneta? Zašto postoje odvjetnici i bilježnici? Zašto su ti ljudi studirali godinama ako svatko može raditi njihov posao uz par “savjeta” s interneta? Jako vam je neozbiljno ponašanje s jako ozbiljnim stvarima kao što su nekretnine i darovni ugovori.
2020 08 06
> Tanči14: > Mene zanima idete li liječniku kad ste bolesni ili se liječite sami uz savjete s interneta? > Zašto postoje odvjetnici i bilježnici? > Zašto su ti ljudi studirali godinama ako svatko može raditi njihov posao uz par “savjeta” s interneta? > Jako vam je neozbiljno ponašanje s jako ozbiljnim stvarima kao što su nekretnine i darovni ugovori. @Tanči14, inače bi otišli do odvjetnika ili javnog bilježnika da se sastavi i poplaća što se treba, ali trenutno je dotična osoba nezaposlena, roditelj je u penziji, a mi smo oboje na pola plaće od posljedica pandemije. Mislim da je shvatljivo zašto se traži savjet sa svih strana jer sami ste napisali koliko to košta. Stan nema nikakvih tereta, jedino što je točno pola-pola suvlasništvo, polovica od djeteta prepisuje se na roditelja, ide na gruntovnicu i poreznu da roditelj ne plati porez, i to je to. Hvala vam na brizi :)
2020 08 06
> Beatriss: > I ako upis u zemljišne knjige obavite preko javnog bilježnika plaća se samo pola cijene od iznosa koji bi platili ako ćete sami ići izvršiti upis. Hvala vam na odgovorima :)))
2020 08 06
> marmarana: > > Tanči14: > > Mene zanima idete li liječniku kad ste bolesni ili se liječite sami uz savjete s interneta? > > Zašto postoje odvjetnici i bilježnici? > > Zašto su ti ljudi studirali godinama ako svatko može raditi njihov posao uz par “savjeta” s interneta? > > Jako vam je neozbiljno ponašanje s jako ozbiljnim stvarima kao što su nekretnine i darovni ugovori. > @Tanči14, inače bi otišli do odvjetnika ili javnog bilježnika da se sastavi i poplaća što se treba, > ali trenutno je dotična osoba nezaposlena, roditelj je u penziji, a mi smo oboje na pola plaće od posljedica pandemije. > Mislim da je shvatljivo zašto se traži savjet sa svih strana jer sami ste napisali koliko to košta. > Stan nema nikakvih tereta, jedino što je točno pola-pola suvlasništvo, polovica od djeteta prepisuje se na roditelja, > ide na gruntovnicu i poreznu da roditelj ne plati porez, i to je to. > Hvala vam na brizi :) Sve pet, ali sudovi su nam puni takvih parnica u kojima je sve tako lako. Ja razumijem da se nema, ali treba razmišljati dugoročno i o svim mogućim situacijama i posljedicama. Pretpostavljam da Vaš prijatelj želi maknuti polivicu vlasništva stana sa sebe jer želi ostvariti neka prava, poput socijalne pomoći, za što mu je to vlasništvo prepreka. Ali, hipotetički, jedan roditelj premine, drugi zasnuje brak ili zajednicu s novim partnerom i stan pokloni njemu/njoj ili ga prodaju i vaš prijatelj je izgubio mogućnost da naslijedi taj stan. Tako da se ja ne bih nikad igrala s tako ozbiljnim stvarima. I obavezno bih stavila u ugovor teret plodouživanja do smrti. Drugo, ako on to radi da izbjegne neku ovrhu, uzalud mu trud. I još nešto, ugovor se može sastaviti kod odvjetnika za cca 500 kn, ovisno kako se pogodite i onda ovjeri na Sudu. Tamo se plaćaju samo taksene marke. Ne znam točno koliko, ali nije puno. Pustite internet, ugovore iz NN i sl. Treba to napraviti kako spada.
2020 08 06
Aha, sad vidim da je samo jedan roditelj što znači da je drugi preminuo. Tim je veća opasnost.
2020 08 06
1 2 3