Moj profil Postavke Povratne informacije Razgovori Omiljeni Odjavi se

Forumi /

Svakodnevica /

Škola, fakultet, posao, karijera /

Lijepa naša ili inozemstvo?

Hello 🙂 U velikoj sam nedoumici i trebam savjet treće strane. Suprug u Hr nije imao posao, ja jesam za neku prosječnu, malo manju plaću. Odlučili smo otići van gdje imamo bliske ljude i dobru ponudu za posao, al u međuvremenu je suprug ovdje dobio ponudu za posao koji je nekako uvijek i želio i za ok plaću. Vani je lova ipak dosta veća i planirali smo zaraditi i vratiti se za koju godinu. Strah nas je naravno od nepoznatog u smislu sta ako nam ipak vani ne bude dobro i poželimo se vratiti ili ako se vratimo i za te 3-4 godine sto onda... mislimo da ovakvu priliku vise neće dobiti kao ni ja vjerojatno jer imam ok posao. Sta bi vi napravili, riskirat i otići?
prije 9 dana, 19:51
Što bi bilo bolje za 3 - 4 godine kad biste se vratili, za što ste planirali štedit? Ovisi i koje ste struke, u koju zemlju ste mislili ići. Nadam da znate da ni vani ne teče med i mlijeko, odvagnite sve prednosti i mane, imate li ovdje nekretninu i kako ste općenito zadovoljni životom, možete li se ovdje potruditi pa napredovati, koliko vam vani može biti bolje itd Drugo je ako vam se ide negdje malo iz avanture, vidjeti što ima van države, zašto ne. U svakom drugom slučaju ja vjerujem da se ne bih vraćala kad bih otišla raditi van, ne bih više imala kome ni radi čega
prije 9 dana, 20:44
Evo ja ti mogu prenijeti 2 iskustva. Moj bratić je otišao u Njemačku i tamo se uspio snaći. Ima okej plaću i našao je društvo. Samac je, znači plaća najveći porez i uspijeva uštedit i poslat obitelji ovdje novce. Ali on ima veliku prednost. Naša tetka živi tamo već 40 godina, i imamo i druge bratiće i obitelj tako da su mu oni pomogli da relativno brzo stane na noge. Drugi slučaj je moja dobra prijateljica koja je s dečkom otišla u Irsku i nije tamo imala nikoga da joj pomogne. Ovdje je ostavila posao u struci i tamo skoro godinu i pol radila kao sobarica dok nije našla posao u struci opet. Ali pored svih novaca koje imaju, njoj jako teško pada što nema obitelji i prijatelja tamo (ne pravih kakve je imala u RH) i muči se s tim stalno. Problem je što nema rješeno stambeno pitanje te je tamo otišla kako bi zaradila za taj problem. Trebaš odvagat sve što ti je važno i razmislit dobro. Ako i odeš, kada ćeš se vratit? Možda nećeš za 3 godine nego za 10. Možeš li podnijet odvojenost od domovine, obitelji i prijatelja i svega što ti je poznato? 3 su godine velik period i svašta se može dogodit ovdje ali i u inozemstvu. Ako te strah da posao nećeš moći naći nakon povratka, mislim da nije opravdano jer će posla uvijek biti, možda ne odmah u struci ili ono što želiš raditi ali biti će nešto.
prije 9 dana, 21:26
Otišli bi jer si želimo riješiti stambeno pitanje bez kredita. Bili bi sezonci, zato se i planiramo vratiti, placu znamo i sve uvjete pa nas toga nije strah. Strah nas je općenito posla jer nikad nismo radili u turizmu. Dolazili bi doma 2 puta godišnje, no inače nemamo problem s odvojenosti od obitelji ili domovine općenito. Vuče nas i to da vidimo zemlju koju inače nikad nećemo, i Plus je to sto ipak nismo sami, od dečka sogor i sestra su također tamo iz istog razloga, i planiraju se vratiti.
prije 9 dana, 21:34
Za otici van vjerojatno nikad nece biti kasno. Sad uzmite ovo sto vam se pruza tu. Ne iskljucujem da cete biti razocarani, rintati i na kraju biti zamjenjeni, ali ako ste mladi probajte tu. Iskren prijateljski savjet. U medjuvremenu ucite strani jezik ili vise njih.
prije 9 dana, 21:39
E vidiš a ja si uvijek mislim ak neću sad neću nikad, u smislu van bi bolje sad dok smo još mladi i dok možemo raditi fizički posao. Nisam pametna...
prije 9 dana, 23:00
> Arija7: > Otišli bi jer si želimo riješiti stambeno pitanje bez kredita. Bili bi sezonci, zato se i planiramo vratiti, placu znamo i sve uvjete pa nas toga nije strah. Strah nas je općenito posla jer nikad nismo radili u turizmu. Dolazili bi doma 2 puta godišnje, no inače nemamo problem s odvojenosti od obitelji ili domovine općenito. Vuče nas i to da vidimo zemlju koju inače nikad nećemo, i Plus je to sto ipak nismo sami, od dečka sogor i sestra su također tamo iz istog razloga, i planiraju se vratiti. To nije tako lako, riješit stambeno pitanje bez kredita, čini mi se gotovo nemoguće, bez obzira u koju državu otišli 3-4 godine. Također, vani treba živjet, obići sve što se nudi, a ne samo posao i kuća i štednja. Ne vidim načina da mladi ljudi koji ništa nisu dobili u nasljedstvo riješe stambeno pitanja, osim na način da podignu kredit. Tako je, plaćam banci točno duplu cifru, ali to je cijena samostalnosti. Ako važete, probajte otići pa ćete vidjeti. Tako da nikada nećete žaliti, što niste otišli. Hrvatska će ostati ovdje gdje je sad, vjerojatno se ništa neće promijeniti, možda se još malo devastira obala, pojavi novi lažljivi političar, a pitka voda posve nestane...
prije 9 dana, 23:30
> sanjaurban: > > Arija7: > > Otišli bi jer si želimo riješiti stambeno pitanje bez kredita. Bili bi sezonci, zato se i planiramo vratiti, placu znamo i sve uvjete pa nas toga nije strah. Strah nas je općenito posla jer nikad nismo radili u turizmu. Dolazili bi doma 2 puta godišnje, no inače nemamo problem s odvojenosti od obitelji ili domovine općenito. Vuče nas i to da vidimo zemlju koju inače nikad nećemo, i Plus je to sto ipak nismo sami, od dečka sogor i sestra su također tamo iz istog razloga, i planiraju se vratiti. > To nije tako lako, riješit stambeno pitanje bez kredita, čini mi se gotovo nemoguće, bez obzira u koju državu otišli 3-4 godine. Također, vani treba živjet, obići sve što se nudi, a ne samo posao i kuća i štednja. Ne vidim načina da mladi ljudi koji ništa nisu dobili u nasljedstvo riješe stambeno pitanja, osim na način da podignu kredit. Tako je, plaćam banci točno duplu cifru, ali to je cijena samostalnosti. Ako važete, probajte otići pa ćete vidjeti. Tako da nikada nećete žaliti, što niste otišli. Hrvatska će ostati ovdje gdje je sad, vjerojatno se ništa neće promijeniti, možda se još malo devastira obala, pojavi novi lažljivi političar, a pitka voda posve nestane... Moguće je, naši su uspjeli i to u dvije godine. Trošili su minimalno, al opet nije da nikud nisu išli tako da stvarno se može jer je posao tj plaća dobra. Mi bi imali malo manje pa svakako računamo duži period. Sto se tiče kredita, da i ne uspijemo opet znamo da bi imali dobar dio ušteđevine. To je sve u slučaju da nam tamo bude ok i da se snađemo. 😕
prije 9 dana, 00:16
> Arija7: > E vidiš a ja si uvijek mislim ak neću sad neću nikad, u smislu van bi bolje sad dok smo još mladi i dok možemo raditi fizički posao. Nisam pametna... Pa kad je muz vec dobio posao koji nije lako dobiti.. Zasto sada propustiti priliku 😕 Pa mozete otici i za godinu ili dvije.. da nije dobio posao, rekla bih da odete. A ako razmisljamo "Rh nece pobjeci", pa ok, da, ali taj posao hoce. A tako mozemo razmisljati i "Njemacka/Austrija/Engleska.. nece pobjeci". Sorry, Sanjic, ali to mi je bezveze tako gledati. Btw podstanari cete biti i vani, zar ne?! Rezije nisu malo, najam smjestaja nije malo. Sve treba uzeti u obzir i staviri na papir. Znam razlicite primjere, ovisi o zeljama, potrebama, ocekivanju i naravno zvanju, ali i znanju stranog jezika.. Neki su se vratili, neki su ostali i nece se vratiti.
prije 9 dana, 00:55
Da zato bas i pitam, zao nam je ako propadne ova prilika i tko zna hoće vise ikad dobiti takvu. Došlo nam je to iz vedra neba tako da smo sad bas na vagi. Već smo bili spremni otići. Sto se tiče stana tamo, znamo točno koliko bi nam ostalo čisto svaki mjesec, znaci pitanje je samo hoćemo se snaći u poslu i hoćemo zadovoljiti kriterije tako da ostanemo
prije 9 dana, 01:56
> Arija7: > Da zato bas i pitam, zao nam je ako propadne ova prilika i tko zna hoće vise ikad dobiti takvu. Došlo nam je to iz vedra neba tako da smo sad bas na vagi. Već smo bili spremni otići. > Sto se tiče stana tamo, znamo točno koliko bi nam ostalo čisto svaki mjesec, znaci pitanje je samo hoćemo se snaći u poslu i hoćemo zadovoljiti kriterije tako da ostanemo Ako se odlazi treba se otići dok je čovjek mlad i spreman i 'povući' i lakše se oporaviti od eventualnog neuspjeha. Poslovi u turizmu nikad nisu toliko komplicirani da nesnalaženje koje spominjete bude često. Također, notalgija u mladosti nije toliko jaka ni tako otežavajući moment kao u kasnijim godinama. Ja bih na vašem mjestu otišla i probala. Kaže se - tko ne riskira, ne profitira. Po meni je i bolje da nemate tamo gdje eventualno odlazite neke puste robine i prijatelja, ljudi koji odu tamo gdje imaju puno 'svojih' obično ostanu u tom 'getu' , da tako kažem, druže se samo sa 'svojima' umjesto da grade nove odnose. Moj sin je bio u Engleskoj na studiju, najprije dvije godine djeleći kuću spetero prijatelja s kojima je išao u školu nakon dvije godine nije imao nikakve nove frendove niti stvarno upoznao grad u kojem je živio. Druge dvije godine bio je 'bačen' u grad u kojem nije poznavao nikoga u vrlo kratkom roku imao je internacionalno društvo, brzoo je našao posao uz faks i napokon se 'udomaćio'. Kako sanjaurban kaže - Hrvatska će još dugo biti ovdje i ovakva kakva je, uglavnom beznadna i ako zaključite da inozemstvo nije za vas - vratiti ćete se na staro i jednako . I možda će tada muž dobiti još povoljniju priliku, tko zna.
prije 9 dana, 08:22
Ovisi o masu stvari- evo jedan primjer- moja sestrična i njen muž imali su tu solidne poslove u struci i takvu i plaću, riješeno stambeno pitanje i auto, međutim oni su po njihovim izjavama htjeli da ne moraju živjeti od plaće do plaće nego da si mogu nešto više priuštiti i otišli su prije 6 godina u Irsku- još su tamo, dobro su se snašli kako kažu, imaju sad dva auta i odjeću i obuću kakvu hoće a navodno im i ostane ušteđevine svaki mjesec, ali ono što je meni zapelo u uho- stanarina im je užasno visoka (sad tamo razmišljaju o kreditu kako bi si kupili nešto za živjet jer navodno nije velika razlika plaćati podstanarstvo i kredit ali tamo su uvjeti za dobit kredit drugačiji nego kod nas), imaju stvarčice koje su htjeli a s druge strane rade doslovce od jutra do sutra (od 9-21+ put do posla i nazad i to subota obavezno a nedjelja ponekad radna, ustvari češće radna nego ne), mislim da nisu ukupno 5 puta u 6 godina izašli van na kavu dok su tamo i kupuju hranu i ove osnovne proizvode u nekim "jeftinijim" trgovinama. Ovdje su pak izlazili skoro svaki dan na kavu, često i u restoran, kupovali kvalitetniju hranu, radili 5 dana u tjednu, 8 sati dnevno i žalili se, suprug od sestrične je bilo svake godine po tri bar mjeseca na bolovanju, sad u Irskoj niti dana u 6 godina...oni su sad kako vidim i prikazuju sretni i ustvari to je ono što je najbitnije, osobno sam mišljenja da su takvim životom živjeli i ovdje da bi si ako ne isto mogli priuštiti približno toliko, ali opet ovisi o tome što čovjeka čini sretnim i koji su mu prioriteti, ja osobno da sam bila u njihovoj situaciji ne bih otišla ali opet svi smo mi različiti i važne su nam različite stvari. Jedno je otići "trbuhom za kruhom" a to vidim kod vas ne bi bio slučaj ali opet možda vam je ovo drugo podjednako važno. Odvagnite- prioriteti-potrebe-želje i u svakom slučaju sretno što god da izabrali.
prije 9 dana, 09:04
> sonja90: > > Arija7: > > E vidiš a ja si uvijek mislim ak neću sad neću nikad, u smislu van bi bolje sad dok smo još mladi i dok možemo raditi fizički posao. Nisam pametna... > Pa kad je muz vec dobio posao koji nije lako dobiti.. Zasto sada propustiti priliku 😕 Pa mozete otici i za godinu ili dvije.. da nije dobio posao, rekla bih da odete. A ako razmisljamo "Rh nece pobjeci", pa ok, da, ali taj posao hoce. A tako mozemo razmisljati i "Njemacka/Austrija/Engleska.. nece pobjeci". Sorry, Sanjic, ali to mi je bezveze tako gledati. > Btw podstanari cete biti i vani, zar ne?! Rezije nisu malo, najam smjestaja nije malo. Sve treba uzeti u obzir i staviri na papir. > Znam razlicite primjere, ovisi o zeljama, potrebama, ocekivanju i naravno zvanju, ali i znanju stranog jezika.. Neki su se vratili, neki su ostali i nece se vratiti. Ma, ne moraš se ispričavati. Hrvatska mi ne funkcionira kao država, nikako za mlade ljude, sory, ovdje gdje god zagrebeš veliki dio toga ne funkcionira. Ako si, npr. umjetnik, bolje da te nema. Uređene europske države vrlo su privlačne za mlade ljude tako da smo našoj kćeri rekli- idi, široko ti polje. Samo par mjeseci boravka u Europi otvara mladom čovjeku širinu i prostranstvo. Povratak ovdje i susret sa svim onim problemima koje si ostavio pruža ti novi pogled na društvo. Kako se može dogoditi da jedan Fakultet studentu omogućava samo kreknute programe za rad???? A vani- dobiješ lijepo neki svoj brojček i imaš sve- Photoshop, Blender, ZBrush....vani grafitiraš zid i lijepo ti plate, ovdje se očekuje od umjetnika da besplatno radi...i kako je moguće da u jednom studentskom domu od 4 perilice rublja baš nijedna ne radi??????????????????????????????????????
prije 9 dana, 10:05
> gitadevi: > Ako se odlazi treba se otići dok je čovjek mlad i spreman i 'povući' i lakše se oporaviti od eventualnog neuspjeha. Poslovi u turizmu nikad nisu toliko komplicirani da nesnalaženje koje spominjete bude često. Također, notalgija u mladosti nije toliko jaka ni tako otežavajući moment kao u kasnijim godinama. Ja bih na vašem mjestu otišla i probala. Kaže se - tko ne riskira, ne profitira. Po meni je i bolje da nemate tamo gdje eventualno odlazite neke puste robine i prijatelja, ljudi koji odu tamo gdje imaju puno 'svojih' obično ostanu u tom 'getu' , da tako kažem, druže se samo sa 'svojima' umjesto da grade nove odnose. Moj sin je bio u Engleskoj na studiju, najprije dvije godine djeleći kuću spetero prijatelja s kojima je išao u školu nakon dvije godine nije imao nikakve nove frendove niti stvarno upoznao grad u kojem je živio. Druge dvije godine bio je 'bačen' u grad u kojem nije poznavao nikoga u vrlo kratkom roku imao je internacionalno društvo, brzoo je našao posao uz faks i napokon se 'udomaćio'. > Kako sanjaurban kaže - Hrvatska će još dugo biti ovdje i ovakva kakva je, uglavnom beznadna i ako zaključite da inozemstvo nije za vas - vratiti ćete se na staro i jednako . I možda će tada muž dobiti još povoljniju priliku, tko zna. Potpisujem. Ako necete sad, mala je sansa da cete se kasnije odluciti za to kad cete jos hrpu stvari sta ce vas vezati za Hrv. Rintant citav zivot tu, kupit na koncu nekakav stancic ili otic rintat negdje vani ali da znas za sta rintas i da na kraju nesto i imas. Idite, pokusajte. Mislim da nemate sta izgubiti. Situacija ce ovdje bit isto sranje kak je i sad tako da necete nista propustiti.
prije 9 dana, 13:01
> IrenaAR: > Ovisi o masu stvari- evo jedan primjer- moja sestrična i njen muž imali su tu solidne poslove u struci i takvu i plaću, riješeno stambeno pitanje i auto, međutim oni su po njihovim izjavama htjeli da ne moraju živjeti od plaće do plaće nego da si mogu nešto više priuštiti i otišli su prije 6 godina u Irsku- još su tamo, dobro su se snašli kako kažu, imaju sad dva auta i odjeću i obuću kakvu hoće a navodno im i ostane ušteđevine svaki mjesec, ali ono što je meni zapelo u uho- stanarina im je užasno visoka (sad tamo razmišljaju o kreditu kako bi si kupili nešto za živjet jer navodno nije velika razlika plaćati podstanarstvo i kredit ali tamo su uvjeti za dobit kredit drugačiji nego kod nas), imaju stvarčice koje su htjeli a s druge strane rade doslovce od jutra do sutra (od 9-21+ put do posla i nazad i to subota obavezno a nedjelja ponekad radna, ustvari češće radna nego ne), mislim da nisu ukupno 5 puta u 6 godina izašli van na kavu dok su tamo i kupuju hranu i ove osnovne proizvode u nekim
prije 8 dana, 16:11
1 2 3 Sljedeći
Mojekrpice su zajednica u kojoj možete prodavati, kupovati i mijenjati odjeću
Kupi - Prodaj