Moj profil Postavke Povratne informacije Razgovori Omiljeni Transakcije Odjavi se

Dostavite za 1 euro prvih 5000 paketa u vrijednosti preko 30 eura!

Forumi /

Ljepota, stil, zdravlje /

Prehrana, recepti, ekologija /

Orhideja pomoć

Pozdrav, iako sam ljubitelj orhideja i imam ih dosta vec godinama, jos nisam imala ovakav problem... Naime dobila sam orhideju prije neki dan, iako sam na prvi pogled vidjela da joj supstrat nije u najboljem stanju odlučila sam pričekati da otcvate pa je onda presaditi, ali kad sam je jucer čačkala posto uvijek nesta mrdam po njima primijetila sam u supstratu bijele bubice, sta da radim i kako da ih se rijesim, posto me to sad kopka, a i jos ako je neka zaraza pa mi se rasiri i po drugima poludit ću... Najradije bih je bacila u smeće, ali mi je zao, ako se može spasit... Pomagajte ako neka dobra duša ima neki savjet, sve ću probat... Hvala
2022 04 17
Guglajte da li se radi o vunastim ušima. Ja bi svakako dezinficirala korijen, teglu i promijenila substrat. Ako se radi o vunastim ušima...listove bi trebalo našpricat mospilanom. Maknite je od ostalih biljaka.
2022 04 18
Vjerovatno su vunaste usi. Obavezno maknit od ostali biljaka,pogotovo orhideja. Ovo je provjereno ucinkovito. Zdrobit par lukica,zalit vrilom vodom ili prokuvat 10-tak min,oladit da bude toplo i pospricat cilu orhideju. Pazit da ne ostane voda u kruni. Ponovit nakon 7 dana. Ja svoje preventivno prskam jednom u 30 dana. Obozavan orhideje i iman ih poprilicno. Ako Vas zanima sta u vezi nji,rado pomognem,naravno ako znan 🤗
2022 04 18
Hvala cure... Mislim da nisu vunaste usi, kako sam guglala to su neke druge bube, ove vunaste su bas specifične... Ovo vise izgleda kao životinjska buha, a i izgleda da uopce ne štete orhideji... Ali svejedno je zavrsila u hodniku sama... Mystery napravila sam ovo sa lukom i sad ćemo vidjeti kroz par dana... Iako joj je supstrat katastrofa nemam pojma dali da je presadim, jer joj korjenje izgleda super, a i u cvatu je... Nemam pojma, dali da zbog cvijeta riskiram cijelu biljku ili da je prsadim? Odoh ja svakako sutra skupit borove kore i to prepec nek imam za svaki slučaj... ProudMary s cime da dezinficiram korijen? Ima nesta za kupit ili ima neka druga metoda? Hvala vam objema jos jednom... Jos samo jedno pitanje, mama mi je dala jednu orhideju, jer ju je dobila ali ih ona bas i ne voli, ali ju je mjesecima drzala u onom celofanu kako je kupljena, dobro ju je ona zaljevala i sve, supstrat je ok i sve super biljka na cvjetnoj grani tjera ili list gore ili keki, a u supstratu su se pojavile gljive, bas prave male bijele gljive, vjerovatno od prevelike vlage i nije bas bilo protoka zraka... Dali da je presadim ili ostavim u tom supstratu, dali joj te gljive mogu stetit ili nemam pojma, nisam to jos vidjela 🙃ispričavam se na poprilicno dugackom postu🙋‍♀️🤦‍♀️
2022 04 18
Presadivanje nece naskodit ako je supstrat totalno rasulo ali pricekaj koji dan da vidis kako ce se situacija razvijat. Ja dezinficiran s 3% hidrogenom(iz ljekarne). Najlakse spricat ali mozes i pamukom natapkat ili zalit. Pusti da se osusi. Korjen koji je sumnjiv odrezi nozicama a sve sta je sumnjivo cimetom posut i dilove di je osiceno. Gljive ne bi tribale skodit orhideji. Ali ja bi zaminila supstrat 😉
2022 04 18
Supstrat je koma, izgleda kao kompost, uopce nema komada, izgleda kao da je posadena u zemlju za cvijece tu i tamo nesta malo krupnije i kokosova vlakna, mislim da ću pričekati jos koji dan da vidim dali će ova gamad krepat pa je presadit, pa makar i odbacila cvijet jer mislim da u ovom ne moze jos dugo ostati... Ili se navikla pa joj je svejedno, jer kazem izgleda i ponasa se skroz ok, npr pusta i novo zracno korjenje, otvara pupoljke, da joj je skroz lose ne bi se tako ponasala? Dali mogu ako ne odu sad te bube poprasit neopitroidom? Moja teta koja je cviječarka mi je rekla da mogu, al ja nisam 100 % sigurna, nekako bi prije probala neke prirodne metode...
2022 04 18
Toj ocito odgovara takva zemlja cim ima pupove i pusta zracno korjenje. Ja ne bi upotrebila neopitroid. Ako ne upali s lukom a tribalo bi,onda pokusaj ovako. Par kapi lim soka u 1 dcl vode,svaki list obrisat blazinicom. Znaci mehanicki skidas. Ili 10-tak opusaka stavit priko noci u 1l vode i s tim prskat. Ja san tokom god naucila da je svaka orhideja prica za sebe. Bez obzira sta su iz iste vrste. Npr iman jednu 3 god,samo je jednom imala cvjetnu granu(kad mi je donesena) i od tada nista. Nema sta nisan pokusala. Od presadivanja u razne supstrate,vodenu kulturu,spagnum mahovinu,sokiranja itd ali jednostavno ne ide.
2022 04 19
Btw pratim dvoje genijalaca za orhideje na yt i moran priznat, svaki put nesto novo naucin od njih. Rado bi stavila linkove ali neman pojma kako s moba 😁
2022 04 19
I mislila sam si da to sa neopitroidom nije dobra ideja... Probala sam vaticom obrisat sve listove i nigdje nista ne vidim... Mislim da zive samo u tom supstratu, jedino ako na listovima ne ostavljaju neka jajasca nevidljiva golim oko... stvarno ne bih da mi napadnu svo cvijece jer onda će biti bas problem... Vidjet ćemo dali će upaliti ovo sa lukom...
2022 04 19
Tesko,ostalo bi bar nesto na pamuku. 🤷 Moralo bi upalit. Zaista je provjereno. Drzin fige 🤞
2022 04 19
Hvala, nadam se da hoće... Javim svakako rezultat kroz koji dan🙃
2022 04 19
Evo je ta glupa buba ![](http://upload.mojekrpice.hr/hr/images/message/aa222f8511b8a1acefafa5b5029c982b.jpg) Luk ne pomaze ili treba neko vrijeme? I dalje ih vidim ali ne u tolikom broju, nezz dali treba neko vrijeme da odu ili? Jer znam da nije neko agresivno sredstvo da odu isti tren...
2022 04 21
![](http://upload.mojekrpice.hr/hr/images/message/b64d1770ccb66e4182baf46b3291cdb3.jpg) ![](http://upload.mojekrpice.hr/hr/images/message/f063d78b15a9a54ec41499bfd9a9249d.jpg)
2022 04 21
A to su ta mala cudovista. Znaju prebivat i u dr biljkama. Nisu opasna u malom broju ali u vecem, itekako znaju nanit stetu. Jer kad nestane trulezi koju klopaju,pribace se na zdravo korjenje. Od jednog prskanja nece nestat,ponovit svaki 7 do 10 dana. Ali ja bi ipak preporucila zaminu supstrata i dezinfekciju. Bar gornjeg sloja i jedno vrime prestat zalivat. Vlaga im pogoduje.
2022 04 22
Znači da ih malo rijeđe zaljevam, da ih sad ostavim kojih 10 tak dana, neće im nista biti iako su iznad radijatora, a jos uvijek se grije?
2022 04 22
1 2 3 4 5 ... 8