Moj profil Postavke Povratne informacije Razgovori Omiljeni Transakcije Odjavi se

Dostavite za 1 euro prvih 5000 paketa u vrijednosti preko 30 eura!

Forumi /

mojekrpice.hr /

Pomoć na stranici /

ZAMP svadba - upomoć!

Pozdrav, molim pomoooc! uskoro se udajem i na listi koju sam dobila u sali u kojoj ce se odrzati svadba se nalazi da moramo dostaviti 5 dana prije svadbe potvrdu o uplati ZAMP. Prvi put se susrecem s time pa moze li mi tko pomoci o cemu se radi? Nesto je za zastitu autorskih glazbenih prava, zanima me moram li ja to negdje platiti, nabaviti ili to band vec ima pa mi oni moraju dati?
2022 05 19
Nema tu pravila...Neki restorani to sami plaćaju, neki bendovi isto, tj. već uračunaju u ukupnu cijenu. To vam je ustvari plaćanje autorskih prava na izvođenje. Nisam sigurna, ali mislim da je cijena do 1000 kn, ovisi zapravo o broju osoba, svadba je u kategoriji jednokratnih priredbi pa se prema tome i plaća. Ako vam je restoran rekao da to morate plaćati, znači oni onda ne žele imati veze s tim. Sljedeće što vam ostaje je pitati bend s kojim ste ugovorili svirku jesu oni možda to uračunali u svoju cijenu, ako su već i svirali prije, trebali bi vas uputiti u to ako samostalno plaćate. Postoji i stranica, ukucate zamp pa će vam se otvoriti stranica za plaćanje u kojoj treba neke stavke ispuniti. To ne znam kako ide točno, ali pretpostavljam da radi na istom principu kao i kad nešto kupujete, stigne vam potvrda putem maila ili kako već ispunite. Samo bez brige i stresa, sredit će se i to 👍 I sretno 🥰
2022 05 19
Hvala puno! 🥰🥰 Moralo bi to biti s “friskim” datumom? > Lunass: > Nema tu pravila...Neki restorani to sami plaćaju, neki bendovi isto, tj. već uračunaju u ukupnu cijenu. To vam je ustvari plaćanje autorskih prava na izvođenje. Nisam sigurna, ali mislim da je cijena do 1000 kn, ovisi zapravo o broju osoba, svadba je u kategoriji jednokratnih priredbi pa se prema tome i plaća. > Ako vam je restoran rekao da to morate plaćati, znači oni onda ne žele imati veze s tim. Sljedeće što vam ostaje je pitati bend s kojim ste ugovorili svirku jesu oni možda to uračunali u svoju cijenu, ako su već i svirali prije, trebali bi vas uputiti u to ako samostalno plaćate. > Postoji i stranica, ukucate zamp pa će vam se otvoriti stranica za plaćanje u kojoj treba neke stavke ispuniti. To ne znam kako ide točno, ali pretpostavljam da radi na istom principu kao i kad nešto kupujete, stigne vam potvrda putem maila ili kako već ispunite. > Samo bez brige i stresa, sredit će se i to 👍 > I sretno 🥰
2022 05 19
To nema smisla, ZAMP se ispunjava nakon događaja, ne znam ništa o tome da se nešto unaprijed plaća. Čak i ako se ima lista željenih pjesama, na događajima kao svadba mlada može npr. tražiti da po 4. put bude neka pjesma, ta lista se može skroz pretumbati, a ovisi o atmosferi na svadbi, dobi plesača, njihovom ukusu, ako im je plesnjak pun na Jelenu Rozgu, onda pojačaju Jelenu Rozgu. U ZAMP se upisuju i podaci o broju izvođenja skladbe, a gdje je ono kad kum bira pjesmu za mladence....tako da provjerite to direktno u Zampu. Pa ne zna bend unaprijed koliko će trajati svadba i hoće li svirati do 3 ujutro ili do 5..
2022 05 19
Tako je Sanja, dosta toga nema smisla, zapravo nema tu preciznosti u odgovoru. Neki restorani i bandovi to sami riješe pa mladenci i nemaju blage veze da su neki tamo zamp plaćali. Meni to izgleda kao neka forma za ispuniti i platiti u slučaju da svi budu sigurni i nitko ne dobije kaznu za izvođenje neke pjesme i da se ne narušavaju autorska prava. I također, restorani vole biti oprezni i imati taj papir podmiren u slučaju da ih netko jednog dana to zatraži. Nekako ne vjerujem da je u praksi došla neka inspekcija, bila cijelu noć na svadbi i bilježila do kad će band svirati i koje pjesme izvoditi. Uzmimo u obzir da uvijek ima i čudnih susjeda i restorana koji žele suzbiti konkurenciju pa nije ni čudo da jedni druge prijave i po tom pitanju. Svašta je moguće. Da ja tako vodim restoran, sigurno bih i ja zahtjevala od mladenaca isto, čemu riskirati poslovanje zbog jedne proslave. Ali svakako prvo treba provjeriti s bandom. Neki to i sami podmire, neki ne. Kao i što neki sviraju točno do 3, a neki bez problema produže i dulje.
2022 05 19
> bubamara12: > Hvala puno! 🥰🥰 > Moralo bi to biti s “friskim” datumom? Ne razumijem što ste mislili pod friškim datumom? Mislim da se kod ispunjavanja obrasca i uplate navodi datum i svrha održavanja. Ako restoran zahtjeva plaćanje unaprijed, sigurno to ne rade prvi put, žele se ograditi od moguće inspekcije. Možda postoji i mogućnost naknadnog plaćanja, nakon što svadba prođe, ali realno, ne vjerujem da restorani žele naknadno vući mladence za rukav da to plate. I neki ne bi to poslije ni platili, prošla svadba i briga ih. A restoran očito želi imati tu potvrdu. Kažem opet, iznova se to mijenja, svaki restoran i band posluje na svoj način. Teško je tu dobiti savjet. Moguće da će vam netko napisati i da nije ZAMP platio, a zapravo blage veze nema da je to band platio, jer ima sastava koji i sami vode računa o tome.
2022 05 19
Bend nakon događaja treba dostaviti izvođačku listu vlasniku restorana, on podmiruje taj dug, a cijenu je formirao mladencima zajedno sa ZAMP izdatkom. To je jedino ispravno. Bend je u tom slučaju samo izvođač, on nema ništa sa Zampom. Kad Zamp zaprimi obrazac, isplaćuje autorima naknade. Autori su: pisac stihova i pisac muzike ili skladatelj i aranžer. To može biti jedna osoba ili 3 osobe. Zato je dobro da su vlasnik restorana i članovi benda u dobrim odnosima. Jer neće vlasnik restorana brojati i popisivati pjesme. Tako bi trebalo biti u idealnim uvjetima, kada je sve po pravilima. No, u praksi su moguće svakakve kombinacije i malverzacije, a Hrvati uvijek znaju kako se to radi. Tako je bilo kad sam zadnji put trebala te informacije. Kažem, nisam sigurna da se nešto nije mijenjalo, treba provjeriti.
2022 05 19
Ne dostavlja se popis pjesama, pa tko bi popisao stotinjak stavki Ako se nešto i popuni to bude tek toliko. Cijela ta procedura je pro forme i samo da se uzmu pare. Košta tipa 500 kn i najčešće to plaća restoran. Ako morate sami, pošaljite im mail, a možda se i može direktno preko stranice.
2022 05 19
> TinTina987: > Ne dostavlja se popis pjesama, pa tko bi popisao stotinjak stavki > Ako se nešto i popuni to bude tek toliko. Cijela ta procedura je pro forme i samo da se uzmu pare. Košta tipa 500 kn i najčešće to plaća restoran. Ako morate sami, pošaljite im mail, a možda se i može direktno preko stranice. @Tina, Sad zamislite da ste vi autor pjesme Zbog jedne divne crne žene koju izvodi Kićo Slabinac. I umjesto vaše pjesme na listi se slučajno nalazi uvijek umjesto vas Žak Houdek i njegovi autori. Oni ubiru pare, a vaša se pjesma pjeva. Bi li vam bilo pravo? I najbolje sastavljeno pravilo Hrvati su u stanju izvrdati i preokrenuti, samo da nešto bude lakše i jeftinije. Ne kužim koji je veliki posao popisati 100 stavki. To su obično slične stavke koje su na repertoaru jednog benda. Ako neki bend i restoran surađuju cijele godine, pretpostavljam da je onda sve lakše. Ovo "tek toliko" je baš tipično za Hrvate. Evo, mogu vam nabrojiti odmah 20 "tek toliko" ljudi.
2022 05 20
Otici cu prvo do restorana provjeriti s njima posto na njihovim “uputama” pise da mi sami moramo 5 dana prije svadbe dostaviti potvrdu o placanju. Hvala svima!
2022 05 20
> bubamara12: > Otici cu prvo do restorana provjeriti s njima posto na njihovim “uputama” pise da mi sami moramo 5 dana prije svadbe dostaviti potvrdu o placanju. Hvala svima! javite svakako proceduru nakon svega, sretno na svime!!!
2022 05 20
> sanjaurban: > > TinTina987: > > Ne dostavlja se popis pjesama, pa tko bi popisao stotinjak stavki > > Ako se nešto i popuni to bude tek toliko. Cijela ta procedura je pro forme i samo da se uzmu pare. Košta tipa 500 kn i najčešće to plaća restoran. Ako morate sami, pošaljite im mail, a možda se i može direktno preko stranice. > @Tina, Sad zamislite da ste vi autor pjesme Zbog jedne divne crne žene koju izvodi Kićo Slabinac. I umjesto vaše pjesme na listi se slučajno nalazi uvijek umjesto vas Žak Houdek i njegovi autori. Oni ubiru pare, a vaša se pjesma pjeva. Bi li vam bilo pravo? > I najbolje sastavljeno pravilo Hrvati su u stanju izvrdati i preokrenuti, samo da nešto bude lakše i jeftinije. Ne kužim koji je veliki posao popisati 100 stavki. To su obično slične stavke koje su na repertoaru jednog benda. Ako neki bend i restoran surađuju cijele godine, pretpostavljam da je onda sve lakše. Ovo "tek toliko" je baš tipično za Hrvate. Evo, mogu vam nabrojiti odmah 20 "tek toliko" ljudi. Iskreno, nije moja stvar. Mislite da Kico vidi ista od tih para? Iovako žive na naš račun cijeli život. Ako imate firmu ili auto ili TV znate jako dobro koliko novaca dajemo za takve stvari. Moj bivši poslodavac je plaćao ZAMP godišnje iako smo imali tablet i puštali muziku s youtube-a. Ja bih ipak rekla da takvo ubiranje poreza ima samo kod nas
2022 05 20
Tinči, naravno da vide pare, Ljudi obično pjesmu prijave u Zamp (njeni autori), zamp ih stavi u bazu, onda to izgleda ovako https://wwwTOČKAzampTOČKAhr/baza-autora/djelo/pregled/133308012 (staviti točku umjesto TOČKA) tu se vidi da ne stoji samo Kićo iza pjesme. Kako mislite da ljudi žive na naš račun cijeli život???? Ljudi stvaraju glazbu i imaju pravo na naknadu za izvođenje. Ja nešto upotrebljavam i trošim i to trebam platiti. Mogu imati i svadbu bez glazbe pa nemam nikakvih plaćanja. Bez glazbe svijet prestaje. Trebamo podržati glazbenike. Kako će se mladi čovjek odlučiti baviti glazbom, ako od toga nema kruha?
2022 05 21
U potpunosti se slazem! 🥰 Hvala puno, javim detalje cim saznam! > sanjaurban: > Tinči, naravno da vide pare, Ljudi obično pjesmu prijave u Zamp (njeni autori), zamp ih stavi u bazu, onda to izgleda ovako > https://wwwTOČKAzampTOČKAhr/baza-autora/djelo/pregled/133308012 > (staviti točku umjesto TOČKA) tu se vidi da ne stoji samo Kićo iza pjesme. Kako mislite da ljudi žive na naš račun cijeli život???? Ljudi stvaraju glazbu i imaju pravo na naknadu za izvođenje. Ja nešto upotrebljavam i trošim i to trebam platiti. Mogu imati i svadbu bez glazbe pa nemam nikakvih plaćanja. Bez glazbe svijet prestaje. Trebamo podržati glazbenike. Kako će se mladi čovjek odlučiti baviti glazbom, ako od toga nema kruha?
2022 05 21
Mi smo plaćali nakon svadbe. I morali smo dostaviti popis izvođenih pjesama, u čemu nam je pomogao bend
2022 05 23