Moj profil Postavke Povratne informacije Razgovori Omiljeni Transakcije Odjavi se

Dostavite za 1 euro prvih 5000 paketa u vrijednosti preko 30 eura!

Forumi /

Ljepota, stil, zdravlje /

Prehrana, recepti, ekologija /

Recepti za kolace - dijabeticari

Moze par provjerenih recepata za kolace bez secera ?
2016 11 16
Oprosti što ti ulijećem na temu, rekla bih da je povezano. Koji supstitut šećera preporučujete i gdje ga nabavljate? :)
2016 11 16
Stevia mi je bljakić, premda ostavljam prostor da nisam probala dobru ili da nije bila ok dozirana. Agavin sirup mi mljac. :)
2016 11 16
Come hvala, ali nije li agava u stvari fruktoza?
2016 11 16
Je :) Shvatila sam da bi zamjenu za bijeli šećer. Premda sam negdje čitala da je ok kod osoba s dijabetesom tipa 2, ali ne bih o tome jer ne znam detalje. :)
2016 11 16
U pravu si, mogla sam to i bolje sročiti :) Zanimali su me umjetni zaslađivači zapravo :) Steviu sam probala tekuću i nije bila tako strašna, ali ona u prahu je besmislena (nisam kupovala, uzgojila sam ju). Agavu nisam, ali sam jednom drugom slučajnom zgodom uzela fruktozu u kristalima/prahu i pisalo je na kutiji da je "fora" u tome da ju trebaš stavljati 30% manje jer je slađa. Meni tih 30% nije držalo vodu :D
2016 11 17
Čemu umjetan zaslađivač? Kokosov šećer pogodan je i za dijabetičare, a super zdrav a svih.
2016 11 17
Hvala Gita, nisam pojma imala za to! :) Gdje uzimaš ako nije tajna?
2016 11 17
Naručujem sa stranice 'Tvornica zdrave hrane', ali sada ga već ima čak i uv supermarketima - nedavno našla u Kauflandu.
2016 11 17
Postoji jako velika razlika u onome što se naziva "zamjena za šećer". S jedne strane su umjetni zaslađivači - a njih ni u kojem slučaju ne bih preporučila - i prirodni šećeri (ili slatke tvari). U ovu drugu skupinu spadaju i fruktoze, a s njima opet treba biti na oprezu iz drugih razloga. Između ostalog, fruktoza naglo podiže šećer u krvi, pa je dijabetičarima prikladna kad su u hipoglikemiji (jer tada trebaju naglo podići razinu šećera u krvi), ali za kolače nije najsretniji izbor. Najbolja je stevija, samo što njezin okus ne odgovara svima, i ne uvijek. Meni je, recimo, u kombinaciji s kavom bila nešto najodvratnije što sam probala, ali za kolače mi je savršena. Imam dugogodišnju praksu pripreme kolača za dijabetičara tip 1, pa sam otkrila vlastiti recept koji nam se pokazao prihvatljiv. Ne koristim bijeli šećer, nego smeđi nerafinirani. On je po svom sastavu identičan bijelom, ali je slađi, tako da ga mogu manje staviti u kolače. Tako da se moja univerzalna receptura svodi na ovo: ako u receptu za kolač piše 200 g šećera, onda ja stavim 50 g smeđeg i dvije žličice (one minijaturne, ko vrh nokta) praha stevije. Okus je odličan, jedu svi sladokusci i ne primjećuju razliku, a prihvatljivo je i dijabetičaru.
2016 11 17
Smeđi šećer nije prihvatljiv dijabetičaru. 'Smeđi' zapravo ne znači ništa, osim da je druge boje, a najčešće se radi o melasiranom bijelom šećeru. 'Nerafinirani' šećer je već nešto drugo, ali ni taj, jasno, nije prihvatljiv dijabetičaru. Bavim se 'zdravim' cateringom, unutar kojega posebno ponudom za dijabetičare, alergičare i dr. Fruktoza je prihvatljiva upravo u dozama označenim na pakiranju, a jedini dijabetičarima prihvatljivi šećer je kokosov. Uzgred, nisam primijetila niti čula da je bilo kakv smeđi šećer slađi od običnog bijelog.
2016 11 17
NadaMihaljevičć, ovo objašnjenje otome što znači 'smeđi' šećer nism napisala za tebe, nego od sinoć imam nekoliko upita o tome u inboxu, pa sam napisala ovdje - nije na odmet, očito još ima ljudi koji ne znaju za to :")
2016 11 17
> gitadevi: > NadaMihaljevičć, ovo objašnjenje otome što znači 'smeđi' šećer nism napisala za tebe, nego od sinoć imam nekoliko upita o tome u inboxu, pa sam napisala ovdje - nije na odmet, očito još ima ljudi koji ne znaju za to :") Razumijem :-) A nije na odmet spomenuti i to da nema nikakvih kolača koji bi bili "apsolutno prihvatljivi" dijabetičarima, u smislu da ih mogu tamaniti u neograničenim količinama :-) I to je nešto što mnogi ne znaju, pa se raspituju samo za zamjene za šećer, a zaboravljaju da je brašno u igri, i svaka druga vrsta škroba, nešto što se razgrađuje u šećer... tako da treba u konačnici sve preračunati u kalorije i osmisliti kvalitetnu prehranu. Da, im puno ljudi koji ne znaju da dijabetičarima nije problem "samo" šećer, pa misle da su slani kolači bezopasni.
2016 11 17
Kak sad smedi ipak nije nerafiniran.:,'( :( Pa ja cu posiziti, kao da citamo pravni dokument a ne naljepnice hrane -da pazim na svaku rječcu jer je slično ali nije isto..?? Pa u cem je razlika...citav zivot mi tupe uzmi smedi, smedi je manje zlo jer je neobraden, tj nerafiniran, blablabla, a sad ipak nije?! Što se tiče striktno teme, ne znam da li te, Aca, zanima kolač od mrkve, ide stevija u njega, meni je odličan, okacim kasnije recept.(pitam zato što neki ljudi zaziru kad čuju mrkva iako da nije narancasto ne bi ni skuzili :') , ali meni je odličan..)
2016 11 17
> NadaMihaljevic: > > gitadevi: > > NadaMihaljevičć, ovo objašnjenje otome što znači 'smeđi' šećer nism napisala za tebe, nego od sinoć imam nekoliko upita o tome u inboxu, pa sam napisala ovdje - nije na odmet, očito još ima ljudi koji ne znaju za to :") > Razumijem :-) > A nije na odmet spomenuti i to da nema nikakvih kolača koji bi bili "apsolutno prihvatljivi" dijabetičarima, u smislu da ih mogu tamaniti u neograničenim količinama :-) > I to je nešto što mnogi ne znaju, pa se raspituju samo za zamjene za šećer, a zaboravljaju da je brašno u igri, i svaka druga vrsta škroba, nešto što se razgrađuje u šećer... tako da treba u konačnici sve preračunati u kalorije i osmisliti kvalitetnu prehranu. > Da, im puno ljudi koji ne znaju da dijabetičarima nije problem "samo" šećer, pa misle da su slani kolači bezopasni. Tako je..i velika je razlika među "šećerašima opcenito"nije svakom ista disfunkcija ...kod nas je jetra i gušterača rijetko gotovo nikad ne pada šećer tako nisko da je opasnost od hipoglikemije.pazi na prehranu zgriješi naravno jer je to ljudski ,ali posto je fizički aktivan cijeli dan nemamo velikih problema.koristimo fruktozu i steviju ali mi smo na inzulinu pa u slučaju da se desi neko prekoračenje vrlo brzo ga spusta na normalu
2016 11 17
1 2