Moj profil Postavke Povratne informacije Razgovori Omiljeni Transakcije Odjavi se

Dostavite za 1 euro prvih 5000 paketa u vrijednosti preko 30 eura!

Forumi /

Ljubav, obitelj, djeca, psihologija /

Psihologija /

Najezda živih mrtvaca ili Džoj tu d vrld...

Počelo je.Krenula je predblagdanska groznica. Trgovine odjećom su tek dobile svoje "novogodišnje" kolekcije(u H&M-ovu slučaju,to je kolekcija neprodana u Češkoj iz 2012). Dućani u kojima je raznolik asortiman nudi birane mejd in Čajna ukrase. Pripremili se trgovci. No,ono za što se iole normalan stanovnik mora pripremiti je najezda živih mrtvaca. Kako drugačije nazvati ljude koji bauljaju dućanima,centrima,gegaju se između polica,guraju druge bez "oprostite" ili barem naznake da su shvatili kako su nekome skoro "otkačili" ključnu kost. Na zamolbe da se pomaknu kako bi netko drugi prošao ni bu ni mu.Stajala iza par njih u redu. Prodavačica zvučno pozdravlja, ovi ni da beknu. U gorespomenutom H&M-u još gore. Prodavačima, u vremenu od sredine 11. do kraja 12. mj treba dati nekakve junačke bonuse. Kvragu,pa treba se sporazumjeti sa polumutavom osobom koja ne pozdravlja,ne odzdravlja i mumlja ko Mumija iz istoimenog filma. Na ulici kreće opsadno stanje.Gradom stidljivo niču ukrasi pa to valjda zbunjuje i zasljepljuje ove bauljave do te mjere da stoje i bleje u radnike koji ih postavljaju,a mi ostali neka nađemo načina za proći. Radim u centru grada već 10 godina.Zadnjih 6 "opsadno" stanje aka predbožićnja noćna mora počinje već sredinom 11-og. Jer eto, teško da će se mali Isus roditi a njegov rođendan obilježiti ako pod borom nema barem 20 poklona.Jer se obitelj samo poklonom voli. Pa stoga je potrebno prepeglati svih 5 kartica, izgaziti cipele ništaslutećeg namjernika koji je došao po paket tariguza, izbiti zrak iz pluća prolazniku,da se laktarenjem uvali u Zaru,10 min prije zatvaranja. Možda me pregazilo vrijeme,ali vjerujem da smo u ono "mračno,komunjarsko" doba, sa manjim budžetom, slavili dostojanstvenije,ljepše i da nam je bilo bitno da smo svi na okupu a ne što je u vrećici vezanoj brendiranom trakicom. I imali smo više obzira jedni prema drugima. Toliko o mojoj namćorosti. Kakvi su vaši utisci?
2014 11 19
moji utisci su takvi da ne izlazim puno van ako ne moram [:smije] a nedajbože u neki centar gdje dobijem dva moždana, nekoliko napadaja panike u razmaku od 10 minuta i ponešto napadaj bijesa, nakon svega kreče agresija i nenormalna glavobolja...tada mi ne preostaje ništa drugo nego trčećim korakom kući da se donekle vratim u normalu
2014 11 19
Sve si to i uzduž i poprijeko dobro opisala... svaka čast na uloženom trudu, dođe mi da kupim nešto od tebe [:kesi]
2014 11 19
Hahah moji dojmovi su da zadnjih 5 godina nije takva guzva kao prije...a slazem se s tobom da je prije bilo skromnije,a svecanije ah nostalgija [:smijesi]
2014 11 19
sad vidim da samo kupujes [:smije]
2014 11 19
'Svi običaji vezani uz Božić imaju gotovo uvijek istu namjenu, izraziti želju za zdravljem, plodnosti, bogatstvom (žetve, stoke, peradi, itd..) u narednoj godini.' izjavila je kustosica Ana Wild Barlke je izjavio kako je i unošenje slame u kuću običaj koji se više ne primjenjuje niti u jednom dijelu Hrvatske, a bio je čest u Istri, na Kvarneru i u Dalmaciji. Slama se unosila u kuću i stavljala ispod stola. To je običaj koji je predstavljao i obrednu žrtvu, a kućni stol imao je ulogu oltara. Na slami, koja je postavljana kako bi sljedeća godina bila prosperitetna, što u zemljoradnji što i stočarstvu, su djeca i spavala', dodao je Barlek. Objasnio je i odakle potječe riječ badnjak. 'Badnjak znači biti budan, bdjeti, znači, nema spavanja do ponoći i svi ukućani moraju bdjeti', objasnio je Josip Barlek. Dodao je kako se u našim krajevima prije nije kitio bor, već grana. 'Ona je stajala iznad stropne grede ili u kutu sobe uz jaslice', rekao je Barlek i istaknuo kako je takav običaj znao vidjeti, kada je bio dijete, u siromašnim obiteljima. Objasnio je kako je najstariji način darivanja bio poklanjanje jabuke, što se danas, u potrošačkoj ludnici, potpuno ignorira. 'Kako je žalostan onaj koji za Božić ne dobije ni jednu jabuku', rekao mi je to prije 15-ak godina jedan muškarac na Žumberku', ispričao je Barlek i dodao kako je jabuka oduvijek bila simbol zdravlja i sreće. Prisjetio se i nekih posnih jela koja su se prije u našim krajevima spremala za Badnjak. 'U sjevernom dijelu Hrvatske za Badnjak se spremala štrudla od zelja s bučinim uljem. U Slavoniji su se jele lakšice, što je posebno tijesto koje se radilo s budnevenim košticama. U Zagrebu je bio običaj jesti češnjak s komadom badnjačkog kruha umočenog u med', ispričao je Josip Barlek.
2014 11 19
ovo je s neta Ove godine imamo u skoli projekt jabuka...pa sam mislila...da se svi malo prisjetimo kako je bilo nekad...vise sloge i ljudskosti...danas je samo bitno skesirat po ducanima....
2014 11 19
Itizmi,samo šopingujem. Nerdy, glavobolja i kod mene,na n-tu potenciju. Zato kupim što treba preko neta. I da,čini se da me opako pere nostalgija za proteklim vremenom [:tuzan]
2014 11 19
Trebalo bi zabraniti kičenje centara i trgovina prije 15.12. Ljudi naveliko troše, što je i cilj onom koji sve to stvara. Znači oni več mj i po dana prije samog Božića kupuju glupe poklone, precjenjeno skupe ukrase made in china, vlada ta božićna euforija, a onu čar samog Božića zaborave, a onda će tamo oko 24.12. reči da su ljudi spali na prosjački štap, a kak i nebi kad su nakupovali gluposti još 19.11. [:smije] Nije to ko nekad, izgubio se sami smisao svega, smisao vremena i smisao Božića. Ljudi sve gledaju kroz poklone i materijalne vrijednosti. Nema više topline. A u dučanu ti je spreman slomiti rebro bez oprosti. [:smije]
2014 11 19
shvatila sam da sam u zadnjih nekoliko godina kada moram u kupovinu nečega u nekakvoj depri i postanem od tih hodanja i prekapanja nervozna i dođe mi da dam novac za nešto što znam da neću obući samo da se maknem jer me sve iritira...od cijena koje su bolesne i vidljivo je kako ništa od toga ne vrijedi te cijene do ljudi koji te guraju i trgaju ti doslovno iz ruku s bedastim smiješkom...ne razumijem zaista...nema se i svi kukaju...a vidim da se stalno nešto vuče...pola toga u rekordnom vremenu završi na krpicama...pa ne shvaćam kako netko ne zna kada je dosta...a moda...o da...svi bismo htjeli biti na naslovnicama...a ja se pitam...cure gdje pola toga zaista nosite...jer teško da osoba koja mora u školu,na faks i na posao bez auta može hodati u nekim artiklima...
2014 11 19
Totalno istinito od riječi do riječi. Odem dok stvarno moram nešto kupiti i vratim se doma sva prazna i izmučena kao da sam kopala cijeli dan i sva sam u čudu dok vidim koliko zapravo ljudi imaju para za trošiti na kojekakve gluposti pored ovako teške situacije u državi.
2014 11 19
kustosica Ana Wild ima pravo...osobno je poznajem...jedna divna,skromna osoba...
2014 11 19
Ja mrzim zagreb, to je moj utisak.ja u svojem selu imam sve što mi treba,a po odjeću skacem do citya. Ja mrzim zagreb,to je moj utisak. [:vrti]
2014 11 19
mamamirna...lokšice...a ne lakšice...odrasla sam na njima... [:smije] [:smije] njamnjam
2014 11 19
Mamamirna,ovo je lijepo. Pričali i moji starci o "raskoši" koju su predstavljale jabuke,orasi ... Darovi su bili simbolični,ali veselje zbog toga što su svi bili na okupu je bilo stvarno. Za razliku od prekenjavanja bahatog klinca jer je ćaća na minimalcu kupio krivi gejfoun. [:tuzan]
2014 11 19
1 2 3 4 5