Moj profil Postavke Povratne informacije Razgovori Omiljeni Transakcije Odjavi se

Dostavite za 1 euro prvih 5000 paketa u vrijednosti preko 30 eura!

Forumi /

Ljepota, stil, zdravlje /

Prehrana, recepti, ekologija /

Veganstvo-iskustva

Voće nije obrok!!!! Niti je zdravo ako ga se jede u neumjerenim količinama. Voće može proći kao usputni sastojak nekog smoothieja da poboljša okus. Smoothie isto može ubaciti u shaker i uzeti sa sobom u školu. Primjer: lanene, zobene, grčki jogurt/posni sir, banana, neko voće-jagode, bobičasto, što već voli. Ja jos ponekad ubacim kockicu tamne čokolade (70 i vise posto kakaa). Vode/mlijeka po želji. Naravno, preporučam vodu. Kći bi od 7-8 h ujutro do 16h trebala pojesti 3 obroka, a ne jedan. S tamnim kruhom niste ništa napravili ako ga kupujete u dućanu. Pun je aditiva, a i za brašno nisam baš sigurna da je ono koje mi mislimo da je. Pogledajte si recepte na tvornica zdrave hrane. Pokraj toliko informacija dostupnih na internetu, stvarno je blesavo da netko piše recept po recept. Sami znate koje namirnice volite, koje ne pa prema tome birajte recepte...
2017 03 08
Uh, ne znam gdje da kupim tamna peciva...tko ima vremena peći peciva...radim po 12 sati na dan, trebala bih dati otkaz i baviti se samo hranom, nećete mi vjerovati ali danas mi je prvi obrok bio u podne- 5 slanih štapića i jedna jabuka i onda ručak u 18 sati. Sad pijem kavu jer ju nisam stigla posrkati ranije. Zdrava sam ko dren, nikad bolesna, nikad gripu imala, nemam celulita i mogu pojesti kamenje- ništa mi neće biti. Miksam često smoothie, obavezno u ovo vaše dodam još med i cimet i stavljam pola rižinog mlijeka pola vode. Što se tiče djece, da, 3 obroka do 16 ali gdje, kako i kada? Imaju samo jedan veći odmor od 15 minuta, tada su svi pred školom i puše, ostalo su na nastavi. U wc-u nikad nema ni sapuna ni papira, kako da ta djeca operu ruke? Mogu jedino pojesti nešto s nogu na brzinu. Nema u srednjoj školi kuhinje, već kantina s buhtlama i colom. Ne znam imate li djece, ali muku smo mučili da se automati sa slatkišima izbace iz škole. Preko puta većine škola nalaze se pekarnice a za vrijeme odmora ne možeš dočekati red.. Pogledat ću ove recepte, hvala!! Pokušavamo se zdravo hraniti koliko možemo, no nekad u stisci s vremenom i poslom moramo pojesti nešto na brzinu ili ništa..
2017 03 09
Na faxu sam još, zadnja godina, radila sam kao zamjena u školi-znači imala sam odmore kao i djeca :) Ujutro 4-5 sati nastave i produži na fax. Od 8 ujutro do cca 6 navecer nisam doma. Ali pojedem svoja 4 obroka. Vrećica puna hrane i to je to. I onda kad ti mali iz 6.razreda dođe do tebe i pita nastavnice fuj, šta vam je to sluzavo? Misleći na puding od chia sjemenki koji je prefin. :') Najteže je početi sa zdravom prehranom, kada se uhodate nije teško. Recimo banana kruh je zasitan, zdrav i hranjiv. Napravite veće količine za vikend (smjesa je gotova u 5 minuta doslovno), narežete na kriške i zamrznete. Večer prije odmrznete, mala uzme u školu, a kriška se pojede u pola minute. Nije bio napad na vas, pitali ste nekoliko pitanja pa sam zaključila da se želite zdravo hraniti. Znam da je mala u tim godinama da joj je bitno hoće li ju drugi zezati i znam kako to ide s marendama od doma, nisam tako davno bila u srednjoj, ali mene je tako bilo briga što bi svi okretali očima i komentirali opet ti s tim svojim napitcima, doduše na faxu. Što se tiče meda, i ja ga koristim kao zaslađivač (jedini) za kolače, kekse itd., ali u smoothie bacim mjericu wheya s okusom pa mi nije potrebno. Ručak mi je uglavnom neko meso ili riba na naglo-piletina/puretina prsa+povrće što je isto gotovo kroz 20 min. Kada nemam vremena popijem zamjenski obrok... naravno, kad mi se jede hamburger pojedem i to. S tim da sama radim i nezdravu hranu, pekare i fast foodovi me nisu nikad ni privlačili baš. Super zamjena za klasičnu pizzu je pizza od cvjetače- guglajte si recept za tijesto. Nadjev je po volji.. I super je stvar što tijesta možete napraviti više i isto zamrznuti pa vaditi kako vam treba. Opet imate obrok gotov za 10 minuta, dok se npr sir otopi, a dobili ste visokoproteinski obrok s malim udjelom ugljikohidrata. To sam isto od vegana pokupila samo dodam šunku :)
2017 03 09
Fala, Ditachi da, točno, stalno kalkuliram između namirnica, kvalitetne hrane i one koja nije dobra za mene, dosta toga još trebam istražiti, tako da svaki dan ponešto....
2017 03 13
Ditachi ti je dala puno primjera i dobro istaknula da voće nije obrok. Sve ok, osim što ne preporučam mješanje voća i jogurta/sira radi različite duljine probave, prvo pojesti voće, a zatim malo kasnije jogurt ako konzumirate obje namirnice. Osim smoothieja, u školu može nositi i zdravi tart - odaberite kvalitetnije namirnice za tijesto i nadjev i to bi moglo biti zgodno. Roditeljima koji nam dolaze s istim pitanjem obično savjetujemo da slažu sendviče u kruhu kojega su sami ispekli, kombinacija je mnogo, a sve se može zaštititi prozirnom folijom i biti praktično. Imala sam slučaj veganke nedavno pa ću vam izdvojiti jedan dan iz njezine prehrane, koja bi se, pod uvjetom da nema nekih specifičnih poremećaja organizma, mogla primjenjivati kod svih vegana: doručak: smoothie od bobičastog voća (1 porc), lanenog ulja (1 porc ) i zelenog lisnatog povrća (1 porc) međuobrok: borovnice i maline (2 porc) ručak: krem juha od gljiva (2 porc) sa sojinim vrhnjem (1 porc) rižoto (3 porc) od tikvica, graška, mrkve (3 porc) salata od rikule (1 porc), mlade blitve (1 porc) i avokada (1 porc) s limunom (1 porc) međuobrok: banane (1 porc) bademi (2 porc) večera: namaz od graha (2 porc ) s integralnim krekerima (2 porc)
2017 03 13
glupost da djeca moraju pojesti tri obroka do 16 h, i glupost da voce nemoze biti zamjena za obrok. a lijecnici nemaju pojma bas o prehrani i svaki ce rec da se meso mora jesti.
2017 03 15
Gospođo gljiva, kako je i navedeno - sve je individualno i da, internisti, kardiolozi i endokrinolozi najbolje znaju utjecaj hrane na vaš organizam.
2017 03 15
@MiniMini, proučavala sam kompatibilnost namirnica i zaključila da, ako ću se još i toga držati, postat ću totalni rob hrane tako da pazim samo na unos makronutrijenata i, naravno, da jedem zdravo. @gljiva uopće nije riječ o djeci, svaka osoba koja se probudi u 7 ujutro do 16 h će pojesti (barem) 3 obroka. Ili jedan hamburger pa neće biti gladna tih 9 sati. Ali tema razgovora je bila kako se zdravije hraniti, vidim da ste tu činjenicu previdjeli.
2017 03 16
@ditachi, naravno. Strogo određeni planovi prehrane prvenstveno su namijenjeni osobama kojima će služiti kao potpora terapiji ili, u sretnijim slučajevima, kao cjelovita terapija. To je naš posao. Svaka zdrava odrasla jedinka može se zdravo hraniti i bez ovakvih detaljnih planova.
2017 03 17
1 2