Moj profil Postavke Povratne informacije Razgovori Omiljeni Transakcije Odjavi se

Dostavite za 1 euro prvih 5000 paketa u vrijednosti preko 30 eura!

Forumi /

Informacije za korisnike /

Klubovi, sastanci istomišljenika /

Podstanarstvo-vaša iskustva

Pozdrav svima :") Zanimaju me vaša iskustva - ako ste podstanari (dobro došla su i mišljenja vlasnika stanova). Koliko ste zadovoljni stanovima, koliko sami ulažete u neke popravke ili čekate da vlasnik određene stvari popravi? Što se tiče stanarina, jeste li se susreli s povišenjem stanarina od strane najmodavca (u tom slučaju je li povišenje stanarine opravdano tipa da su vlasnici preuredili nešto)? To su neka pitanja koja me zanimaju, pogotovo u ovo vrijeme kad cijene svega rastu pa tako raste i najam. Kad nemaš trenutno gdje, onda prihvatiš i taj porast cijene, evo mogu reći da sam iz vlastitog iskustva to doživjela, a stan je u sve gorem stanju. Nismo krivi mi, jer ga stvarno održavamo, već viša sila prirode koja se dogodila. Temu otvaram kao razgovor pa molim bez osuda, ali npr. meni to sve nema smisla. Ako sve ostalo poskupljuje pa tako i režije koje se moraju platiti, ne znam kako se tu uklapa povišenje stanarine, ako u stanu postaje sve gore.
2022 02 15
> Ninica: > Po meni, nije u redu da Vam se povisuje stanarina ukoliko ste dogovorili određenu cifru ranije..dovoljno je što cijene svega divljaju. Moja iskustva su i pozitivna i negativna.. za vrijeme studija stanovala sam u Zagrebu gdje sam imala fiksnu cijenu režija i stanarine na bazi mjeseca. Sve je funkcioniralo, bilo super. Kad sam se udala, ušla sam u podstanarstvo s mužem i tu smo bili 3 godine. Sve smo održavali kao svoje, uređivali, krečili, nikad nismo tražili novce za popravke mašine ili bilo čega što bi se pokvario, čak smo ostavili i dio namještaja njima (kutnu koju smo kupili, tv stalak..) da bi nas popljuvali na izlasku i rekli da smo sve uništili. Sada smo u svojoj kući i osjećaj je neusporediv. Sve je do osobe koja izdaje stan/kucu. Ako su osobe normalne, sve se da dogovoriti, ali ponekad ljudi ne znaju koliko bi cijenili svoju nekretninu a ne vide koliko mana ona ima..
2022 02 16
Istina, ako su osobe normalne, sve se da dogovoriti. Samo što sam stekla dojam kako stanarine rastu, jer se vlasnicima sviđa kad mogu upravljati pogodnostima. Tipa, ako cijene nekretnina rastu to im je izgovor za poskupljenje. Mi smo u stanu koji nije ni kompletno uređen, pola aparata je čak i naše. I to Ninica što ste napisali, isto razmišljam što će prigovoriti kad bude selidba. Uvijek se nađe nešto. Mi smo neke stvari i o svom trošku zamijenili, tipa slavine, utičnice itd. To je bilo zaista dotrajalo kad smo se doselili. Trebala sam to sve staro spremiti pa kad bude selidba namontirati natrag iz inata, jer i ugovoru piše da prilikom selidbe stan treba ostaviti u stanju kakav je bio na početku. 😁 Međutim, ne da mi se s takvim stvarima zamarati i igrati nekakve igrice.
2022 02 16
Ja sam podstanar u Zagrebu zadnjih 10-ak godina i uglavnom imam pozitivna iskustva. Prije je bilo lakše naći stan/sobu u lijepo uređenim stanovima i za male novce. Jednom su nam htjeli povisiti stanarinu kad je istekao ugovor samo zato jer cijene rastu, ja sam zbog toga iselila jer mi je bilo previše iako sam stan dijelila sa cimericom. Ako imate ugovor na neodređeno ne smiju povisiti bez prethodnog dogovora, a ako vam ugovor istekne imaju pravo povisiti ako žele. Ja sam i dosta izbirljiva, nemam ništa svoje pa tražim barem da ima sve od namještaja, da je održavan, pvc stolarija i slično. Tako da se do sad nisam susrela sa nekim kvarovima na svoj trošak, kad bi bio neki problem vlasnici bi to riješili. Imala sam sreće da dobrim stanodavcima i cimericama pa nemam negativna iskustva. Ali da imam mogućnosti sigurno bih uzela kredit makar ga i plaćala sljedećih 30 godina
2022 02 16
Mi smo isto podstanari, cijene su osle gore, ljudi previse traze za to sto nude, cast izuzecima. Bili smo do nedavno u stanu, placali skoro 500 eura, da bi nakon nekog vremena skuzili da je stan pun mravi,nista nije smilo ostati otvoreno od hrane, po podu ih je bilo stalno.. Odselili iz tog stana, usli u znatno jeftiniji, sad imamo problem sa vlagom,po pitanju gazde sta stim radit, kako rijesit jer bi ostali u stanu, on kaze mi smo krivi za vlagu, to je od kuhanja i susenja robe u stanu,a robu uopce nesusimo u stanu.. (unesem ga u stan kad je vec skoro suh) Nije nam problem nesto kupiti sta je nama potrebno ili nam se nesvida, ulozit da nam bude bolje. Ali mislim da i stanodavci trebaju malo vise uloziti ako vec traze tolke novce. Jer ipak mislim da je svakom stanodavci cilj zadrzat stalne postanare koji su uredni sa placanje i odrzavanjem stana.
2022 02 16
Iskistva imam, sa stanodavcima smo imali srecu, bili super ljudi, nisu komlicirali niti gnjavili, postivali nasu privatnost, nisu davili oko stanarine kad bi kasnili i sl...medjutim stan kao takav je bio za obnovu, a niau bas bili voljni ulagat novac od stanarine za to, mogli smo sve renovirat. Tako da je unatoc tome sta smo zivili tu trunuo jer je sve staro.. ne mozes nista promijenit ni uredit kako zelis. Kad bi nesto htjeli kupit umjesto platit stanarinu oni su vise bili za da se popravi..tak da.. Uvijek ima svoje prednosti i mane
2022 02 16
Najbolje od svega je to kad dođu i novi stanari, ništa se ne obnavlja prije, malo počiste ako treba i to je sve. A stanovi su uglavnom po izgledu ravni tome da se može snimati unutra nekakva serija iz 80-tih 😂😂 Mi imamo dojam da nas nekad stvarno zezaju ili su možda jednostavno takvi - ne poštuju tuđe vrijeme. Još nisu odjavili nekakve kupone s popustima i prospekte, to sve dolazi i dalje na adresu pa dolaze po tu poštu. Uvijek dogovore kad bi došli to pokupiti i onda kasne. Jednom su rekli u 6, a došli navečer u pola 10. Što ćeš drugo, nego im otvoriti, jer bi i idući dan najavili ponovno dolazak pa bi opet ne znam koliko čekali.
2022 02 16
Imam iskustva kao podstanar dok sam bila student. Stan je bio dosta loš, garsonijera od par kvadrata za cijenu od cca 900kn s režijama. Vrata od ormara bila u raspadu, u kuhinji bez tople vode, školjka nije dobro povlacila vodu, peć na koju sam se grijala nije radila pa me jedno vrijeme stanodavac uvjeravao da ju nisam dobro upalila, sve dok se nisam razbolila pa moji poludili na njega(zamislite u 12 mj biti bez grijanja u stanu). Uglavnom loše,staro i skupo. E i da,stanarinu sam morala plaćati mjesec unaprijed,znači kad sam došla pocetkom 9mj,dala odmah i za 10ti 🙎‍♀️
2022 02 17
Evo mog najrecentnijeg iskustva, horora koji još traje. Ranije nisam razumjela zašto i kako se nekome isplati kupiti stan od 30ak kvadrata, ali sad razumijem da ljudi samo žele pobjeći od ovakvih da ne kažem čega. Stan je bio oglašen u grupi za iznajmljivanje za cijenu od 350E što je i odgovaralo realnoj vrijednosti stana. Ipak, vlasnici su već pri našem upitu javili kako fiksno uzimaju 3000 kuna što osim najamnine uključuje režijske troškove izuzev struje te su nabrojali da su to voda, komunalije, stubište i tv pristojba dok se struja dodatno plaća po potrošnji, kao i internet i ostalo što si eventualno naravno dogovorimo sami. Isto je naglašeno tijekom razgleda stana, te prilikom potpisivanja i pojašnjenja ugovora o najmu u kojem je to i pisano stajalo. Odredbe ugovora također su propisivale ostale obaveze najmodavaca i najmoprimaca. Mi smo bili mladi i naivni te smo takav ugovor na godinu dana potpisali. Ugovor je u međuvremenu istekao, nisu nam ponudili drugi, naše se stanovanje i plaćanje nastavilo prema ranije dogovorenim uvjetima. Prvi problemi počeli su još u vrijeme trajanja ugovora kada se pokvarila klima koja je bila sredstvo i grijanja i hlađenja. Klima se pokvarila zimi, stanodavci su obećali popravak ili zamjenu klime čim se vrijeme poboljša te nam donijeli električne grijalice. Ipak, vrijeme je prolazilo, došlo je i ljeto, klime još nije bilo. U međuvremenu, počeli su problemi s perilicom rublja koja je počela ostavljati prvo mrlje od hrđe na odjeći, a zatim i plijesan. Pokušali smo na sve načine iskomunicirati problem za koji opet nismo naišli na razumijevanje sve dok nismo poslali fotografiju i video odjeće netom izašle iz perilice na koju su se vlasnici izrazito uvrijedili. Bila je riječ o običnoj haljini do gležnjeva, širokog kroja, dugih rukava, ničem vulgarnom. Nije bilo drugog načina za rješiti problem već drugog pokvarenog uređaja. Nekako su, velikom mukom rješeni i klima i perilica (zamjenska).
2022 02 18
...nastavak Mir je trajao nekoliko mjeseci dok na vrata nije pokucao hrt-ov utjerivač dugova prijeteći mi i tvrdeći kako se tu ne plaća tv pristojba (odjavljena davno) te kako ja to sad njemu moram potpisati inače će on i nas i stanodavce prijaviti poreznoj, mupu i ostalima te tvrdio da on ima podatke od porezne o tome koliko mi tu živimo. Kako je bio jako agresivan i neugodan, kao jedna ženska osoba pod takvom vrstom prijetnje potpisala sam što mi je dostavio pod nos da ga se otarasim, a kasnije sam shvatila i što– kaznu kojom se traži naplata pristojbe unazad 6 mjeseci. U ugovoru je naravno stajalo da to već je uključeno u iznos od 3000 kuna koji smo fiksno plaćali. Vlasnicima smo se požalili na neugodnost te iznimno ružnu situaciju u kojoj smo mi živjeli više od godine dana u uvjerenju da hrt pristojbu već plaćamo dok očito nije bila plaćana, a mi ju sad opet moramo preplatiti zbog te kazne i nastaviti plaćati ubuduće.
2022 02 18
... Ponudili smo kompromisni dogovor da nam od iduće stanarine odbiju 480 kuna koliko kazna iznosi te ubuduće umanje najamninu za 80 kuna pošto ih očito spremaju u džep. Vlasnici su istupili također prilično agresivno tvrdeći da tako stoji u ugovoru,ali je to greška?! te da su oni hrt davno odjavili i uklonili tv. Na upit što točno onda plaćamo u tih 50eura razlike dotični su nabrojali vodu, komunalije, stubište i PRIČUVU (koja niti zakonski nije obaveza najmoprimaca, a nije niti stavka ugovora). Napominjem, ugovor su sastavljali dotični i njihove eventualne greške trebale bi biti njihov problem. Nismo postigli dogovor niti kompromis s vlasnicima te smo revoltirani izrazili želju da za 15 dana (tad bi bio 1. u mjesecu) izađemo iz stana, kada su krenule prijetnje ugovorom u kojem stoji 30 dana + stavka da 30 dana teče od 1. u mjesecu. Njima se ništa ne može, osim još strahovati za polog, a oni se na sve iz ugovora mogu pozivati. Platit im se mora još jedan cijeli mjesec, kao i hrt kojeg očigledno odbiti neće, a najgore od svega je ostati živjeti u stanu u kojem se više ne osjećaš ugodno.
2022 02 18
Iskreno se nadam da će ova priča pomoći nekim budućim naivcima da ne vjeruju svakome i da nikako ne pristanu na nikakve fiksne iznose koji uključuju režije čije račune jasno nikad ni ne vidite, pa onda doživite hrt kamatare i njima slične na vratima. Također, od iskusnih, ili pravnika, koliko smo dužni poštivati: a) ugovor koji je istekao – što se tiče izlaska b) ugovor koji Vlasnici sami ne poštuju kad im to ne odgovara. Ostaje naravno strah da bilokakvim našim nepoštivanjem polog ne bi više vidjeli budući da njega ne žele vratiti do predaje ključeva, a posljednju najamninu tražit će unaprijed (na početku posljednjeg mjeseca). Naravno već se pribojavam da će nam pripisati oštećenja koja su postojala pri useljenju i također uzeti polog.
2022 02 18
Moram priznati da ja imam dobro iskustvo sto se tice podstanarstva Zivjela sam u Zagrebu Gazde su mi bili super Nikad nenajavljeno nisu dosli u stan A zivjeli su 1 ulicu od mene Ako je sta trebalo promjenit i popravit,samo sam ih nazvala Uvijek su pitali dali smiju doci to rijesit dok ja nisam u stanu Imali smo rucno sastavljen ugovor,bez biljeznika,nikakvih problema Po danu vecinom nisam bila u stanu jer sam radila Ako je trebalo nesto provjeriti od strane servisera,plin i ostalo Samo sam njima javila,i oni su dosli u stan Racune sam ja placala i njima nosila kad sam najamninu platila Ocito sam imala srece Jer prva di sam bila u stanu mi je rekla nakon 7 dana da bi ona da se ja selim,jer ja nisam onakva kakvu me je zamislila Tako da sve ovisi na koga naletite Vecinom bi svi neku supu i podrum iznajmili za 300,400 eura I jos te dođu maltretirati
2022 02 18
> maza_8: > Evo mog najrecentnijeg iskustva, horora koji još traje. Uh, po svemu što ste napisali, vi baš imate grozno iskustvo. Nadam se da ćete uspjeti izaći iz te priče na normalan način.
2022 02 19
Bila sam podstanar u 4 različita stana, samo s jednim stanodavcem sam imala loše iskustvo. Suprug i ja smo u zadnjem stanu proveli 6 godina, dugo godina je bila ista cijena, ali na kraju je vlasnica ipak dizala postepeno jer su i cijene najmova rasle. Koliko god se mi ne slagali s tim, razumljivo mi je. Uvijek je plaćala sve popravke i održavanja, kad smo se useljavali smo dobili nove aparate i neki namještaj. Mi smo kupili svoj stan i sad ona može za taj stan dobiti sigurno duplo.
2022 02 21
1 2