Moj profil Postavke Povratne informacije Razgovori Omiljeni Transakcije Odjavi se

Dostavite za 1 euro prvih 5000 paketa u vrijednosti preko 30 eura!

Forumi /

Svakodnevica /

Dom /

Struja ili plin

Pozdrav. Da li je jeftinije kuhanje na struju ili na plin?
2022 09 04
Kakvo vrijeme nam stiže, najbolje bi bilo se vratiti na kuhanje na drva, ko naše bake. 😊 Naravno, tko si može priuštiti (ako živite u kući i imate gdje postaviti takvu peć / štednjak). Što se teme tiče, mislim da je jeftinije na struju ako imate indukcijsku ploču.
2022 09 04
> KreativnoSelo: > Kakvo vrijeme nam stiže, najbolje bi bilo se vratiti na kuhanje na drva, ko naše bake. 😊 > Naravno, tko si može priuštiti (ako živite u kući i imate gdje postaviti takvu peć / štednjak). > Što se teme tiče, mislim da je jeftinije na struju ako imate indukcijsku ploču. haha, da, al drva koštaju i to previše, ako nemaš šumu svoju ili drvosječu i traktor...sad smo iskeširali 5000 kn za dovoz drva za stariju osobu na moru, a još ih treba ispilit i imat di držat.... i svaki dan unesi, iznesi, zapali, počisti.... Ja sam mislila da je plin jeftiniji, mi imamo plinsku bocu, ona je 150 kn (valjda još kratko vrijeme) i traje nam 3-4 mjeseca..ne znam cijene kuhanja u prosjeku za indukciju
2022 09 04
A dobro, pišem za idealnu situaciju ako osoba živi na selu, velika većina ima neku šumu iz koje pribavlja drva. 😆😁 Razumjela sam da se piše o plinu a ne plinskoj boci pa tu ne znam kakvo je stanje. Koristila sam plinsku bocu zadnji puta kad je ista koštala 50kn.
2022 09 04
Drva nisu iste cijene u gorskom kotaru i u Dalmaciji sto je logicno Mene ne dođu u pola kao moje u Dalmaciji zadnjih 15 godina Imam drva ali samo grijanje Kuham na plin cijena dupla od kad smo se uselili (boca) A i prljavo je sve od plina očajno Indukcija (imaju susjedi)dobra opcija ali nesmijes se maknut od ploče jer ode sve za cas.Malo treba proc da se čovjek navikne kazu ali nebi se vise mjenjali za nista,skraćuje vrijeme kuhanja nema masnoće kao kod plina preporod vele Tako da preporuka za indukciju
2022 09 04
> micick: > Pozdrav. > Da li je jeftinije kuhanje na struju ili na plin? Ovisi sve o tome koliko često kuhate i koliko vas ima u obitelji pa koristite nešto od toga i za podgrijavanje, kuhanje kave/čaja. Plinska boca je postala skupa, a kuhanje na štednjaku na struju je mislim ipak puno skuplje. Za indukcijsku ne znam, nisam koristila. Idealno bi bilo na peć na drva, jer ionako ako grijanje ide na drva može se usput i kuhati ako peć to podržava. Opet, tu je pitanje i koja su drva, a ako nisu dobro osušena, slabije gore pa možete nakuhavati do sutra. Kod nas se sad metar drva kreće između 450- 500 kn. Bez dodatnog pilanja. Teško je to sve pratiti i procijeniti što je isplativije. I naravno, svatko za sebe zna što mu je i praktičnije. Mislim da su cijene općenito previsoke i neke velike uštede nema.
2022 09 04
> Sanja8888: > Indukcija (imaju susjedi)dobra opcija ali nesmijes se maknut od ploče jer ode sve za cas.Malo treba proc da se čovjek navikne kazu ali nebi se vise mjenjali za nista,skraćuje vrijeme kuhanja nema masnoće kao kod plina preporod vele > Tako da preporuka za indukciju Bome ja se maknem od ploče i nikakvih problema. Smanjim jačinu na npr. 5 i stignem i u podrum u vešeraj prebaciti odjeću iz perilice u sušilicu... ili nascjeckati povrće dok se meso peče i sl. Također se ne bih vratila na plin. Ploča se isto jako lako čisti, ako se čisto redovito. Pritom, mislim na čišćenje odmah nakon kuhanja, ili ručka.
2022 09 04
Ps ja mislim da je plin jeftiniji,ali kako će biti tko zna?U gradu sam 4 dana i kuham na gradski plin ne znam šta se događa kao da ga razrijede sve slabiji i slabiji i duže mi trqje kuhanje,na selu sam na struji brže skuham a kad je hladno imam dolje peć na drva ,gdje si ugrijem malo i skuham ali drva više nisu jeftina tako da ,nije samo to što ćemo morati paziti na sve drugo treba pa kad se sve to zajedno skupi onda ćemo osjetiti razliku i uštedu,naprimjer robu na kojoj temperaturi prati ,razvrstavati ,smanjiti centrifugu ,koristiti sušilicu baš kad ne možemo osušiti na zraku puno toga .Kad se nešto peče u rerni znam odmah ispeći i neki kolač koji niste dugo a ne samo paliti za kolač rernu za dan dva,ili za večeru štrudle dok se već ugrijala rerna,ne peglati sve ,ima toga puno ,pa kad se skupi .Ne peglati kosu svaki dan i sl🤣
2022 09 04
Vjerujem da se s vremenom naviknete na indukciju samo navodim primjere ekipe iz mog okruženja (ja imam plin nazalost)u početku da je bilo svega zbog “brzine indukcije”ali def mislim da je indukcija najjeftinija opcija skraćuje duplo vrijeme kuhanja (kazu)i nije prljavo kao sto je plin (masnoća me ubi sa elemenata bez obzira koliko čistila) Kuhanje na drva meni nije isplativo a niti praktično ,nekako sam mišljena da je to za obitelji koje su doma ,mame koje ne rade pa griju kucu onda je sve to nekako logicno Kod mene se pec nekad ne upali dva tri dana jer je izolacija dobra nema nas doma samo kupaonu grijemo odvojeno i iz tuša u krpe ,pa nisam mjerilo A sto se tiče štednje ,pazim oduvijek Palim sve kad je jeftina struja perilica suda vesa bojler …sad cemo i paziti kad se feniramo i peglamo kako vidim
2022 09 04
> KreativnoSelo: > A dobro, pišem za idealnu situaciju ako osoba živi na selu, velika većina ima neku šumu iz koje pribavlja drva. 😆😁 > Razumjela sam da se piše o plinu a ne plinskoj boci pa tu ne znam kakvo je stanje. > Koristila sam plinsku bocu zadnji puta kad je ista koštala 50kn. haha, šumu, hektareeee šume, al treba ipak i neki snagator kojem stablo neće past po glavi o:) 50 kn je bila boca u prošlom stoljeću, baš je dugo bila cca 100 kn...
2022 09 04
> sanjaurban: > > KreativnoSelo: > > A dobro, pišem za idealnu situaciju ako osoba živi na selu, velika većina ima neku šumu iz koje pribavlja drva. 😆😁 > > Razumjela sam da se piše o plinu a ne plinskoj boci pa tu ne znam kakvo je stanje. > > Koristila sam plinsku bocu zadnji puta kad je ista koštala 50kn. > haha, šumu, hektareeee šume, al treba ipak i neki snagator kojem stablo neće past po glavi o:) > 50 kn je bila boca u prošlom stoljeću, baš je dugo bila cca 100 kn... Ne nužno snagator. :') Evo mi smo nedavno baš imali bliski susret s padajućim drvetom. Treba malo iskustva. Hmm da, jedno 16 god minimalno otkad ne koristim plinsku bocu. x-)
2022 09 05
Pitanja za pametne: Koliko indukcija potroši struje mjesečno ako se svaki dan skuha 1 ručak? (Trebalo bi biti manje od 50 kn ako želi biti jeftinija od plinske boce) Koliko perilica A++ potroši struje ako opere 1 veš na 40 stupnjeva po jeftinoj tarifi i kolika je razlika od skupe tarife?
2022 09 05
> sanjaurban: > Pitanja za pametne: > Koliko indukcija potroši struje mjesečno ako se svaki dan skuha 1 ručak? (Trebalo bi biti manje od 50 kn ako želi biti jeftinija od plinske boce) > Koliko perilica A++ potroši struje ako opere 1 veš na 40 stupnjeva po jeftinoj tarifi i kolika je razlika od skupe tarife? Ovo je dobro pitanje. Uvijek me to zanimalo.I koliko npr. troši pećnica? Dok kuham tjesteninu, uglavnom kuham na struju, jer sam primijetila da mi brže zavri i jače vrije.
2022 09 05
> Sanja8888: > Vjerujem da se s vremenom naviknete na indukciju samo navodim primjere ekipe iz mog okruženja (ja imam plin nazalost)u početku da je bilo svega zbog “brzine indukcije”ali def mislim da je indukcija najjeftinija opcija skraćuje duplo vrijeme kuhanja (kazu)i nije prljavo kao sto je plin (masnoća me ubi sa elemenata bez obzira koliko čistila) > Kuhanje na drva meni nije isplativo a niti praktično ,nekako sam mišljena da je to za obitelji koje su doma ,mame koje ne rade pa griju kucu onda je sve to nekako logicno > Kod mene se pec nekad ne upali dva tri dana jer je izolacija dobra nema nas doma samo kupaonu grijemo odvojeno i iz tuša u krpe ,pa nisam mjerilo > A sto se tiče štednje ,pazim oduvijek > Palim sve kad je jeftina struja perilica suda vesa bojler …sad cemo i paziti kad se feniramo i peglamo kako vidim Da, jako je brza. I samoj mi je trebalo neko vrijeme da ju prokužim. Uh da, ta masnoća na elementima je i meni najviše ljutnje izazivala.
2022 09 05
> sanjaurban: > Pitanja za pametne: > Koliko indukcija potroši struje mjesečno ako se svaki dan skuha 1 ručak? (Trebalo bi biti manje od 50 kn ako želi biti jeftinija od plinske boce) > Koliko perilica A++ potroši struje ako opere 1 veš na 40 stupnjeva po jeftinoj tarifi i kolika je razlika od skupe tarife? Ovo ne znam preračunati jer perem veš subotom cijeli dan. Perilica sušilica odrade svaka po 3, 4 ciklusa. Isto za kuhanje ne znam odgovor jer nekad skuhamo 2 obroka, nekad niti jedan već smo drugdje na ručku ... sve nam je na struju, i podno grijanje i kuhanje i pećnica, suđerica... Nek nam je Bog na pomoći ako budu cijene skočile kako najavljuju. :|
2022 09 05
1 2