Moj profil Postavke Povratne informacije Razgovori Omiljeni Transakcije Odjavi se

Dostavite za 1 euro prvih 5000 paketa u vrijednosti preko 30 eura!

Forumi /

Ljubav, obitelj, djeca, psihologija /

O djeci /

Trogodisnjaci :)

Drage mame, htjela bih cuti vase misljenje :) zanima me koliko vasi trogodisnjaci pricaju i da li mozete s njima razgovarat? Imam klinca, za mjesec dana ce navrsit tri godine. Prica, ali ne slaze recenice, znaci ono sto on izgovori je "nema tata", ili "opalo, kuk, buba", "puno auto", "veliki kamion" itd. Imamo susjedu malu, dva mj je starija od njega, apsolutno sve prica, mogu s njom pricat ko s odraslom osobom. I sad me to vec pomalo pocinje brinut. Neznam da li je samo lijen ili je nesto drugo, nekad mu bude lakse rukom pokazat sto zeli nego reci. Recimo, jednu rijec koristi za puno stvari. Inace, razumije kad mu pricam, npr "zatvori vrata", "idemo se kupat", "idemo papati", itd. Kad idemo kod bake 10 km od njene kuce vice baka, baka. Kad dodemo kod tete zna da smo ispred njene kuce, vidim da razumije. Bistro je dijete, sve razumije, cak ponekad bude mala mudrica, obozava crtice i uz njih je naucio engleski. Npr. bude mu puno lakse rec mi "open the dor", "look this", "o my good", zna sve boje na engl, brojat do deset, sve zivotinje, prijevozna sredstva, i puno drugih rijeci, hehe. Uglavnom, neznam vise sta da si mislim i neznam dal da odem s njim strucnjaku :( Pricam mu puno i trudim se, sve rijeci ponovi za mnom, lijepo izgovara R, L i ostala slova i rijeci, al nema razgovora izmedju nas i to je ono sto me brine jer mislim da bi vec trebao na taj nacin komunicirat. Pa me zanima koliko vasi klinci pricaju? [:zaljubljen]
2014 12 21
Nemam dijete,ali imam sestricnu koja je isto kasno propricala tako da,mislim da ti to sve ovisi od dijeteta do dijeteta..i vijeruem da se ne bi treala brinuti,ali opet,mozda ne bi bilo lose odvesti ga kod doktora za svaki slucaj..tek toliko da se ne brines i da tebi bude lakse [:smijesi]
2014 12 21
Moja curica je prije 5 dana napunila 3 godine. Prerano je počela pričat, pa već sad znamo vodit ozbljne razgovore. Ja se nebi puno brinula jer dječaci večinom kasnije progovore, ali to nema nikakvih posljedica u budučnosti. Po pitanju je isti kako i moja cura što se tiče engleskog (zna preko 15 pjesmica, boje, abecedu, brojeve), dok na hrvatskom ne zna niti jednu boju. Pametne su one glavice i znaju da bez puno truda mogu dobit što god žele pa idu linijom manjeg otpora. Ja se nebi puno brinula oko toga, ali svaki roditelj zna što je najbolje pa ako smatraš da bi trebali stručnjaku slobodno. On može samo pomoć.
2014 12 21
To je kašnjenje u govornom razvoju. [:pospan] Ali ne znači da se kasnije ne bude poboljšalo i da ne bi mogao mališa dostići vršnjake. [:smijesi] Potraži savjet od opće prakse, uzmi uputnicu da ti stručna osoba kaže zbog čega kasni, onda ćeš znati što i kako dalje. Ako uopće bude trebalo išta "dalje". A možda je sve normalno samo eto malo kaska, to bi bilo idealno...A i moguće je da je samo to!!! [:smijesi] Znam da zvuči grozno, i žao mi je, ali bolje je da napraviš sve moguće radi profilakse sada nego kad ne bude mogao školu upisati jer će previše zaostati, možda. Btw, ja čuvam jednog trogodišnjaka, i taj može ispričati cijelu priču to tome što je danas papao u vrtiću, kako ga je lupio Jakov, kako su braco i seka zločesti, ukrade čokoladicu pa savršeno uvjerljivo laže "nisam ja, tata je", itd [:hihot] Uglavnom, to može biti karakterna razlika između ovog "mog" i tvojeg djeteta, jer nije svako dijete isto, pa tako ni brbljavo i sklono pričanju Odiseja, a svi dakako mogu biti zdravi, ali... može biti i razvojna razlika. Provjeri. Bolje sad nego kasnije. NIšta te ne košta a bit ćeš sigurna.
2014 12 21
Ni cemo tek u 7 mj navrsit 3 godine,tek sad je poceo slagat recenice : mama kaj ti to radis? Ido u ducan kupiti veikiiiiio motor,sutra ce doci tata Luka,itd,al prica samo kad mu je takav dan,uvecer pred spavanje ga ulovi pa ja ljuta kazem ajmo dosta price a on ce: mice jepa kaj si ljuta amo picati,a najboljo mi je kad dodje iz vrtica pun dojmova pa nezna di bi poceo pricu,u jednom dahu izgovara a ja pola ne kuzim..pjesmice nase sa djecjetv sve zna,strane nezna...boje ucimo pomalo,sad je crvena i plava al zato marke automobila sve do jednog zna,al sve,cim vidi znak izgovori...sve u svemu ima dana da je tih,pitam kaj si jeo u vrticu kaze Niš,tak da ne brini bude propričao,dečki(velika vecina) kasne za curicama
2014 12 21
slažem se sa ulješurom,,,ne trebaš paničariti, jer, vjerovatno, je sve u redu, ali možda ne bi bilo loše da to provjeriš kod stručnjaka,,,,po mom iskustvu (ćer i dva sina) do te dobi melju već na veliko, ali nemora to ništa bit mjerilo,,,,moja susjeda ima sina od 9 godina i kad je bio mali nije ništa pričao, ali imao je i drugih blagih znakova (koje ona nije uočavala) da nešto nije u redu i ona ništa nije poduzimala do njegove 4. godine jer kao mali nema na koga bit pričljiv [:tuzan] ,,,,,tek sa 4 godine ga je odvela stručnjaku i počela s njim raditi,,,,,,,nemoj bit pasivna, provjeri, ali, opet ponavljam, vjerovatno je sve u redu, možda je on samo tipični muškarac pa nije od velikh riječi [:smijesi]
2014 12 21
Nikada ne treba uspoređivati djecu.Moja mala do 5 godina nije usta zatvarala zabavljačica za sve i kako se ono među svijetom priča"vrlo pametna djevojčica".Nakon 5-te godine više nije htjela pjevati kako drugi traže,pričati,zabavljati..Prva se našla mama pa znaš od susjede gledam.......pa okolina ta što je sa njom kako je tako zatvorena...Na pregledu za školu kod pedijatrice rekla je da je zdrava 6-ogodišnjakinja za školu.Kada sam rekla za priče i stvari koje su mene pokušali uvjeriti samo mi je rekla ako roditelji imaju potrebu svidjeti se i zabavljati djeca u toj dobi imaju normalnu fazu i nisu više zabavljaći tj.klaunovi koji će sad i odmah otpjevati nešto da bi zadivili susjedu.....i slažem se sa time.Jedino akodijete inaće jako malo riječi govori otpočetka i nije zainteresirano treba provjeriti kod doktora dali je u pitanju disklesija koja više zahvaća dečke mada oni i kasne u odnosu sa curicama sa govorom...
2014 12 21
Strucnjaci kazu da su danasnja djeca njema naspram priijasnje. Djecaci u prosjeku puno kasnije progovore od curica. Govor nam je urodjen kao i hodanje. Moja oba djecaka su progovorili od godinu dana a sa 2 su koristili jako slozene recenice. Ja sam s njima od rodjenja komunicirala sa radoscu i na nacin kao da su odrasli i sve razumiju. Nemoj imati strah i biti aneksiozna jer ces jos vise blokirati proces ucenja. Djeca su nam po mnogim sposobnostima nazadnija nego djeca prijasnjih generacija. Veliki uzrok su cjepiva, koktel virusa konzervansa i opasnih kemikalija. Ja primjecujem kod 50 % barem djece da imaju zacetke poremecaja kao ADHD poremecaj pozornosti autizam i ostale stvari.
2014 12 21
joj..znam kako ti je i ja sam imala takav problem..moj je sin sa 1 god. počeo pričati mama,tata, dida baka..i to je to..do treće god još koju riječ, i nikakvog pomaka, inače je bio "kao hiperaktivan, jer je kontam bio frustriran, nekad je nešto htio a nije znao-nije mogao reći, a i ja sam svim tim bila frustrirana, jer sam mislia da sam negdje pogriješila, prvo mi je dijete, pa nisam imala pojma, a usto nisam ni čula da nečije dijete nije tako dugo propričalo.. pa sam krenula s njim kod doktora, poslala ga je na EEG, i kod psihologa, eeg je bio uredu, a psihloginja je za pol sata utvrdila adhd, nekako mi je to sve bilo čudno, al ajd dobro.. nakon toga sam ga upisala u vrtić, jer kontam si morat će nekako komunicirati s njima, pa nek se bori, tako je i bilo, mic po mic, počeo je izgovarati sve više riječi..al me onda počelo mučiti što ne spaja riječi, par mjeseci poslije, počeo je izgovarati rečenice, pa sam se onda zabrinula što ne zna pjevati.. [:kesi] jer kad ja pjevam npr "mi smo djeca.." on samo govori zadnje riječi "vesela", unazad par mjeseci je i propjevao..uff [:znoji] .. jedino što ga moram kod logopeda voditi radi R,L.. ono što želim reći, da sam u ovih godinu dana,uložila jako,jako puno truda, jer sam vidjela da neće biti dobro, ako prepustim da (kako doktorica kaže ) sve ide svojim tokom..jer je stvarno imao problem, i to veliki.. dok evo kćerka , sad će dvije god, vergla ko prava (ali ona je u jaslicama od god. dana)možda je i to pomoglo..ne znam..samo znam da na vrijeme treba reagirati..govor je jako bitan,tako da, ako vidiš da nema pomaka..vodi ga na pretrage, upiši u vrtić ako ne ide, samo nemoj slušati druge i ono da dječaci uvijek kasnije propričaju.. [:vrti]
2014 12 21
Moj necak ima 3 i pol godine, ne priča ni jednu jedinu riječ. Ako jednom dnevno kaže mama i to je to. Sve razumije, jako je pametan, zna već pisati slova, ali ne i riječi, zna prepoznati na sličicama koja je koja životinja...tipa pitam ga gdje je krava on pokaže, gdje je stolica on pokaže...eh da i zna oponašati životinje tipa krava muu, mačka mjau, pas vau vau itd....eto to je sve što on zna. Još nosi pelene, to nam je dodatni trošak oko njega da ne kažem da mu se pelene mijenjaju 5-6 puta na dan jer je već velik i brže se napuni pelena. Jednostavno ne želi koristiti lonkicu, histerizira i plače jako je se boji kao i kupatila (čitaj wc školjke). Redovno ide defektologu, psihologu, logopedu, raznim tih doktorima koji ga prate još od druge godine kad smo to sve pokrenuli...a najjače mi kad nam je doktorica govorila možete čekati do 4-te godine ovo je prerano da dijete odma šaljete na pretrage bla bla bla...Ugl radio je i EEG snimanje mozga...nije najbolji, mozak mu radi prebrzo (iako ne razumijem što to znači), psihijatrica je izbacila sumnju da je autistično dijete, kaže da je sve oke s njim jedino kasni godinu dana (iako ja mislim i više) za drugom djecom i da će se to kasnije kao ustabilizirat, ali da će kao odrasla osoba biti jako zatvorena osoba, jako će malo pričati... (tipa neće biti neka pričljiva, komunikativna osoba). Najviše mi bude žao kada sam npr s njime vani u parku i priđe mu neka baka ili žena i pitaju ga kako se ti zoveš, jao kako si lijepi, koliko godina imaš...a on tupo gleda u nju...žena pogleda u mene i samo ode, ko da smo neki luđaci ili nešto [:tuzan] Eto to je to zasada što mi znamo. U zadnje vrijeme stalno sanjam kako pričam s njim, tj da je propričao. Valjda je to zato jer nam je svima želja da propriča.
2014 12 21
e točno je tako i moj..i to sam zaboravila napisati, pelene je isto nosio do jedno 3god i 3 mj, pa sam ga onda jedva odviknula,pa je po danu bio bez pelene i još smo se par mjeseci mučili da ga odviknemo i od "noćne " pelene..sad se sam probudi i ode ako mora.. ali definitivno, treba tražiti pomoć na vrijeme. i ja sam tako nekad od muke, počnem mu pričati, kao da on zna što pričam, od kad je bio beba pjevam od kad se probudi, (ako sam doma), ne znam.. znam samo da je to dosta težak problem, ali hvala Bogu pa je sad ok.. [:smije]
2014 12 21
Hvala vam drage zenice :) Pricekat cu jos do iza blagdana, pa cemo otic kod pedijatra, pa cemo vidjet sto ce nam savjetovat. On recimo isto zna desetak pjesmica od rijeci do rijeci i pjeva po cijele dane hehe. Pelene smo se rijesili prije mjesec dana, ali ne zeli traziti na tutu, nego vice kad mu se piski "joj, joj" i trci po kuci. On brblja, ali po svom ili izgivara dvije rijeci zajedno, ali nema razgovora pa sam zato zabrinuta. Otic cemo kod doktora, pa da sam mirnija i ja i on :) Inace muzeva mama kaze da on nije pricao nista do 3 godine i dulje, samo je rukama pokazivao sto zeli, isla je s njim doktorima, nisu nista ustanovili osim da je lijen. Kasnije je sve ok bilo, pa se nadam mozda mu je genetski [:smijesi]
2014 12 21
Ma da, bolje odi, da budeš mirna..sretno i sve najbolje Vam želim! [:poljubac]
2014 12 21
Sin do trece je slabo govorio..kao i vas (danas mu je deset i ne uvlaci jezik)..sve je i bilo ok..samo lino dite..kcer sada 3, stalno prica...eeeh da..stalno, kao i vi, sam pricala s njim a on ni a,ni bee..prijatelji su me zezali da mali ne može doći do riči od mene...svako dite razlicito i ne valja uspoređivati,ali razumijem zabrinutost..ja sam isto bila frustrirana [:smijesi]
2014 12 21
mi smo sada navršili 4 godine, isto sa 3 tj.3,5 jako je malo pričao, pa smo cijelo ljeto išli kod logopeda, jer je već trebao znati govoriti rečenice, nije mi ga se dalo povlačiti po suvagu kad mi je frendica logopedica i stvarno kako je išao k njoj otvorio se i pričao i stvarno se vidio napredak. sada nažalost smo smanjili logopeda nije nam baš blizu al sve jedno jako dobro priča makar mu još fale neki slogovi, nadam se da će u vrtiću ubrzo doći logoped pa da vidimo kaj će reči. pjesmice pjeva, čita slova, piše slova neka i neke brojke, ne forsiramo uopće nego se on sam zanima za to, u puzllama je maher i td, ništa neobično za to doba. no svakako bi vam prepopručila odlazak logopedu da ga potakne na pričenje i bude super, vidjet ćete :)
2014 12 21