Moj profil Postavke Povratne informacije Razgovori Omiljeni Transakcije Odjavi se

Dostavite za 1 euro prvih 5000 paketa u vrijednosti preko 30 eura!

Forumi /

Ljubav, obitelj, djeca, psihologija /

O djeci /

Postoji li idealna dob za majčinsvo? :)

Djevojke/žene, postoji li po vama neka prihvatljiva dob majke za rađanje prvog djeteta? Ajmo reći, društveno prihvatljiva? Jasno je da je prirodno prihvatljiva obično prerana današnjim mlađim naraštajima. Kada ste vi postale majke po prvi put? Lijep pozdrav svima!
2018 02 09
Mislim da je to vrlo individualna stvar. I prevažna za pojedinu ženu da bi se gledalo koje je vrijeme najprihvatljivije za društvo. Neće ti društvo odgajati to dijete. Ježim se na te spike o društvu, ljudima, što će ljudi reći. Ako se žena osjeća spremnom da bude majka s 18, super, ako je to s 45 opet super. Ako uopće ne želi djecu, opet njena stvar. Dakle, nema nekog univerzalnog odgovora na pitanje kada je vrijeme za majčinstvo. Vjerujem da svaka žena treba osjetiti da to želi, da je spremna na to i da ima kakve-takve financijske mogućnosti.
2018 02 09
vrijeme je postalo drugacije. ne postoji prihvatljiva dob za postat majka. netko jako dugo pokusava pa uspije tek u 40-toj. u danjasnje vrijeme se postaje majka i s 18 i 40. meni je bas moj gin rekao prije godinu ipo dana dok sam vodila trudnocu da je bas jako puno zena koje su trudne a da su 40+ godina...tako da.... ja sam rodila s 24
2018 02 09
Ja sam rodila sa 30,htjela sam i ranije ali dugo nisam mogla zatrudnjeti pa sam imala spontani,tako da to ne možeš planirati jer nije u našim rukama 😉
2018 02 09
Pravo je vrijeme kad osjetis da je vrijeme. Neke zene su rodjene majke, odmah na njima se vidi neka toplina. Neke zene s vremenom pozele biti majke. Neke nikad ne pozele. Sve tri varijante su u redu. Najvaznije je ne imati djecu 1. da se spasi veza ili brak 2. da se udovolji nekome Meni se zelja javila nakon tridesete, kad sam ostvarila neke druge ciljeve u zivotu.
2018 02 09
Idealna je dob kad je zena spremna na majcinstvo,a to je zbilja individualno
2018 02 11
ja sam rodila sa 36, a htjela sam i ranije...ostala sam na 1 djetetu jer mi je porod bio naporan i nisam htjela odmah na novu trudnocu...ubrzo došla do 40 godina i više mi se nije dalo...savjetujem svima da za prvo dijete ne čekaju nego kad osjete želju da krenu odmah, a ne da se nećkaju sa glupim razlozima - kad dobim stalni radni odnos, kad kupimo svoj stan,,,kad uredimo kuću jer sa takvim razlozima prodje začas par godina...
2018 02 12
Ja sam sina rodila sa 25, kcer sest godina kasnije...oboje su bili zeljeni ...mislim da ne postoji granica za majcinstvo.Kao sto su djevojke napisale sve ovisi koliko se zrelo osjecate i taj poriv za majcinstvom dode sam od sebe kad to tijelo osjeti...kod mene je dosao doslovno preko noci i odtad sam stalno razmisljala o bebici...😊🤗
2018 02 14
> marbil: > savjetujem svima da za prvo dijete ne čekaju nego kad osjete želju da krenu odmah, a ne da se nećkaju sa glupim razlozima - kad dobim stalni radni odnos, kad kupimo svoj stan,,,kad uredimo kuću jer sa takvim razlozima prodje začas par godina... Nazalost ovo mi se cini kao jako los savjet, a cujem ga precesto. Kako cu imat dijete ako nemam posao, ako nemam stan, trenutno nemam ni faks zavrsen, bilo bi strasno neodgovorno i neposteno prema tom djetetu. Tko ce ga hraniti i oblaciti ako ne radim, gdje ce zivjeti. Razumijem sto zelite reci i u pravu ste, ali ja bih rade imala neku sigurnost. A pitanje autorice je stvarno na mjestu jer se i ja cesto osjecam glupo, ljudi namecu brak i djecu, s 27 si vec stara cura, prolaze ti najbolje godine, neces iza 30 moc imat djecu, neces imat zivaca i slicno. A nitko ne pita nas koji su nam prioriteti u zivotu. Marbil, kazete da ste rodili s 36, zao mi je da niste uspjeli ici na drugo, ali ste sigurno prozivjeli zivot do te 36., za razliku od cura koje su rodile s 20, one su prozivjele jedan drugi zivot koji je njima, nadam se, bio dobar. Nazalost znam vise primjera da sad zale za svime sto su propustile, a meni to dode kao dobra lekcija.
2018 02 15
> TinTina987: > Nazalost ovo mi se cini kao jako los savjet, a cujem ga precesto. Jako loš? Užasan je ,:) Moj savjet bi bio - sve što želite napraviti, postići i vidjeti - napravite prije djeteta. Ne zato jer je s djetetom nemoguće, već zato jer je teže. Svuda ima "SuperŽena" koje mogu sve, uvijek i bez umora, ali život s djetetom traži određene prilagodbe. Znat ćete kada ćete od 'slatka beba' doći na 'želim bebu'
2018 02 16
Odgovor na pitanje iz naslova - ne. Ne postoji idealno vrijeme., barem ne u smislu nekih društveno prihvaćenih okvira. Za svaku ženu je to posve individualno. Onda kad osjetite da ste spremni na nekoliko godina odricanja od mnogo čega, jer će dijete neminovno biti u središtu vašeg života.
2018 02 16
Sve ima svoje prednosti i mane.Ako rodite jako mladi,bit ćete još jako mladi kad odrastu i kad ih se "riješite" pa ćete se moći posvetiti sami sebi i partneru.Ali ako rodite jako mladi,niste uživali dovoljno u svojoj ranoj mladosti nego preuzeli velike obveze i prebrzo odrasli. U starijoj dobi ste iskusni,znate što želite,prošli ste sve što ste mislili proći i sad želite dijete i skrasiti se. Super.Ako živite u normalnoj državi,pa vam nije problem ostati bez posla jer ćete brzo naći drugi i nećete mozgati kak naći posao u 55.g.,a dijete još nejde ni na faks ili kak ćete ga školovati od penzije koja je kod nas mizerna.Ja sam rodila dvoje u 40-tima i najviše me muči taj dio.Energije i snage i vitalnosti imam koliko hoćeš,ali bi sada,u ovoj neizvjesnoj situaciji kojoj se ne nazire ništa bolje,radije da su mi djeca već na kraju faksa.Inače ,moje mišljenje glede godina,ne prije 25. i ne kasnije od 35., ako je ikako moguće.
2018 02 16
Idealna dob je ona dob kad se ti osjećaš spremnom za dijete. A što se tiče očekivanja društva i okoline - imam osjećaj da se ta granica idealnog doba za majčinstvo pomaknula. Ja imam 28 godina, u začudo gotovo me uopće i ne pitaju - A što ja čekam? , iako sam u dugogodišnjoj vezi. To pitanje je "najglasnije" na malom otoku gdje ljetujem, u maloj sredini gdje većina njih rodi/je rodila prvo dijete između 18 -22 godine. Primjetila sam da se u urbanim sredinama granica ipak malo pomaknula i da postaje prihvatljivo roditi nakon 30.e. Zanimljivo to što moja generacija (i generacija ispred i iza mene, znači '88 - '90 ) baš i ne žuri udati/oženiti i roditi. Ako uzmemo moj razred iz srednje gdje nas je bilo 25 - dvije su udane i jedna je rodila. Tako da, najbolje je roditi kada se ti osjećaš spremnom. Ja,usprkos mojim godinama, nemam još želju imati dijete i planiram(o) tek to ostvariti za 2-3 godine.
2018 02 19
Po mom misljenju godine nisu vazne za majcinstvo. Vazno je da majka bude MAJKA! 😊
2018 02 25