Moj profil Postavke Povratne informacije Razgovori Omiljeni Transakcije Odjavi se

Dostavite za 1 euro prvih 5000 paketa u vrijednosti preko 30 eura!

Forumi /

Svakodnevica /

Škola, fakultet, posao, karijera /

Sezonski posao

Pozdrav Jel netko radio u nekim hotelskim grupacijama tipa: Valamar, Maistra, Bluesun , Jadranski luksuzni hoteli? Ako je može više detalja?!
prije 27 dana, 13:02
Crna lista poslodavaca i radnika na Fb-u. Tamo ih ima i previše.
prije 23 dana, 16:05
Ako imalo znate strane jezike i ako ste u mogućnosti, odite van. Nije ni tamo sve idealno, ali je ipak uređenije i bolja je plaća, pa vrijedi malo pretrpjeti neke stvari. Nikad stranac ne može biti toliko loš prema Hrvatu koliko može Hrvat prema svom sunarodnjaku, to je nevjerojatno. Znam ponešto o tome jer imam članove uže i šire obitelji i neke susjede koji su povremeno radili u sezoni, pa sam se naslušala svega. Doslovno su se svi žalili na neki stupanj mobinga, osobne uvrede i iživljavanje od nadređenih, ali i od pojedinih kolega, njihova podmetanja i ogovaranja šefu, svakodnevni prekovremeni koji nisu bili plaćeni, a kad bi se netko pobunio išle bi prijetnje tipa - Možemo i mi reći da ste nam uništili inventar i što ćemo onda? Možemo reći da ste spor i neučinkovit djelatnik koji stvara nered u radnom okruženju, kako će vas poslije onda itko zaposliti? Najgore je bilo s onima koji su uzeli mjeru stalni sezonac, doslovno im postanete legalni rob, šalju vas gdje hoće, nebitno za koji posao ste se prijavili, radit ćete SVE, ako treba i zidati hotel i penjati se na krov, nema da kažete ne, to nije moj posao jer šef odmah prijeti s posljedicama ako se ta mjera prekine prije roka, mora se platiti neka odšteta, samo ne znam kome, ili njima ili HZZ-u. Na razgovoru naravno obećavaju svašta, obećaju plaću 1000-1500 eura plus bonusi, naravno bonus nikad ne vidite (izmisle neki razlog), pa ipak bude 1000 eura, pa onda od toga oduzmu za smještaj i hranu 300 eura i što vam ostane? Minimalac - 700 eura, a radite od jutra do mraka na šniti kruha sa salamom. Da, to je bio primjer "ručka" u jednom hotelu o kojem često pišu članke da im fali radnika.
prije 22 dana, 15:08
Posebna priča je smještaj. Vidjela sam slike smještaja, toaleta i kupaonica za radnike kod ovih kao "luksuznih" hotela, ma bolivijski zatvor im nije ravan. Smjeste te u neki ćumez s 3, 4 ili više nepoznatih osoba, pa ti onda nestane nešto od stvari, pa pokušaj spavati s njima u istoj sobi dok hrču, kašlju, puše cigarete, iako je zabranjeno i "pijuckaju" u slobodno vrijeme, pa neprekidno glasno pričaju ili slušaju na mobitelu neku deračinu od glazbe... Ako i ima neki mali hladnjak u zajedničkom prostoru, kradu ti hranu i tako... Pa onda dijeliš jedan WC s 50 ljudi (možete misliti kako to izgleda), pa tuševi često nemaju tople vode i sve je već istrošeno, napuklo, potamnilo... Ako imaš "sreću" pa dobiješ samo jednu osobu u sobi, ponekad se desi da imaju samo jedan krevet, pa ga morate dijeliti sa strancem, što je meni osobno horor. Ajde još ista soba, ali isti krevet?! I neće se stvari nikad promijeniti jer uvijek ima očajnih ljudi koji nemaju izbora i pristaju na sve to, dok hoteli vrte masnu lovu. Na Forum hr imate veliku temu: Sezonski poslovi - preporuke i iskustva, pa guglajte taj naslov i ove hotele, može se svašta pročitati, uglavnom potvrda svega što sam napisala ovdje. Disclaimer: ne kažem da je baš svugdje tako loše (ovo su bila iskustva mojih poznanika), naša obala je velika i sigurno ima i dosta svijetlih primjera i poštenih poslodavaca i odličnih radnih uvjeta i solidnih smještaja, ali morate imati sreću da naiđete na takve gdje sve štima. Teško je to znati unaprijed. No, kada netko često mijenja i traži radnike očito postoji razlog. Nije mi cilj obeshrabiti Vas, već upozoriti da budete spremni na sve.
prije 22 dana, 15:09
Za kraj jedna usporedba: moja kuma radi sezonski u Austriji kao sobarica, mjesečno zaradi 1600-1800 eura + napojnice od gostiju, pa bude to i oko 2000 eur, smještaj i hranu (3 obroka) ne plaća, a ima vlastitu sobu (kao i ostale radnice) s vlastitim toaletom, malim hladnjakom i TV-om. Sve je čisto i uredno i koriste samo ekološka sredstva za čišćenje, pa ne udiše opasne kemikalije cijeli dan, a radi 10-11 h na dan i ima dvije pauze te jedan slobodan dan. Radila je u više hotela i uvijek je imala vlastitu sobu, a samo jednom je bila smještena u manju kućicu s još tri cure, ali je opet dobila sobu za sebe. Tamo u špici sezone ima od 15-20 soba (+pranje i peglanje posteljine), a kod nas je imala oko 35-40 soba, tko to može izdržati? Vraćala se sa sezone kao živi leš i ne pada joj na pamet ikad više raditi kod nas. Velika prednost je znati njemački (engleski nije dovoljan), barem osnove jer i tamo ima balkanskog kukolja koji voli podmetati i ulizivati se šefovima. Minus je što 8 mjeseci ne vidi obitelj i propušta sve blagdane i rođendane. Nije taj život za svakoga, ali nije imala izbora. No, barem će imati sigurnu starost. Slična pozitivna iskustva čujem i za Švicarsku. Što god odlučili, sretno i ne dajte da Vas itko gazi.
prije 22 dana, 15:11