Moj profil Postavke Povratne informacije Razgovori Omiljeni Transakcije Odjavi se

Dostavite za 1 euro prvih 5000 paketa u vrijednosti preko 30 eura!

Forumi /

Svakodnevica /

Računala, elektični uređaji, internet /

Prevođenje i porez..

Ima li tko iskustva s ovim? Nezaposlena sam i trenutno prijavljena na suprugovu pk. Uspjela sam naći neki poslić na netu, prevođenje jedne stranice. Riječ je o stranom poslodavcu. Istraživala smo malo na netu i naišla sam na podatak da je od ove godine neoporezivi primitak 2600kn. Znači ako plaća ne prelazi taj iznos, samo ispunim JOPPD obrazac i to je to? Je li problem ako je iznos u jednom mjesecu ipak veći s obzirom da se ipak obračunava na godišnjoj razini ta neoporeziva osnovica? I trebam li se odjaviti sa suprugove pk da sve bude transparentno? I što mislite koji je najbolji način isplate - paypalom ili bankovnim transferom? Svakako budem konzultirala poreznu, ali ako netko ima informaciju iz prve ruke, bila bih mu jako zahvalna [:zaljubljen] I ako imate još neke informacije koje bih trebala uzeti u obzir ili provjeriti, molim vas napišite ih. Hvala [:poljubac]
2015 10 28
Ne znam odgovor niti na jedno od postavljenih pitanja, ali moram primjetiti da ste izrazito elokventna. Svaka cast jer ne viđa se to cesto na krpicama. [:smijesi] [:poljubac]
2015 10 29
S obzirom da se radi o drugom dohotku iz inozemstva, dužna si u roku 8 dana po primitku istog sama obračunati porez i prirez, uplatiti i podnijeti obrazac JOPPD u svoju Poreznu. Primitak iz inozemstva se prima na multivalutni (devizni) žiro račun. Na autorski honorar(drugi doh.) imaš pravo na 30% izdataka, a porez obračunavaš po stopi od 25%+ prirez. Prilikom obračuna drugog dohotka nemaš pravo na mj.porezni odbitak jer se ne radi o dohotku od nesamostalnog rada (plaća). Što se tiče olakšice za uzdržavanog člana- i dalje možeš biti na PK svom suprugu, no ukoliko pređeš godišnji prag primitka dohotka >11.000,00 kn morate oboje podnijeti Prijavu poreza na dohodak, jer samim tim primitkom više ne možeš biti uzd.član za tu godinu. [:smijesi]
2015 10 29
Ezri, puuuno ti hvala:) I thought so za ovih 2600..:( znači to se ipak samo odnosi na obračunavanje poreza na kraju godine (2600*12= iznos za koji se umanjuje obračunavanje poreza..)? Nešto san čitala da se plaćom definira iznos koji prelazi tih famoznih 2600kn..dok ih ne prijedem mjesečno, jesam li dužna uplaćivati si doprinose? Hvala za potvrdu i ove informacije za uzdržavanog člana:) Ja sam naisla na 10800 godišnje..znači, bez puno kompliciranja, zasada mogu ići na tu foru? I onda nema nikakve prijave? Ili bez obzira na to, ispunjavam JOPPD? & hvala i za potvrdu za autorsko djelo..barem se porez za to obračunava "povoljnije"..:) *xiantippe - hvala ti [:sramezljiv] li daleko sam ja od elokventnosti.. [:hihot] sada tek vidim koliko grešaka imam, ali mozak mi vrije od svih tih informacija..:D
2015 10 29
Tih 2.600kn kaj spominješ ti je osnovni osobni odbitak koji se odnosi na dohodak od nesamostalnog rada (znači na plaću) i nema veze s tvojim primitkom iz inozemstva koji se tretira kao drugi dohodak (honorar- ak je prevođenje znači autorski honorar). Autorski ne podliježe obračunu doprinosa- znači osnovica za obračun poreza će ti biti 70% tvog primitka. Ako primaš u stranoj valuti-preračunavaš valutu na dan primitka po srednjem tečaju HNBa. Prema Zakonu o porezu na dohodak, dužna si u roku 8 dana prijaviti dohodak iz inozemstva - znači predati JOPPD obrazac (naravno i uplatiš porez i prirez) i onda nisi dužna predavat Prijavu poreza na dohodak za 2015. godinu. A ovaj dio za "povoljnije" [:hihot] Ne bih se složila da je 25% povoljnije od 12% [:hihot]
2015 10 29
A ljudi kažu da je medicina komplicirana..:D Ma daj..:( ja u svojoj glavi imam nekih 40% (zanemari, previše toga sam čitala pa mi se sve pobrkalo.. [:place] ) Tako mi je drago sto ima nekog tko zna sto prica [:zaljubljen] Pokusati cu sve posloziti, nadam se da te necu vise morati gnjaviti [:sramezljiv] Hvala puuuuno [:poljubac]
2015 10 29
Ak trebaš pomoć nek tvoja tajnica nazove moju pa ćemo dogovorit neki sastanak [:hihot] [:poljubac]
2015 10 29
[:smijesi] dogovoreno, tnx [:poljubac] [:poljubac]
2015 10 29