Moj profil Postavke Povratne informacije Razgovori Omiljeni Transakcije Odjavi se

Dostavite za 1 euro prvih 5000 paketa u vrijednosti preko 30 eura!

Forumi /

Ljepota, stil, zdravlje /

Njega tijela, ljepota, kozmetika /

Fiksni aparatić

Pozdrav, molim iskustvo tko ima :) Odlučila sam se nosit fiksni aparatić, keramičke bravice te sam naručena na postavljanje gornje čeljusti 15.12. Ortodontica nije imala drugih termina u prosincu, a već od ranije imam isplanirano putovanje od 29.12-7.1. Do danas sam mislila kako mi je 2 tjedna dovoljno da se priviknem na isti, međutim danas čitam forum i ljudi pišu svašta od toga da ih nije postavljanje i faza nakon nimalo boljela do toga da ih je sve boljelo mjesec dana. Nisam više pametna i ne znam da li bi trebala prebacit termin na siječanj, nakon putovanja jer se jedino boljim ako nešto pođe po zlu, a ja van države i to zadnji dio odmora u austrijskom selu na skijanju⛷️🎿😫 Help pls😊
2023 12 07
Nosim fiksni i prvo sam nosila samo na gornjoj čeljusti dok se nisam odlučila i na donji. Boljelo je prvih par dana i boli svako mijenjanje/stezanje žice, ali ta bol traje svega dan. Najveći pritisak osjetila sam na prednjim zubima i manje na kutnjacima. Preporuka je jesti tekuću hranu jer je zapravo nemoguće gristi prvih par dana dok se ne naviknete na strano tijelo u ustima. Gore mi je bilo kad su mi postavili aparatić i na donju čeljust. Boljelo je poprilično, ali naviknute se kroz neko vrijeme. Ovisi o tome kolika Vam je tolerancija na bol 😊😊 Bit će sve ok, ne brinite.
2023 12 07
Nosila sam fiksni aparatić, i zbilja je zeznuto priviknuti se u pocetku. Bilo je bolova, teskoce pri zvakanju, govoru, a najgore je sto bravice režu usne, unutrasnjost usana. U roku dva tjedna bi se mogli vec priviknuti, jedino vam preporucam vosak za bravice da kupite u ljekarni, mene je to spasilo. Otkinete komadic voska i naljepite na bravicu koja vas iritira i to je spas😁 mislim da vam nece biti problem putovati, kroz dva tjedna bi se mogli naviknuti vec😊
2023 12 07
> girlb0ss_zg: > Nosim fiksni i prvo sam nosila samo na gornjoj čeljusti dok se nisam odlučila i na donji. > Boljelo je prvih par dana i boli svako mijenjanje/stezanje žice, ali ta bol traje svega dan. Najveći pritisak osjetila sam na prednjim zubima i manje na kutnjacima. Preporuka je jesti tekuću hranu jer je zapravo nemoguće gristi prvih par dana dok se ne naviknete na strano tijelo u ustima. > Gore mi je bilo kad su mi postavili aparatić i na donju čeljust. Boljelo je poprilično, ali naviknute se kroz neko vrijeme. Ovisi o tome kolika Vam je tolerancija na bol 😊😊 > Bit će sve ok, ne brinite. Zaboravila sam napomenut da ce mi za pocetak stavit gornji, a dole tek kasnije, vjerujem za mjesec dana od gornjeg. Ma inace mogu pretrpit sto god treba, ovdje me u situaciji strah samo da ne unistim svima godisnji sa svojim “bolovima”😅 Hvala na odgovoru i savjetima😊
2023 12 07
> Izabela13: > Nosila sam fiksni aparatić, i zbilja je zeznuto priviknuti se u pocetku. Bilo je bolova, teskoce pri zvakanju, govoru, a najgore je sto bravice režu usne, unutrasnjost usana. U roku dva tjedna bi se mogli vec priviknuti, jedino vam preporucam vosak za bravice da kupite u ljekarni, mene je to spasilo. Otkinete komadic voska i naljepite na bravicu koja vas iritira i to je spas😁 mislim da vam nece biti problem putovati, kroz dva tjedna bi se mogli naviknuti vec😊 Hvala na preporuci za vosak, svaki savjet dobro dode! :) ja se iskreno nadam da ako odlucim ustrajat na terminu u prosincu da ce to kroz dva tjedna biti bar donekle ok da ne unistim cijeloj obitelji godisnji😅
2023 12 07
Pripremi se s tabletama za bolove ako ih bude i OBAVEZNO kupiti vosak koji se stavlja na bravice. Mene su bravice najviše ubijale, izrezale su mi svu unutrašnjost. Paziti što se jede da nebi pukla bravica na putovanju. Nakon par dana sve bude ok, nema straha.
2023 12 07
Koliko se sjecam mene je boljelo prvih tjedan dana, pogotovo prednji zubi jer su se oni prvi pomicali. jela sam uglavnom mekanu hranu, ako jedete nesto tvrdo odrezite na male komade, npr jabuke. vosak sam dobila kod njih u poliklinici, pa pitajte vasu ako imaju tamo da ne kupujete. ali trebate dobiti sve upute od vaseg ortodonta sto jesti i kako
2023 12 08
Nosila sam aparatic s 14 godina, i ortodont mi je savjetovao nikako tekuce i to nego odmah lagano privikavati zube i celjust na pravu hranu, ne odmah npr koru kruha ili tako neke malo tvrđe dijelove hrane, ali sve sto je dovoljno mekano odmah poceti lagano zvakati, dati si malo vise vremena, ali zvakati, ne mogu se sada sjetiti tocno koji je razlog tome, ali nesto zbog cirkulacije, krvi i zubnog mesa i tog blabla. Vosak je meni sam on dao i super je posluzio, a ono sto sam ja jos koristila tj zapravo konzumirala od cega mi je bilo lakse je sladoled ne sad nesto previse ali prvih par dana po 1 dnevno i sda bio je bas 12. Mj😅 tako i za gornju vilicu i nakon mj dana za donju. Nisam imala problema uopce s gornjom, da bolilo je , ali njsta previse, iako san imala ogromne probleme bas jako krive zube. Vise me bolila donja vilica iz razloga sto sam u to doba pogadala glazbenu skolu i svirala sam flautu i saksofon🥹, sad zamislite kad naslonite instrument na donju usnu kako se one bravice urezu, jer vosak ne mogu tada koristiti jer mi onda flauta i usna klizi i ne mogu svirati😂, ali sve u svemu ja sam se lako navikla iz razloga sto sam morala jer ne mogu odustati od glazbene skole, naravno da ce vas boliti, ali naviknuti cete se, ja se ne sjecam sad tocno, ali mislim da ja sto se tice gornje vilice vec 4. Dan uopce nisam osjecala nikakvu bol osim malo na ocnjacima, kao sto ponavljam vise me ubila donja, zbog flaute🥹
2023 12 08
Nosila sam fiksni oko 4godine, prvih par dana je bilo bolno.. Kupite si vosak za bravice (meni je ortodontica dala) kroz 2 tjedna ce te se vec naviknuti. Ponesite svakako tablete protiv bolova i nema problema 😊 Sretno!
2023 12 08
Bas sam negdje prije pisala na forumu o ovome, ne znam gdje je tema Ja sam se puno informirala i dobila informacije da je metalni najbolji jer sve drugo pozuti od cigareta,/kave/caja.. tako da o tom dijelu promislite, to mozete do zadnjeg trena jer njima nista ne znaci, barem mojima nije, savjetovali su me tako i rekli neka odlucim dok dodjem na postavljanje. Vosak trazite od njih, ja sam svoj dobila tamo, nisam ga kupovala, ali ni koristila. Mozda 1ili2x Mene je gornja celjust malo zatezala, nije nista boljelo, ali je vise bila nelagoda dok sam se priviknula sto smijem zagristi, bojala sam se da ne odvalim bravicu. Pa sam sve nekako "zivo" gutala jer me bilo strah zagristi. Zica ako vam se i izvuce na putu, ta pocetna je tanka da ju odrezete grickalicom za nokte. Sve sam jela normalno, samo sam kidala npr koricu kruha rukom, bilo me strah "vuci" zubima. Sad jedem i kikiriki i nista nikad nisam odvalila, ni jednom. Ali eto samo na to pripazite dok ste na putu, inace kad ste kuci, oni zamjene ako se i dogodi. S obzirom na put, preporucujem da ih zamolite samo da vam kraj zice kod kutnjaka dobro odrezu jer je mene bockalo u obraz kad bi se jako nasmijala, ali ja sam bila doma pa sam otisla da mi skrate. Sto se navikavanja tice, imala sam mozsa 3 dana nelagodu i kao aftice/herpese s unutarnje strane dok se nisam naviknula, a donji kad sam postavila, nista. Ali to ne boli sad da bi vam odmor pokvarilo.
2023 12 08
A kako me.ovo gornje nike boljelo, donji su za mene bili neka nova prica. Jebala sam i oca i majku onome tko me ikad nagovorio da ga stavim i da mi nije zao bilo para, počupala bih sve 🤣 cak sam mislila da vlada zavjet sutnje medju aparatičarima jer svi su govorili da ne boli, a kad sam rekla da boli, onda je bilo "pa normalno da boli".. Ali bol je bila prisutna samo za vrijeme obroka, tako da sam to rijesila tabletom pola sata-sat prije obroka i sve je bilo okej. I to je trajalo 3dana max. Tako da ponesite vosak, tablete za svaki slucaj iako nece trebati za gornju celjust, i grickalicu za nokte ako vam se.otkaci kakva zica da ju odrezete. I vjerujem da je to sve sto bi vam.moglo zatrebati po putu. :)
2023 12 08
> PetrinOrmarrr: > Nosila sam aparatic s 14 godina, i ortodont mi je savjetovao nikako tekuce i to nego odmah lagano privikavati zube i celjust na pravu hranu, ne odmah npr koru kruha ili tako neke malo tvrđe dijelove hrane, ali sve sto je dovoljno mekano odmah poceti lagano zvakati, dati si malo vise vremena, ali zvakati, ne mogu se sada sjetiti tocno koji je razlog tome, ali nesto zbog cirkulacije, krvi i zubnog mesa i tog blabla. Vosak je meni sam on dao i super je posluzio, a ono sto sam ja jos koristila tj zapravo konzumirala od cega mi je bilo lakse je sladoled ne sad nesto previse ali prvih par dana po 1 dnevno i sda bio je bas 12. Mj😅 tako i za gornju vilicu i nakon mj dana za donju. Nisam imala problema uopce s gornjom, da bolilo je , ali njsta previse, iako san imala ogromne probleme bas jako krive zube. Vise me bolila donja vilica iz razloga sto sam u to doba pogadala glazbenu skolu i svirala sam flautu i saksofon🥹, sad zamislite kad naslonite instrument na donju usnu kako se one bravice urezu, jer vosak ne mogu tada koristiti jer mi onda flauta i usna klizi i ne mogu svirati😂, ali sve u svemu ja sam se lako navikla iz razloga sto sam morala jer ne mogu odustati od glazbene skole, naravno da ce vas boliti, ali naviknuti cete se, ja se ne sjecam sad tocno, ali mislim da ja sto se tice gornje vilice vec 4. Dan uopce nisam osjecala nikakvu bol osim malo na ocnjacima, kao sto ponavljam vise me ubila donja, zbog flaute🥹 Ja ne sviram pa sam isto umirala od donje. I ove sve savjete sam i ja dobila, sto se tice sladoleda :) vise manje ista prica 🙂 I jos jedna stvar, oni necime mazu zube kad postavljaju aparatic, i od toga zubi budu osjetljivi. To vam traje mozda 3dana da se ne isprepadate jer sam ja pomislila.kako cu orati zube 3g kad ne mogu taknuti zubno meso cetkicom. Eto, to je jedino sto mi je bilo nelagodno prva 3dana sto se gornje tice
2023 12 08
Drage žene hvala vam svima od srca :) Utješili ste me da će ipak kroz 2 tjedna sve biti ok i da se brinem bez razloga. hvala vam :")
2023 12 10