Moj profil Postavke Povratne informacije Razgovori Omiljeni Transakcije Odjavi se

Dostavite za 1 euro prvih 5000 paketa u vrijednosti preko 30 eura!

Forumi /

Proslave /

Svadba /

Dozvola za krizmanu kumu - POMOĆ!

Brdosuza nije cura lagala, većina ih ima djecu. Licemjerje jel? [:smijesi]
2015 03 26
Zasto nije lijep? Nisan ja nikog uvrijedila, osobno znam za svećenika lopova koji ima nezakonito dijete koje živi na račun Crkve. [:ljut] Pa lijepo pitan, tko su oni da određuju tko šta smije, a tko ne smije? [:ljut] Kod njih ima više kukolja nego žita, iskreno. I nije li Isus bio skroman i hodao bos? Zašto se oni voze u Mercedesima i ljudima pišu dug ako ne posvećuju kuću?? [:vrti]
2015 03 26
Maja kuzim te sta hoces reci,zalosno je to..oni nama odreduju sada..a poslije svega ce njima odredivati netko drugi! Zalosno i istinito! [:vrti]
2015 03 26
Ma joj i ti svecenici svuda drugaciji, znam jednog koji nije htio krstiti dijete jer roditelji oboje nisu katolici, dok je drugi bez problema krstio dijete, znam ljude koji su vjencani u katolickoj crkvi s tim da je muz katolik a zena pravoslavka i normalno ih je vjencao, ta ista zena ce sada biti krizmana kuma, dok neki deseti svecenik to ne bi dopustio, tako da sve ovisi o samom sveceniku..
2015 03 26
kada sam ja imala krizmu prije nekoliko godina birala sam si kumu koja je bila mlada od mene (dakle, nije jos imala mogucnosti primiti sakrament krizme), na papir sam potpisala svoju sestru iako svoje kumce smatram svojom kumom, bez obzira pisalo tad na papiru ili ne.. izmedu ostalog, to nigdje nakon toga ne pise niti se zna... pa pokusajte tako ako vam nije do tog papira [:smijesi]
2015 03 26
istina je da nema pravila već kako svećenik zahtjeva,isto tako i za odjevanje krizmanika i kumova,kod moga sve igra,a bila sam na krizmi u drugoj župi gdje je svećanik poslalo kući svih koji su bili u haljinama umjesto u hlačama,zato trebaš pitati na pravom mjestu navrijeme,ja sam bila krštena kuma u dva grada i kao vjenčana sam trebala imati potvrdu da sam vjenčana u crkvi,jedan je tražio i potvrdu da idem redovito na misu u svojoj župi [:vrti] ,tako da je svašta moguće
2015 03 26
šta je svećenik kriv ako je to propisano, šta ćeš bit kuma ako nisi vjenčana u crkvi,po tome tebi crka ne treba... a biti kuma, pa lagat svećeniku? to nije kršćanski, i nema smisla... isto kao i one balavice koje neidu u crkvu a htjele bi se krizmat, pa se ljute ako ih neće,.. pa čuj da tebi treba Bog išla bi na misu i primila taj sakrament, šta će ti sakrament ako ni neideš u crkvu nema logike
2015 03 26
"imati sve sakramente" u ovom kontekstu znači imati sve sakramente do sakramenta krizme. Sve ostalo je interpretacija svećenika i njegova volja i potreba da se nateže sa župljanima.
2015 03 26
Tko, dakle, može a tko ne može, tko smije a tko ne smije biti krizmani kum ili kuma (ZKP 874, 892 i 893) U kanonu 892, ZKP potiče da potvrđenik, »ako je moguće, ima kuma«. Kumova je dužnost »brinuti da se potvrđeni ponaša kao pravi Kristov svjedok i da vjerno vrši obveze povezane s tim Sakramentom« (usp. ZKP, kann. 872, 873, 892 i ZKIC, kan. 684). Kum, dakle, mora biti uporište, pokazatelj puta, na neki način smjerokaz. Kanon 874 točno određuje uvjete koje mora ispuniti svaka osoba koja želi biti kum na Krizmi u Katoličkoj Crkvi. Za službu kuma na potvrdi vrijede isti spomenuti uvjeti kao i za kuma na krštenju. To znači ovo... Za kuma se traži da je 'katolik, potvrđen i već pričešćen i da provodi život u skladu s vjerom i preuzetom službom'. Da budu kumovi, isključeni su katolici tzv. 'javni grješnici', oni koji tvrdokorno ustraju u očito teškom grijehu. Tako npr. ne mogu biti kumovi oni koji su sklopili samo građansku ženidbu ili oni koji su se rastali pa ponovno građanski vjenčali ili žive zajedno ili oni koji javno ili općepoznato pripadaju ili šire materijalističke i bezbožničke ideologije, koji su tražili ispis iz matice krštenih, koji se javno odriču katoličke vjere ili pripadnosti Katoličkoj crkvi... Zakonik traži za kuma 'da nije udaren nikakvom zakonito izrečenom ili proglašenom kanonskom kaznom. Ne predstavlja smetnju kanonska kazna koja je unaprijed izrečena ('latae sententiae'), tj. u koju je prekršitelj upao samim izvršenjem kažnjivog djela (kao u slučaju npr. namjernog pobačaja) ako kazna nije izrečena ili proglašena od mjerodavne vlasti. Konačno, kumovi na Krizmi ne mogu biti otac i majka.
2015 03 27
.. ili u prijevodu ne možeš biti kuma...
2015 03 27
Dakle, svaki svećenik ovo interpretira na svoj način. Ako je zakon egzaktan, svaki svećenik bi morao biti prisiljen ovako postupiti. Pošto svećenici od ovoga naveliko odstupaju, znači da se i kanonski zakon (ako se tako točno zove) očito može prilagoditi. Dakle, jedan svećenik će se na njega pozvati i ne prihvatiti "grešnika" kao kuma/kumu, dok će drugi to bez problema učiniti bez da ima bilo kakve penale zbog toga. Znači, zakon postoji. Interpretira ga tko kako hoće. Sankcije ne postoje. Odeš u drugu župu. Toliko o tom strogom zakonu i pravilima.
2015 03 27
A tko se u ovoj državi uopće drži zakona.Crkva ima svoje zakone ,pa ih sama krši(svećenici krše),država ima svoje zakone pa ih sama krši.. Danas je većina srećom fleksibilna.Najbolje mi je kad "pop"(znam za minimalno jednog)drži "govor" o božjim zapovjedima,a sam ih krši(ima curu,......) Uostalom po tome ja ako se zaljubim u nekog druge vjere onda se ili moram odreći svoje ili se on mora kako bi se eventualno vjenčali u crkvi(mojoj ili njegovoj),kaj ako se ja ili on ne želi odreći svoje vjere I zato se vjenčamo kod matičara samo,,pa možemo prakticirati dalje vjeru koju želimo....
2015 03 27
Treba pitati papu Franju što on misli o tom zakonu kao vrhovni poglavar i da li bi on toj kumi dopustio da bude kuma. Ako jedan papa može po puno važnijim pitanjima biti fleksibilan, tko je jedan obični pop da se pravi lud. Od svih ideja koje svećenici imaju vezano za krizmu, podrzavam jedino to da se pošalje kući djevojčice koje dodju primiti sakrament u dopičnjacima i štiklama. Sve ostale, išli u crkvu ili ne išli, treba isto krizmati, jer ako je netko izrazio želju da primi sakrament i naučio sve propisane molitve, on ga i treba primiti. Bez moraliziranja i postavljanja pitanja zašto netko ide u crkvu ili ne ide.
2015 03 27
Početko devedesetih(nakon raspada Juge,a bilo je isto I u bivšoj državi),sakramenti su se primali na dan vjenjčanja(pričest,krizma) I djelili "šakom I kapom".Jer ako je netko bio u "partiji" onda mu obično djeca nisu išla u crkvu pa je većina bila samo krštena,a kad bi došao dan vjenčanja (u crkvi),onda bi "mladenci" primili I pričest I krizmu I još se vjenčali u crkvi.
2015 03 27
Da, poznajem nekoliko parova koji su se tako vjenčali i djeca primila sakramente,krajem osamdesetih. Grkokatolici primaju krizmu na krstenju. To mi je čak i praktično.
2015 03 27