Moj profil Postavke Povratne informacije Razgovori Omiljeni Transakcije Odjavi se

Dostavite za 1 euro prvih 5000 paketa u vrijednosti preko 30 eura!

Forumi /

Ljepota, stil, zdravlje /

Prehrana, recepti, ekologija /

Veganstvo-iskustva

Pozdrav! Zamolila bih da slobodno pišete o osobnim iskustvima sa veganstvom, kakvo vam je bilo na ''prvu'', je li došlo do nekih promjena na vama po pitanju energije,dnevne aktivnosti, koncentracije...bilo što navedite naime, počela sam proučavati termin karnizam, te općenito začetnicu Melanie Joy, još samo da nađem negdje njenu knjigu ''Zašto volimo pse, jedemo svinje i nosimo krave?''
2017 02 18
Izgleda da nema vegana! Ja sam se riješila mesa, no još uvijek jedem ribu pa nisam od velike pomoći!
2017 02 21
ah..izgleda nazalost :/ jeste li na sebi vidjeli neke promjene nakon sto ste maknuli meso iz prehrane? u smislu povecanje/smanjenje energije u tijelu itd?
2017 02 21
Sve ove promjene se dogode i kad se covjek opcenito zdravo hrani i pazi na unos makronutrijenata- koža, kosa, nokti se popravljaju s povećanim unosom proteina. Nije do veganstva. Na temu vegana mogu samo reći da radim neke kolače, sladolede itd i da su super :) (općenito se zdravo hranim)
2017 02 21
Ja sam vegetarijanka skoro 14 god i evo vegan odnedavno tek 5mj. Uvijek sam bila bolezljiva i od trena kada sam prestala jesti meso sve se okrenulo no već par godina me trbuh bolio svaki dan i nisam znala zasto..tamo iza ljeta bolovi su postali nepodnošljivi i skuzila sam da kad god bi kavu popila trbuh boli..gluten i laktoza! Ajme majko strašno nesto. Pukla sam i rekla dosta je i toga ionako sam kad tada planirala preokrenut opet prehranu a kako živim bogu iza nogu nemoguce se tako hraniti jer nemam di kupit veganske namirnice. Danima nisam kavu Pula niti jela ništa jer me strah bilo tih bolova i šta se događa.. Sva sreća imam dobre prijatelje i mamu koja je u Italiji pa su se svi organizirali i kupili mi sve moguće šta je bilo potrebno za novi početak. Sada znam di šta mogu kupiti pa kad naiđem samo nosim doma a i mama mi donese i kada god prijatelji odu u shopping kupe nešto pa usput donesu i ide evo mogu reć da sam opet ona zdrava žena! Nema bolova više a i kava koja miriši na kokos ajme 💜 Puno guglanja i pretrage po trgovinama a bome i educiranja sebe i najbližih i to je to. U početku je malo teško jer nije čak nimalo slično vegetarijanstvu ali može se.
2017 02 21
> Kaarlaa: > ah..izgleda nazalost :/ > jeste li na sebi vidjeli neke promjene nakon sto ste maknuli meso iz prehrane? u smislu povecanje/smanjenje energije u tijelu itd? ne osjećam neke velike promjene što se tiče energije da bi sad to povezala s mesom, vidim samo da su mi nokti dosta lomljivi i tanki, no osjećam se nekako lakše nakon laganijih obroka, poslije dobrog mesnog ručka mnogi vole odmoriti, no to nije poanta hrane, hrana nam treba dati energiju a ne nas baciti u horizontalu
2017 02 21
> sanjaurban: > > Kaarlaa: > > ah..izgleda nazalost :/ > > jeste li na sebi vidjeli neke promjene nakon sto ste maknuli meso iz prehrane? u smislu povecanje/smanjenje energije u tijelu itd? > ne osjećam neke velike promjene što se tiče energije da bi sad to povezala s mesom, vidim samo da su mi nokti dosta lomljivi i tanki, no osjećam se nekako lakše nakon laganijih obroka, poslije dobrog mesnog ručka mnogi vole odmoriti, no to nije poanta hrane, hrana nam treba dati energiju a ne nas baciti u horizontalu Prvo na što sam pomislila nakon što ste ovo napisali, kao što je rekla @ditachi, je da vam fale neki makronutrijenti..važno je da ih se sve unosi, ali proteine se, što je već opće poznato svima, može unositi i ne samo putem mesa.. razlog mog,nadam se skorog prelaska na veganstvo, je između ostalog empatija koju imam prema životinjama. Dr Melanie Joy je to stvarno lijepo objasnila pojmom karnizam. Niti jedna životinja nije bogom dana da bi završila na nečijem stolu, po mome mišljenju.. Uglavnom žene, hvala što ste svoja iskustva iznijeli ovdje :) :) <3
2017 02 22
@sanjaurban ma naravno, da sam uzela u obzir i kvalitetu hrane, bilo bi sve skupa preopširno. Znam da se neki ljudi odlučuju na veganstvo upravo zbog toga jer ne znaju porijeklo mesa/jaja itd.. Ali opet, i povrće može biti gmo, ma što na deklaraciji pisalo. Imam sreću da imam dosta povrća/voća iz vlastitog vrta tako da zamrznemo, ali opet se dosta mora i kupovati. I kokice uzgajamo za jaja. Da nemam domaća, ne bih ih ni jela, gade mi se ona iz marketa sva vodena. Mlijeko ne konzumiram. Piliće smo nekoć kupovali domaće (davno), nakon što sam pobrala salmonelu (nosili smo meso na analizu) smo se prebacili na kupovne. Ja si općenito ribu/meso bacim na grill tavu na kap ulja i to je to. Bdw bolonjez je super stvar, ali bez pašte :D Meni jedino ručak sadrži meso/ribu, ostatak dana mi je veganska hrana, ali eto, ne mogu još i taj jedan obrok zamijeniti, smatram da mi je potrebno organizmu.
2017 02 23
Ja se takoder bacam u veganske vode, posto je malo teze preci od jednom, dogodi se svaka 2 mjeseca da pojedem nesto mesno tipa kebab ili nesto vani u restoranu, jer doma kuhinja uopce nema vise kontakta sa mesom, i primjecujem da sve vise ljudi pocinje prakticirati veganstvo sto mi se svida :) sama pomisao da zivotinja da svoj zivot za nas samo kako bi ta hrana prosla kroz nas je strasna. A i ima sto drugih izvora proteina umjesto mesa, nije istina da se ne moze, samo treba prosiriti prehranu :) kod mene nema nikakve promjene, da se osjecam gore ili bolje, jednostavno se normalno osjecam kao i prije i nista mi ne fali, samo znam da sam postala osjecajnija :D
2017 03 05
Moj prijatelj je vegan već 3 godine...Ono što mogu reći je da mu u te 3 godine nije opao imunitet niti je bio bolestan, svako toliko ide na krvne pretrage i njegova doktorica je i sama potvrdila da bolju krvnu sliku od njegove nije vidjela. Ima jako mnogo energije, nema iznenadne napade gladi, tj. općenito mu je dovoljno manje hrane od onog što je prije jeo, jer je ova prehrana daleko kvalitetnija i zasitnija-iako se možda ne bi reklo. Koža mu je čista i nema problema sa nikakvim prištićima ili aknama. U svakom slučaju bih rekla da je takva prehrana puno, puno bolja od ove klasične.
2017 03 06
Evo cure da vam, kao nutricionist, kažem nešto na tu temu. Svaki tip prehrane može biti zdrav i cjelovit i ne mora biti, ovisno o izboru vaših namirnica, to se odnosi i na svejede i na vegane. Kako je već navedeno, česta pojava u needuciranih vegana jest manjak proteina, kao i nekih vitamina B skupine, što se pravilinim izborom namirnica ne bi trebalo događati. Također, pojedini proteini biljnog porijekla dugoročno mogu izazvati neželjene efekte, zato preporučam da se, ukoliko se odlučujete za određeni tip prehrane, posavjetujete prvo s vašim liječnikom opće prakse, a potom, ukoliko je potrebno, i sa nutricionistom. Mnoge su neprovjerene informacije na internetu, puno je tu nepojašnjene biokemije koja je važna pretpostavka za tvrdnje koje naoko zvuče istinito i "zdravo".
2017 03 07
Mini, super da ste tu, sad možemo svašta pitati Ja molim prijedloge 1. Što poslati djetetu u školu (tinejdžerica)- u školi je od jutra pa do cca 16 sati svaki dan, a da nije nešto što mora nositi u posudi i jesti s priborom, jer to, naravno, nitko ne radi 2. Što jesti za doručak, večeru, međuobroke (uz voće, naravno)-bez mesa 3. Gdje kupiti zdrave namirnice? 4.Što trebaju jesti vegani da nadomjeste proteine? 5.Gdje možemo pronaći prave informacije osim kod liječnika? Ako vam se da, dajte nam prave savjete Hvala!!
2017 03 07
Draga Sanja (i ostale) rado ću vam kroz nekoliko dana, kad uhvatim vremena, ovdje na temi složiti osnovne smjernice. Vezano uz vašu tinejdžerku, pošaljem u inbox nekoliko prijedloga. Važno je znati i da svaki plan "zdrave" prehrane ne mora nužno odgovarati svakoj osobi. Upravo zato sam vam spomenula liječnika jer on najbolje zna vašu anamnezu i stanje organizma prema kojemu se onda može definirati najbolji izbor tipa prehrane (a po njemu tip namirnice - to je posao nutricionista). Primjera radi, osoba sa čak i blago usporenim radom bubrega ne bi smjela koristiti orašasto voće, a koje vam u neispravnim izvorima sugeriraju kao zdravo svima. Takve osobe omegu 3 moraju nadomještati blagim uljima, nikako orašidima.
2017 03 07
@sanjaurban tortilju. Mislim da je to dovoljno "moderno" da ju nitko ne zadirkuje. Tijesto možete sami napraviti ili kupiti. Napunite ju s čim god hoćete, koliko će biti zdravo ovisi o vama.
2017 03 07
E, dobar savjet s tortiljom! Obično nosi sirni namaz u tamnom pecivu sa sjemenkama, to je nekako najspretnije. Od voća je kaže, gladna! Fala Mini, kad stignete, svima će koristiti neke smjernice..
2017 03 07
1 2