Moj profil Postavke Povratne informacije Razgovori Omiljeni Transakcije Odjavi se

Dostavite za 1 euro prvih 5000 paketa u vrijednosti preko 30 eura!

Forumi /

Ljubav, obitelj, djeca, psihologija /

Sastanci. Ona i on. Brak /

Postoji li monogamija?

Potaknuta razgovorom vrlo diskutabilne tematike koje smo se slučajno dotakle jedna starija (i iskusnija) žena i ja, molim vas krpičarke za mišljenje. Što mislite, postoji li monogamija? Vjerujete li u ljubav u pravom smislu te riječi? Moram priznati da sam uvijek živjela, a živim i dalje, u uvjerenju da postoji jedna prava ljubav, vjerujem da ako nekoga iskreno voliš, ne trebaju ti druge osobe, nemaš potrebe varati partnera. Dotična gospođa me, moram priznati, malo uzdmala svojim rečenicama o tome kako monogamija ne postoji, da svi varaju svoje žene/muževe/partnere, kako muškarci, tako i žene. Prema njenom mišljenju i iskustvu, ne postoji ni ljubav, nego smo, kao i životinje, stvoreni samo "da bismo se parili", svi sa svima, te kako je to vrlo normalno. Čudila se kako ja uopće mogu razmišljati drugačije od nje. Dakle, htjela bih čuti vaša mišljenja o ovome.
2016 04 29
Po meni ljubav nije jedna. Voljela sam nekoliko puta u životu. Recimo, ljudi se ponovno zaljube nakon što im partner/ica umre. Ne mislim da postoji jedna suđena ljubav, postoji izbor. Privlačnost prema drugima ne nestane, no imamo izbor hoćemo li joj se prepustiti ili ne. Upravo nas mogućnost izbora razlikuje od životinja. Ne mislim pritom da su ljudi koji varaju životinje već naglašavam samu činjenicu izbora. Čovjek ima razum, životinja ne. Cost benefit analiza- jesmo li spremni riskirati vezu da bismo doživjeli fizičko uzbuđenje? Neki su spremni i kažu da im to održava postojeće veze, drugi nisu i to njihovu vezu uništi. Ne vidim razlog za konačnim sudom o tome jesmo li monogamni ili ne. To neka pojedinac odluči za sebe. Jedino što je meni bitno, da traži partnera sličnih razmišljanja.
2016 04 29
takve stvari govore osobe koje nisu zadovoljne, sretne i nisu našle ljubav. reprodukcija je bitan element, ali mi smo daleko napredovali od primitivnih životinja. osjećaji pokreću sve...uh, mogla bi pisati i pisati, ali... ne varaju svi...to rade kukavice, ne samopouzdane osobe, osobe nezadovoljne sobom i sl. da, ljubav postoji i lijepa je. lijep je i brak. život je lijep i onakav je kakav si napravimo. vjeruj u ljubav i naći ćeš osobu kakvu zaslužuješ, a na manje od tog ni ne treba pristajati. ja sam u sretnom braku i nije mi palo na pamet prevara, nema mi to baš nekog smisla...
2016 04 29
Nažalost, slažem se s gospođom. Donekle, u nekom smislu.
2016 04 29
Zašto partneru raditi iza leđa? Zašto ulaziti u vezu/brak, ako znaš da si avanturist? Brate, široko ti polje :)
2016 04 29
Traplord, ako ti je 'na žalost' da se slažeš, a ti se nemoj slagati . Ja se, na sreću, ne slažem. Padaju mi na pamet različite narodne poslovice: 'Sto ljudi, sto ćudi', 'Tko voli nek' izvoli' i sl. Gospođa je do svojih zaključaka došla na osnovu znanstvenog istraživanja ili bogatog poligamnog iskustva? I zašto bi njeno mišljenje uzdrmalo tvoje? Ah, opet narodne poslovice i pošalice: ' Mišljenje je kao šupak. Svatko ga ima.' Doduše, ne mora ga pokazivati....
2016 04 29
Žena je 40 godina starija od mene. I nije njeno mišljenje uzdrmalo moje, nego me šokiralo koliko je ona bila iznenađena mojim mišljenjem, pomalo se i sprdala na moj račun- kao ja živim u bajci.
2016 04 29
Ja sam samo ponovila što si ti rekla - da te uzdrmala... Još se i sprdala......eto, dokaz da godine ne donose uvijek mudrost i lijepe manire. Možda bi se trebalo opet poslužiti poslovicom, ovaj put onom 'Tko tebe kamenom, ti njega s dva kamena', pa se malo sprdati na račun sprdljive gospođe i tako je uzdrmati. Ne vjerujem da postoji apsolutno pravilo o ljudskom biću kao monogamnom ili poligamnom. Mislim da smo , kao i u mnogočemu drugom, monogamni ili poligamni po svom odabiru, svjetonazoru i karakteru. Mirno spavaj, kako ja vidim, tvoja je bajka puno ljepše i ugodnije mjesto za život od njene isključivosti :")
2016 04 29
Gitadevi, potpuno se slažem! :")
2016 04 29
Ako su ljudi iskreni jedno prema drugome i poštuju se, a posebno ako su oboje u vjeri i imaju čvrste principe, u tom slučaju nemaju ni potrebu ni želju tražiti nešto drugo. Ja sam (nažalost ili na sreću) bila u svakakvim vezama i iz svake izlazila sve razočaranija i sumnjičavija dok nisam pronašla vjeru i tadašnjeg dečka (sadašnjeg supruga) i sada sam tek iskreno sretna i zadovoljna u životu i u braku, a to želim i drugima. <3
2016 04 29
> RiverNakit: > Po meni ljubav nije jedna. Voljela sam nekoliko puta u životu. Recimo, ljudi se ponovno zaljube nakon što im partner/ica umre. Ne mislim da postoji jedna suđena ljubav, postoji izbor. > Privlačnost prema drugima ne nestane, no imamo izbor hoćemo li joj se prepustiti ili ne. Upravo nas mogućnost izbora razlikuje od životinja. Ne mislim pritom da su ljudi koji varaju životinje već naglašavam samu činjenicu izbora. Čovjek ima razum, životinja ne. Cost benefit analiza- jesmo li spremni riskirati vezu da bismo doživjeli fizičko uzbuđenje? > Neki su spremni i kažu da im to održava postojeće veze, drugi nisu i to njihovu vezu uništi. Ne vidim razlog za konačnim sudom o tome jesmo li monogamni ili ne. To neka pojedinac odluči za sebe. Jedino što je meni bitno, da traži partnera sličnih razmišljanja. svaka čast, ovo je najbolje sročen odgovor.
2016 04 30
Također! I bila bih jako žalosna kada bi mislila drugačije. Čemu ljubav i život sa partnerom ako vjerujemo da čovjek nije monogaman? Meni je tužno i bolno to samo pomisliti a kamoli vjerovati u to, tako da.. Živjela ljubav :") > vanna21: > Gitadevi, potpuno se slažem! :")
2016 04 30
Naravno da postoji!
2016 04 30
Neko ovdje reče da je mišljenje ko supak-svatko ga ima... Pa analogno tome velim da i monogamija je kao organ najbliži supku-svatko ga opet ima-neko voli da ga spaja s vise organa povodeći se za latinskom VARIETAS DELECTAT ...neko opet voli svoju sigurnu zonu x-) .... Dakle kako ko Nista ne treba osuđivati jer nista ljudsko nije strano ... Moj vlastiti supak -uuuups mišljenje je -Ljubav postoji a ovakve poligamne mogu osuditi samo radi nekontrolirane i neplanirane reprodukcije (dakle kad se utječe na dječje živote) ... Suma sumarum-najvažniji spolni organ nije ono kraj šupka vec MOZAK!
2016 04 30
A smisna, šta ti znaš di ko nosi mozak :')
2016 04 30
1 2