Moj profil Postavke Povratne informacije Razgovori Omiljeni Transakcije Odjavi se

Dostavite za 1 euro prvih 5000 paketa u vrijednosti preko 30 eura!

Forumi /

Ljepota, stil, zdravlje /

Sport i dijeta /

Kako pobijediti želju za slatkim

Ja sam Tina i ovisna sam o slatkom! Potaknula me ova korizma da pokušam savladati taj problem i već sam u još većem problemu. Kako pobijediti želju za slatkim? Što jesti i piti kad mi se jede slatko? (čitaj: uvijek). Jučer sam u 3 sata pojela 3 banane jer mi se očajnički jelo nešto slatko. Danas se nikako ne mogu najesti jer nisam pojela "nešto za desert". Plan je izbaciti sav rafinirani šećer, u kavi, pahuljice za doručak, sokovi i ono što mi je stvarno boljka - čokolada i sladoledi. Ne znam kako opisati svoju želju za slatkim osim da mi je svaki dan kao u pmsu, još imam povišene ženske hormone, možda je i do toga. Ali baš vidim da izmiče kontroli, na stranu korizma i velika guzica, šećer je užasno nezdrav. Trebam vašu podršku, ovaj put nema odustajanja :D
2019 03 08
Što se tiče potreba (tzv. cravings) ako Vam se jede slatko ili Vam tijelo sugerira da Vam nedostaje magnezija ili je to samo navika. Uvijek možete kupiti magnezij u ljekarni pa probati s time. Najlakse je da izbacite sve slatko iz stana/kuće i jednostavno prestanete kupovati. I nemojte ostaviti zalihe za svaki slucaj, jer taj “svaki slucaj” se vrlo brzo pretvori u “sad”. Takoder, ako unostite dovoljno kalorija jedući zdravu hranu onda ćete biti siti i samim time će Vam se manje jesti slatko. :) Nemojte se izgladnjivati i slično, jer će se “cravings” samo povećati, jer ćete biti i pod stresom i nervozni. Super je ako shvatite zašto imate te potrebe: stres, emocionalno jedenje, dosada, nekvalitetna prehrana, navika i sl. Nisam sigurna postoji li povezanost dokazana izmedu hormona i slatkog, meni se poruv za slatkim pojavi kada sam nervozna, bilo u pms imi normano, pa se imam potrebu utjesit u necemu finom 😂
2019 03 08
Chrom su tbl koje popiješ tijekom obroka i umanjuju želju za slatkim... Meni su pomogle kad sam krenula s dijetom, isto sam slatkomanijak ... bila ... sad sam se već navikla živjeti bez slatkiša... tu i tam zgriješim tek...
2019 03 08
Prvo i osnovno dokuciti zbog cega imas toliku potrebu za secerom. Ono sto ti stvara tjeskobu, nervozu i sl. dovesti pod kontrolu tj. izbaciti negativnost nekim oblikom fizicke aktivnosti. Potrebu za slatkim osjecas vj u ustima, a ne u zelucu kao da si gladna, tkz emocionalna glad. Na pocetku je najteze dok se tijelo ne ocisti, kasnije neces imati potrebu za slatkim uopce ili bar puno rjeđe. Za pocetak postupno smanjivati, npr u voce dodaj malo meda, kupi brezin, kokosov secer ili steviju za kavu i neke zdrave slastice. Na instagramu i fejsu ima hrpa stranica gdje mozes raditi zdrave slastice koje mozes jesti bez griznje savjesti ( u normalnim kolicinama naravno). Sretno :)
2019 03 08
bolje je da se sebi dozvoli jedna sitnica inače je tijelu veliki šok takva nagla promjena, a psiha je u stanju opće opasnosti i samo o tome misli. Ostavite sebi jedan mali slatkiš dnevno, a inače čistite, hodajte, preslagujte ormare, seksajte se, oznojite se...sve to smiruje i vraća osjećaj samopoštovanja. Ovo zadnje je najvažnija stavka za uspjeh, pa i nekoliko razgovora s psihologom može pomoći da čovjek nauči nešto o sebi i shvati da može i ono šta mu se čini da ne može:) Samo hrabro!
2019 03 08
ja sam oduvijek bila ovisna o slatkome, prejedala se sladoleda, pa vidim kinder ,milka fine cokolade,mmm kako da si ne kupim?i naravno cokolada nestala u tren, stalno,svaki dan nakon obroka ja bi imala potrebu za slatkim. To jest nekakva ovisnost, ja sam pretjerivala, i nakon sto sam saznala da sam trudna, jednostavno sam nspravila rez zbog bebe i obecala sebi da necu vise kupovati slatko, znaci kad doma nemam toga necu ni jest, kad me ulovi zelja pojedem si bananu ili narancu, priznajem nije lako i ponekad si priustim cokoladu ali rijetko.
2019 03 08
Vecina tableta ima placebo efekt. Stvar je jednostavna -izdrzi. Bilo sto drugi radi kad ti se jede slatko. Ako jedes npr.bananu, pozelis jos i shvatis da ce to bit previse, ostavljaj i odi prosetati, pospremi, citaj knjigu, peglaj..ma bilo sto samo se makni od hrane. Da si napisala da pojedes dnevno malo slatkoga drukcije bih mislila ali ovo sa bananama (ta sam, jasno mi je sve, dakle nema mjere) se mora srezati jer stogod pojedes u toj mjeri puno je. Najteze je prva 3dana, uhvati te opet 7.-8.dan i onda recimo 14.-15. Kasnije sve manje, osjecat ces se puno bolje, a nakon mjesec i pol do dva neces ni pomisliti uzeti nesto nezdravo slatko. Da ne bude zabune nisam rekla da ne uzmes voca ili nesto zdravo slatko u manjoj mjeri, ali sve nezdravo samo prekrizi i izdrzi. Kad izguras 10dana na konju si sto bi rekli ;)
2019 03 08
Datulje, suhe smokve, grozdice, med i mlijeko s medom i cimetom su meni znali pomoci a ima i jedna korisnica s MK koja radi prekrasan pekmez od sljiva bez secera pa eto i to preporucam kad uhvati kriza
2019 03 08
Više ti je to u glavi.nego potreba.Kad ti dođe velika želja.testiraj samu sebe, Reci NEĆU! Meni je suprug izbacio slatko,a ja kupujem i dalje čokolade,nudim ga,al ne. Priznaje da bi uzeo,al neće.Testira sam sebe. I kaže da se super osjeća.Nema više žgaravicu,al zato sada dnevno pojede 3-4 banane ili10-ak datulja.Dok je uzimao šećer,Gastal je bio neizbježan.
2019 03 08
Ja sam bila ogromni potrošač slatkoga, ja nisam pila zaslađenu kavu ili čaj, ja sam pila šećer sa malo kave ili čaja. Jednostavno sam prestala kupovati slatko, prebacila se na voće i med. Kavu pijem i dalje sa žlicicom šećera, ali mislim da to nije big deal. Isprva je bilo čudno i teško, ali s vremenom sam se privikla i sad mi organizam traži slatko samo ponekad, najčešće u PMS-u. Doduše sve je stvar pojedinca ali treba probati i vidjeti kakav sistem će tebi odgovarati.
2019 03 08
Godinama sam jela jednu čokoladu na dan no organizam se pobunio i tražio promjenu. Najbolji recept je nemati slatko u kući. Od slatkog si priuštim marmeladu i med i neke zdravije kekse, naravno bez čokolade. Zgriješim kad sam u gostima i na rođendanima, no sad ne mogu pojesti više od dva kolača. Organizam se odvikne i onda si na konju.Sretno! Treba samo malo strpljenja!!
2019 03 08
Jbna ovisnost, da izvinete na mom francuskom. Dakle, zbog štitne i treninga ne da bih trebala šećer izbaciti nego, ono, još prošle godine, ali mislim da mi je to izazov života. I nisam ga savladala. Volim slatkiše, u svim oblicima, najviše kao čokoladu i kolače te torte. Volim odmalena i odmalena se davim u njima. Ne vezujem slatko uz liječenje nekakve traume, za to mi služi alkohol. Slatkiše baš volim, uživam u njima. Pretjeram pa se kao čistim par dana, a onda donese netko slatko na posao - šefica radi preeefine slatkiše, mama napravi prekrasan kolač ili tortu.. kako reći ne, kad me onako slatko gledaju? Mislim da je top što sam izdržala 7 dana. Htjela sam pobit sve oko sebe pa me taj 7. dan muž odveo u Muller i pustio k'o dijete na odjelu s igračkama. Probaj kupiti samo jednu😂😂
2019 03 08
Najvažnije je posložiti kockice u glavi i shvatiti koliko je to štetno i bespotrebno. Uvijek sam za sebe mislila da sam ovisnik jer sam navikla da u kući imamo tonu slatkiša (mama je pravi ovisnik 😂), ali sam jednom prilikom zbog zdravstvenog stanja izbacila hrpu namirnica, pa tako i šećer, a s njim i sve slatko uključujući i voće (nakon oporavka je krenulo postupno uvođenje namirnica). Začudilo me što mi slatko uopće nije falilo, a kad sam pojela red čokolade samo što mi nije pozlilo od toliko šećera odjednom - više nisam bila navikla, tj. nekad sam u jednom danu bez problema mogla pojesti i kekse i krafnu i puding i kolac, a sad mi je to sve da oprostite odvratno. Npr. u kavu već godinama ne stavljam šećer nego steviju pa kad negdje pijem zašećerenu kavu ne valja mi. Kao što je netko spomenuo, ne valja naglo prestati, a možete uvesti i tzv. Cheat day, jedan dan u tjednu kad možete pojesti nešto slatko, ali ne cijelu čokoladu ili pola tepsije kolača, naravno. Meni je to subota jer tad ili posjećujem obitelj (koja uvijek ima nešto za ponuditi, a nepristojno je baš sve odbiti) ili sam na poslovnom putu pa tu uvijek bude svega i svačega za pojesti. Tijekom ostatka tjedna slatko su jedino jabuke i sezonsko voće, banane mogu samo jednom tjedno pojesti jer su mi i one preslatke. Bitna je disciplina - znati reći ne kad kolegica u srijedu donese Vaš omiljeni kolač, a Vaš ‘cheat day’ je recimo petak. Objasniti ljudima oko sebe zašto to radite. Neka se netko i naljuti, nije Vaše zdravlje manje bitno od toga. Još jedna stvar koja pomaže je općenito zdravije jesti/kuhati. Nije isto kad jedete laganu hranu bez previše dodataka i začina i kad jedete prerađevine, masnu hranu. U drugom ćete slučaju više žudjeti za šećerom jer takva hrana ide ruku pod ruku, a s laganom prehranom ćete se lakše i osjećati. Nisam stručnjak niti to pokušavam biti, ovo je moje iskustvo pa ne znači da bi svima to odgovaralo.
2019 03 09
Ne kupuj slatko, u shopping idi sita jer inače dok si gladan pokupuješ čokolade i ostale gluposti. Također svaki put kad mi se 'traži' izmedu obroka popijem dvije čaše vode. Tako da napunim zeludac da me zelja prode 😂
2019 03 09
Na početku će ti biti najgore,ali s vremenom ćeš imat sve manju potrebu! Vjeruj mi, znam iz iskustva! Drž se! :)
2019 03 10
1 2