Moj profil Postavke Povratne informacije Razgovori Omiljeni Transakcije Odjavi se

Dostavite za 1 euro prvih 5000 paketa u vrijednosti preko 30 eura!

Forumi /

Ostalo /

Razgovori /

Selo i njihov rječnik

> SaraKedavra: > > SonjaSpoljaric: > > stella spremi mi kalandraku i mišaj s vrnjačom da ne zagori ... :') :') > jel kalandraka kao neki gulaš? > Kako se zove ono piće koje je specifično za istru( možda baš i za pulu samo, nisam sigurna), bezalkoholno i jako fino? Mislim da je plave i/ ili crvene boje...Ne mogu se već danima sjetiti. Mislim da završava na -eta ili tako nešto. jel -pašareta-
2016 12 08
Rock, pa nemoguće da samo mi to tako kažemo :O Faf- to sigurno samo mi kažemo, 100% :')
2016 12 08
JE, SONJA, JE! hvala, izluđivalo me!
2016 12 08
> SonjaSpoljaric: > stella spremi mi kalandraku i mišaj s vrnjačom da ne zagori ... :') :') to ti je krupmir gulaš s mesom i promješaš s kuhačom da ne zagori, a poslije ručka ćemo pipit kafe u ćikarici, s dosta cukra kojeg promješaš s kućarinom..
2016 12 08
> SaraKedavra: > JE, SONJA, JE! hvala, izluđivalo me! poslije nje imaš uvjek crvene brkove...
2016 12 08
bože sveti pa to ti je krumpir paprikaš ma idi ženo makar kako divaniš. :') :') :') :') :') :') :') :') :')
2016 12 08
pojela bi ti meni taj krumpir gulaš, još bi pitala - repete -...) :') :')
2016 12 08
Inače, kad sam otišla na faks u Varaždin, doživjela sam pravi kulturološki šok! Još zagorce razumjeti- ajde, ide nekako. Ali cimerica u domu mi je bila međimurka i to još iz nekog međimurskog sela. I cura je bila super, priča sa mnom, vesela, brbljava...a meni je 2 tjedna bio bed njoj reći da ja nju ku*ca ne razumijem! ali ono, 3 riječi sam je shvatila u cijeloj priči. Išla sam po onom principu- ona se smije, ja se smijem, ona je ozbiljna, ja sam ozbiljna. I tako smo 2 tjedna pričale svaka svoje dok se nisam dovoljno opustila da joj kažem da je stvarno ne razumijem. Počela se tako jako smijati i onda se koncentrirala da priča književnije, pa smo se razumjele nekako :D I ovladala sam ja tako vremenom i zagorskim i međimurskim...a onda joj je došla prijateljica iz tog sela, zaboravile su na ljude oko sebe i počele pričati "na svom". Sve ono šta sam mislila da razumijem je palo u vodu i gledala sam njih dvije kao da tenis gledam, pokušala po nekom kontekstu shvatiti o čemu pričaju, ali ništa to :D Uz dužno poštovanje međimurcima, ali taj govor ne razumije nije nitko osim njih ,:)
2016 12 08
Hahaha :') ne mogu se prestati smijati čim se sjetim te spačke. Suprug mi je rekao, inače iz Bjelovara, da sam birka. Mislim si ja, kaj je to? I pitam a kaj ti je to, veli on meni: "Mala, to ti raste na drvetu!" I niš ga poslije nisam pitala, reko dobro. Kad poslije njegova ekipa se nešt zezala na tu foru i netko je spomenuo birku. I ja ko iz topa velim: "jel, to ono kaj raste na drvetu!" Možete zamisliti njih kako su se počele smijati. Ja gledam, kad veli frendica pa to ti je ovca! :'( U okolici BJ, skužila sam da nema uopće palatalizacije niti sibilarizacije, na ruki, na nogi i itd. Zanimljivo čuti (uz dužno poštovanje, ne rugam se nikome) Zatim rozna - roza, ok hajde raca znam da je patka. Divaniti se - razgovarati. Nekad kažu bezrukavnik, lajbek - prsluk, pa masirače, ja znam za tikve i bundevu. Ima par tih riječi, ne mogu ih se sad sjetiti, ali čovječe, ko papagaj, prijevod molim. e da, i riječ đe, đe kao gdje...to mi je bilo malo čudno za taj kraj, jer znam da bosanska Posavina tako govori. Zanimljivo je kad, pošto imam podrijetlo iz Bosne, turcizama i germanizama u priči, pa onda malo i ja pomutim pamet :')
2016 12 08
> fensi3322: > znam i ja nešto na mađarskom omama-mama? > a otata-tata? > jel da? Tako sveki zove svoju baku i djeda, sad, nejasno je da li im se obraća kao djedovima i bakama ili kao pradjedovima i prabakama svoje djece :) Sara imala sam isti kulturološki šok u Varaždinu, trebali su mi mjeseci :')
2016 12 08
drage moje,najbolje vam je - use, nase i podase ...... :')
2016 12 08
> SaraKedavra: > Rock, pa nemoguće da samo mi to tako kažemo :O > Faf- to sigurno samo mi kažemo, 100% :') Šefarka. Niste jedine,ovako su govorili i moji roditelji a koliko znam nije nitko iz KA.
2016 12 08
> SaraKedavra: > > Brdosuza: > > Zaimača za juhu..hahaha..kako li već ostali kažu.. > šefarka <3 Paljak(a), šeflja , zaimača, kaciola... mislim da ta "stvar" ima najvise naziva :) A jel znate sto je ŠKOVACERA? po bodulski ;)
2016 12 08
tako i mi kažemo -škovacera - lopatica za smeće
2016 12 08
cinturin - remen za hlače kamiža de note . spavačica pirun - vilica štikadenti - čačkalice
2016 12 08