Moj profil Postavke Povratne informacije Razgovori Omiljeni Transakcije Odjavi se

Dostavite za 1 euro prvih 5000 paketa u vrijednosti preko 30 eura!

Forumi /

Ljubav, obitelj, djeca, psihologija /

Psihologija /

Nezdrav odnos prema kupovini

Lova je da se troši, roba je da se nosi😀😀😀
2023 01 13
Smatram da je to stvarno problem i nije sramota zatražiti stručnu pomoć. Problem može biti emocionalne prirode, a pokušaj rješavanja nagomilavanjem odjeće, kozmetike, obuće i slično neće dugoročno riješiti problem, već samo stvara nove probleme (financijske). Isto tako, nezdrav odnos može dovesti do drugih problema, jer čovjek nakratko bježi od stvarnosti i kratkotrajni osjećaj zadovoljstva prilikom kupovine mu stvara lažni osjećaj sreće. Međutim, dugoročno treba se riješiti tog obrasca ponašanja jer kako ste i sami zaključili neće Vam pomoći, a samo ćete zapasti u dublje financijske probleme.
2023 01 16
> GabiVz: > Ja recimo imam problem sa kupovanjem. Ne pijem, ne pušim ali dosta stvari trošim na odjeću i da, često me poslije peče savjest. Jer smo nedavno kupili stan i trebali bi ga opremati, a ja si kupim nove čizmice (iako imam doma recimo 5 pari), novu torbicu (iako ih imam sigurno 10). A kaj je najgore od svega, onda to ne nosim jer si kao "čuvam" pod krevetom i ormaru. Sve stvari su mi nenošene, s etiketama, a ja hodam ko bogec, jer se loše osjećam u tome.... nemam pojma kaj konkretno vam dat za savjet, ali eto. Niste sami, ima nas još s tim problemom. To se meni događalo godinama, da čuvam za posebne prilike.
2023 01 16
> xennab: > Smatram da je to stvarno problem i nije sramota zatražiti stručnu pomoć. > Problem može biti emocionalne prirode, a pokušaj rješavanja nagomilavanjem odjeće, kozmetike, obuće i slično neće dugoročno riješiti problem, već samo stvara nove probleme (financijske). > Isto tako, nezdrav odnos može dovesti do drugih problema, jer čovjek nakratko bježi od stvarnosti i kratkotrajni osjećaj zadovoljstva prilikom kupovine mu stvara lažni osjećaj sreće. > Međutim, dugoročno treba se riješiti tog obrasca ponašanja jer kako ste i sami zaključili neće Vam pomoći, a samo ćete zapasti u dublje financijske probleme. Točno znam kad je to počelo, i upravo to šta piše, koristila sam tu kupovinu da skrenem misli od problema. Znalo mi se dogoditi da imam svoj omiljen brend odjece pa pokupujem njihovih 20 majici, to onda stoji u ormaru, ne nosim jel nemam gdje i kasnije prodam za đabe. Jel mi je bilo zlo od samog pogleda na tu robu. Koliko je novaca na taj način potrošeno ne želim niti razmišljati. Jednostavno kako vrijeme ide sve više i više sam svjesna realnosti. Nekome je možda ok, meni s sezonskim poslom koji je robija više nije ok i nemogu opravdati te loše navike. Svjesna sam svega.
2023 01 16
> sivkolina: > Draga autorice, nisi sama s tim problemom. > Danas je marketing agresivan i računa upravo na naše slabe točke kako bi nas uvukao u začarani krug kupnje, trošenja, straha od propuštanja i tog kratkotrajnog "higha". > Ja ti mogu preporučiti neke yt kanale koji su meni pomogli i malo me probudili. > Christina Mychas, bivša ovisnica o shoppingu, prokopaj malo o njenim videima, bila je u teškim dugovima i izvukla se > The story of stuff, odnosno priča o stvarima koje gomilamo, postoji i istoimena knjiga > Knjiga Fashinopolis (Dana Thomas), i Over-dressed (E. Cline) Hvala! Svakako cu pogledati ❤️
2023 01 16
Svi mi imamo taj problem ako je to problem volimo lijepe stvari pa ih i kupujemo , po meni je problem ako idete u neke dugove radi kupovine e onda je problem koji treba riješavati. :D
2023 01 22
Cao, InaLaa. I ja sam ti imala taj problem, i da, radi se o problemu, bez obzira koliko cure pisu da ne vide u tom problem ako volis odjecu i imas novaca. I ja sam voljela odjecu i imala novaca za kupovinu (nisam isla u ikakve dugove radi toga), ali radilo se o pravom emocionalnom problemu koji sam rjesavala sa psihologom. Kupovinom sam htjela utaziti osjecaj usamljenosti zbog prekida toksicne veze i jos nekih razloga. Nije normalno da se prekomjerno kupuje, to je cisti znak slabosti (tuge) ili obijesti i na tome se treba poraditi, a nikako sumanutom kupovinom. Novac sam ulozila u psihologicu s kojom sam se cula dvije godine i puno toga naucila. Danas nemam potrebu ikoga kopirati, kupovati samo zato sto svi nesto imaju ili jer je to u modi, bez obzira svidjelo se meni nesto ili ne. Kupujem iskljucivo kada mi je nesto potrebno i ako mi se bas bas svidi, sto je danas rijetkost, roba nam je gora nego ikada. Ne mogu ti opisati sad taj osjecaj slobode i kontrole. To mozes postici samo kad sebe dovedes u red, da se ti osjecas dobro sama sa sobom, da se volis i postujes, da si se apsolutno prihvatila takva kakva jesi..onda ti nista drugo nece biti bitno kao prije, neces imati potrebu za ovakvim stvarima. Uz psihologa, ja sam maknula sve shopping stranice, jednostavno sam si naredila da ne pregledavam, jer i kad bih samo gledala sta ima, uvijek sam nasla neku glupost koja mi ne treba. Eto, ukratko moja prica, sretno!!
2023 01 24
1 2 3