Moj profil Postavke Povratne informacije Razgovori Omiljeni Transakcije Odjavi se

Dostavite za 1 euro prvih 5000 paketa u vrijednosti preko 30 eura!

Forumi /

Slobodno vrijeme i hobiji /

Putovanja, odmori /

Idealan grad / općina za rad, obrazovanje i život u Hrvatskoj

> sanjaurban: > Vidim da ste rekli NE Zagreb, ali ja ću reći Zagreb i svakako Zagreb. I to ne u predgrađe i okolicu, jer to je isto kao da ste u nekom selu. Split, Rijeka, Zadar- imate probleme ako ste podstanar, osim ako nemate ludu sreću sa stanodavcima koji vas ne žele iseliti da bi primili turiste i dobili malo više eura. Zato sam ja u Zg jer sam ga sebi preporučila. Obilje posla i mogućnosti i za dijete i za vas. Fizički radnici trenutno su na cijeni, bilo kakav obrt koji znate u kojem su obično muškarci- od zidarstva do keramike, cijela lepeza. (došlo mi je da i ja nešto naučim). Radovi nisu zabranjeni ljeti. Mislim, lijepi su i Varaždin i Omiš i Pušćina , ali tu će vam biti slično kao i tamo gdje ste sada. Ne vidim velike razlike. Sve mi je blizu i sve imam u kvartu, čak i srednju školu (i o tome trebate razmišljati, gdje će vam se dijete školovati). Ovo, da ste u okolici, trebaju vam 2 auta i stalno se u autu (dodatni trošak). Ako dijete želi na nogomet, iz predgrađa ga 4 puta tjedno morate dovesti npr. u 17 sati na trening. Ako vam je to nemoguće, mali neće igrati. U kvartu mi je 5 dućana i to velikih lanaca, na 5-10 minuta pješice sve. Posla ima koliko voliš, stalno se traže prodavači. Ako nećete u prehranu, imate butike i pekarnice. Stalno viđam oglase da se traže prodavači. Ispod 500€ se ne može naći pristojan stan u zgu i to sam malo rekla.. Isto je i sa cijenama u predgrađu i okolici 🙄.. kad se pogleda da netko svaki mjesec toliko ili približno zarađuje, to je stvarno puno.. u okolici zga isto postoje trgovine, nogometni tereni gdje djeca mogu trenirati, čak i škole postoje.. Zagreb je u svakom slučaju precijenjen, po mom mišljenju..
2023 08 15
Županja 😃
2023 08 15
Rente su u Zg previsoke, slažem se. Mi smo se bili bacili na ozbiljnije izračune prije ulaska u kredit za kupnju/izgradnju vlastite nekretnine i ustanovili da nam se financijski više isplati odnosno povoljnije nam je plaćati rate kredita za nekretninu usred grada nego rente. Ne znam zašto svi dolaze u Zg ako je sve tako nepovoljno?! Poznajem nekoliko Županjaca, hrpu Brođana i ljudi iz cijele HR koji su došli i ostali ovdje. Na tvome bih mjestu složila listu potrebnih parametara koje lokacija treba zadovoljavati s limitima cijena (minim plaća, max stanarina, udaljenosti i slično) tada odabereš najprije županiju (sigurno možeš zguglati i neke standarde) i kreneš u potragu (poslovi, škole...). Škole ne bi smjele biti problem, barem ne OŠ. Vrtić da, ali to sam kasnije skužila da nisi niti navela. Kad sam rekla okolica ZG mislila sam na kraj recimo oko Pisarovine pa prema KA, SK... On je puno manje "urban", a samim time i znatno jeftiniji od recimo samoborskog kraja. A danas sutra će to dijete ići i u srednju školu pa ne bi bilo loše da može u nju doći busom. Što se tiče rada na baušteli (doduše ne znam gdje radi "stariji gospodin"), pa nisu gradilišta nikad oko kuće kvragu, na svako se putuje. Zaključno, ne vidim baš da ćeš moći i ovce i novce, odnosno i jeftinu rentu i plaćene poslove do kojih ćeš doći pješice... Inače ne bismo u Zg imali toliko ljudi koji su došli trbuhom za kruhom. O Irskoj, Austriji, Njemačkoj i dr. da ne pričam. Vozeći se slavonskim cestama vidim kako je masa kuća prazna...
2023 08 16
Slično mislim ko TeeHee. Joj taj "stariji gospodin" me ubija, pa ja sam starija od njega i ne smatram se "starijom gospođom". Je, lijepo je živjeti u Pisarovini, imati vrt i staze za vožnju biciklom. Ali, život je borba i tu borbu ću sebi olakšati najviše što mogu da bih se mogla baviti stvarima koje volim. Volim svoj komod i tramvajsku zonu, baš ne volim čekati ni bus pola sata. Također, zagrebački kvartovi na brežuljcima do kojih se može samo busom također mogu zakomplicirati život s malom djecom, trebaju 2 auta i stalno se djeca razvažaju negdje. Nisam imala to vrijeme da razvažam djecu, na to sam mislila ranije. Sve aktivnosti bile su u kvartu, gospodična je išla sama, nekad bi je otpratili u noćna doba zimi. Samobor je skup, da. Evo, bratić mi je u Stubičkim Tolicama. Mala treba sad upisivati srednju školu i želi u Zagreb. Ili imamo dijete-putnika ili će se tražiti dom u Zagrebu. Frendovi iz Pirovca također. Dijete želi u umjetničku školu i mora u Zadar. A sviđa joj se i ŠPUD. I kaj onda? O tome ja pričam. Masu mojih prijatelja i poznanika je došlo na studiranje u Zagreb i ovdje ostalo. Neki su se vratili u svoje roditeljske domove u kuće koje su sagradili roditelji na puste katove koje imaju. Ja nisam. Moj kat zjapi prazan jer posao kojim se bavim može se raditi samo u Zg. Tako da mislim da je najbolje krenuti od posla i škola. Za osnovne je lakše, iako- nisu sve iste niti imaju iste kriterije. Je, ima puno kuća po Slavoniji s vrtovima i prostranstvom. Mogu se povoljnije i kupiti. Možda bi takav život ipak bio povoljniji, nemam pojma. Treba sve baciti na papir.
2023 08 16
Teehee je spomenula okolicu pa time i SK, a evo da se i ja javim 😁 Grad u kojem stanarine nisu baš tolike kao u Zg. Osnovne i srednje škole nisu problem. Ima par kvartova gdje je to sve blizu. Posla u trgovini ima, a u građevinstvu puno više. Sad je SK skupa s okolicom postao veliko gradilište. Ali, i tu treba biti oprezan. Ovisi koja je firma, koliko plaćaju i što čovjek zna raditi. Treba uzeti u obzir da većina građevinskih firmi djeluje i po cijeloj Hrv, tako da ima puno i terena, ne radi se samo u mjestu. Skoro svaki kvart ima neku manju lokalnu trgovinu pa se ne mora za par stvarčica putovati. S autom se vrlo brzo obiđu i sve veće trgovine i lako poprate akcije. Shoping za odjeću i obuću je tako-tako. Nekih trgovina nema. Ali zato je Zg blizu, po potrebi se lako ode autom ili vlakom/busom. Dosta ljudi putuje na posao ili studira u Zg. Nekretnina ima na prodaju, cijena ovisi o više faktora, kao i u ostalim mjestima. Možda više povoljnijih izbora nekretnina ima Petrinja, a opet je blizu i Sisku i Zagrebu. Sisak ima ok vozni red autobusa, ali s druge strane, Petrinja je po tom pitanju užas. Po mom mišljenju, u Petrinji ili Sk je sve puno mirnije. Uglavnom, kad god sam otišla u Zg na jedan dan moram priznati da me gužva iscrpila, svi semafori, tramvaji, sve je nešto blizu i pristupačno, ali nije 🤭 E sad, sto posto mislim da ćete reći kako SK ili Petrinja ne dolazi u obzir zbog potresa, ali što je tu je. To su opet neke veće prirodne sile na koje ne možemo utjecati niti u jednom mjestu.
2023 08 16
Da, slažem se s Eisen. Baš me zanima, kakve su cijene renti stanova/kuća odnosno m² u prodaji nekretnine koju ne treba dodatno sređivati nakon potresa? SK ima sve kaj ti treba (čak i fakultete), sigurno je znatno jeftiniji od Zg-a, a opet dovoljno blizu za slučaj ne daj Bože da ti treba recimo neka specijalistička bolnica ili nekaj kaj imaju samo veći gradovi.
2023 08 16
Nisam se nešto detaljnije raspitivala, ali moguće je naći i povoljniju nekretninu, cijene su različite, ovisi sve što kuća nudi ili kako je vlasnicima hitno za prodati. Treba jedino biti oprezan, ne kupovati super uljepšanu kuću u kojoj je postavljen knauf, jer ne znaš kakva se puknuća kriju iza zidova, provjeriti starost gradnje i tako te neke stvari. Dobro je što se neke škole obnavljaju ili su obnovljene ako nije bilo većih sređivanja nakon potresa. U Petrinji su skoro i dovršili nove škole. Koliko znam, novo izgrađna škola bi trebala imati i prekrasnu veliku dvoranu. I dosta se radi na manjim igralištima za klince po kvartovima (tobogani, ljuljačke). I to čak više po Petrinji nego u Sisku. Postoje i fakulteti, nema puno izbora, ali opet, Zagreb je blizu za studiranje. U Petrinji nema bolnice, Sisak ima novi dio bolnice koji je izgrađen i prije potresa, unutra je sve ok, nije razoreno, izgleda novo i privremeno su tu smješteni razni odjeli dok se ne obnove zgrade u sklopu bolnice koje su nastradale. Zgrada rodilišta i ginekologije je isto nova, napravljena nekoliko godina prije potresa. Problem dalje okolice koliko znam, recimo za Kutinu ili Novsku je bolnica, kome zatreba mora doći u Sisak.
2023 08 17
Evo ja se moram isto javiti, mi smo u Metkoviću. Vrtić , osnovna škola, srednja sve ima. Dom zdravlja, dnevna bolnica, rodilište. Posla ima pogotovo građevina, trgovina poljoprivreda. Sve pješke u gradu. Auto za veliku spizu je su super Konzum, Lidl i plodina na ulazu u grad. Pola sata autom smo od mora. Samo je najam malo zeznut, nema puno slobodnih stanova, masu su nam se policija i carina doeslili iz ostatka hr sa Shengenom. Ali ima za kupiti slobodno. Im a sve prednosti malog grada, a na selu si, s malo zemlje sve imaš svoje.
2023 08 17
> Eisen77: > Teehee je spomenula okolicu pa time i SK, a evo da se i ja javim 😁 > Grad u kojem stanarine nisu baš tolike kao u Zg. Osnovne i srednje škole nisu problem. Ima par kvartova gdje je to sve blizu. > Posla u trgovini ima, a u građevinstvu puno više. Sad je SK skupa s okolicom postao veliko gradilište. Ali, i tu treba biti oprezan. Ovisi koja je firma, koliko plaćaju i što čovjek zna raditi. Treba uzeti u obzir da većina građevinskih firmi djeluje i po cijeloj Hrv, tako da ima puno i terena, ne radi se samo u mjestu. > Skoro svaki kvart ima neku manju lokalnu trgovinu pa se ne mora za par stvarčica putovati. S autom se vrlo brzo obiđu i sve veće trgovine i lako poprate akcije. Shoping za odjeću i obuću je tako-tako. Nekih trgovina nema. Ali zato je Zg blizu, po potrebi se lako ode autom ili vlakom/busom. Dosta ljudi putuje na posao ili studira u Zg. > Nekretnina ima na prodaju, cijena ovisi o više faktora, kao i u ostalim mjestima. Možda više povoljnijih izbora nekretnina ima Petrinja, a opet je blizu i Sisku i Zagrebu. Sisak ima ok vozni red autobusa, ali s druge strane, Petrinja je po tom pitanju užas. > Po mom mišljenju, u Petrinji ili Sk je sve puno mirnije. Uglavnom, kad god sam otišla u Zg na jedan dan moram priznati da me gužva iscrpila, svi semafori, tramvaji, sve je nešto blizu i pristupačno, ali nije 🤭 > E sad, sto posto mislim da ćete reći kako SK ili Petrinja ne dolazi u obzir zbog potresa, ali što je tu je. To su opet neke veće prirodne sile na koje ne možemo utjecati niti u jednom mjestu. U SK je lutrija naći stan za najam, a kad se i nađe cijene su abnormalno visoke zbog državnog sufinanciranja najma onima koji su ostali u potresu bez doma
2023 08 17
> Ketycaa: > Pa evo s obzirom da sam iz Bjelovar, reći ću Bjelovar. Što se tiče odgojno obrazovnih ustanova imate ih zaista na biranje i to na malim udaljenostima. Situacija s poslom je kao i u većini drugih gradova, radnici se stalno traže pogotovo u ugostiteljstvu i salonima ljepote. Na žalost, Bjelovar nije gradić u primorju pa posla u baušteli gotovo da ni nema dok se u trgovini i tvornicama da naći posla. Što se tiče stanarina nisu visoke no ipak ispod 200€ ne možete naći stan ali svakako ima dosta nekretnina koje se prodaju po okej cijenama. Naravno, ukoliko ste u centru grada ne treba Vam automobil jer zaista imate sve na dohvat ruke, a gradić nije velik da ne možete bez automobila (osim ako ste izvan grada). Svakako bih Vam savjetovala kao i ostale curke da prije nego li se odseliti kupite kuću kako bih imalo svoju nekretninu i tako si barem malo olakšali. Sretno u potrazi za novim domom 😊 Ja se apsolutno slazem! Zivjela sam u Bjelovaru oko godinu dana i grad je predivan, a dosla sam iz Zagreba. Sve se da obici pjeske i/ili biciklom, a i prometno je poprilicno dobro povezan. Pun zelenila, obrazovne ustanove funkcioniraju super i ima ih na izbor. Stanovi puno jeftiniji nego u Zagrebu ili Splitu. Bjelovar je mirniji, a opet ziv grad u kojem ima zanimacija za svakoga.
2023 08 24
1 2