Moj profil Postavke Povratne informacije Razgovori Omiljeni Transakcije Odjavi se

Dostavite za 1 euro prvih 5000 paketa u vrijednosti preko 30 eura!

Forumi /

Svakodnevica /

Škola, fakultet, posao, karijera /

Pomoćnik u nastavi

Pozdrav svima!. S početkom nove školske godine počinjem raditi kao pomoćnica u nastavi. Ne moram govoriti da imam tremu i da me je čak malo strah. Ovo mi je drugi posao, pošto sam ove godine završila srednju. Prije početka rada u školi pohađam edukaciju koja mi je cijeli taj svijet škole i djece s teškoćama u razvoju malo približila. Zamolila bih sve vas koje ste radile ovaj posao ili ste mama djeteta s teškoćama u razvoju da mi date neke savijete, napišete nešto što biste vi voljele da ste znale prije nego li ste počele raditi/vaše djete dobilo asistenta. Zaista mi je svaka informacija dobro došla i sigurna sam da će mi puno pomoći što god mi napisale. Lp
2023 08 28
Super, super da to želiš raditi! A gle, jako ti puno ovisi o kojim poteškoćama se radi. Odnosno, je li dijete suradljivo ili nije, koje je dobi... Odnos s razrednikom i stručnom službom ti je važan također. I nema tu mjesta tremi. Ti ako za to završavaš edukaciju, znači da nešto i znaš. Prouči si sve s obzirom na konkretne poteškoće i održavaj odnos roditelj - razrednik.
2023 08 28
Svaka čast! Ja sam bila još prije morone aplicirala za javni natječaj u lokalnoj školi, pasalo mi je zbog smjene, skupim hrpu papira, pojavim se na intervjuu, a tamo 10ak cura kraj mene, a samo 2 tražili. Bila je priča da će se organizirati nekakav tečaj, ali pošto su se javilo par djevojaka koje su ga imale, mi ostale nismo ni razmatrane. Bezveze vrtim po oglasima na Burzi rada. vidim sada da traže 13 (!) ljudi... 20-30 sati tjedno, ovisno o razredu, a traže pomoćnika od 1 do 8. Strašno ! Kad se sjetim, kad sam ja polazila osnovnu, tako nešto nije ni postajalo. Doduše imali smo, par njih "problematičnih", što su malo sporije pratili gradivo, ali nisu imali nikakve asistente, završavali sa 3, 4 i to je to. Samo sam imala potrebu iznijeti svoje mišljenje jer smatram da danas što se dešava, koliko retardirane djece, to je katastrofa jedna! Dođe čovjeku da se čudno osjeća kad mu se kaže da je sa njegovim djetetom sve u redu...
2023 08 29
> malllaaaa: > Svaka čast! > Ja sam bila još prije morone aplicirala za javni natječaj u lokalnoj školi, pasalo mi je zbog smjene, skupim hrpu papira, pojavim se na intervjuu, a tamo 10ak cura kraj mene, a samo 2 tražili. Bila je priča da će se organizirati nekakav tečaj, ali pošto su se javilo par djevojaka koje su ga imale, mi ostale nismo ni razmatrane. Bezveze vrtim po oglasima na Burzi rada. vidim sada da traže 13 (!) ljudi... > 20-30 sati tjedno, ovisno o razredu, a traže pomoćnika od 1 do 8. Strašno ! > Kad se sjetim, kad sam ja polazila osnovnu, tako nešto nije ni postajalo. Doduše imali smo, par njih "problematičnih", što su malo sporije pratili gradivo, ali nisu imali nikakve asistente, završavali sa 3, 4 i to je to. > Samo sam imala potrebu iznijeti svoje mišljenje jer smatram da danas što se dešava, koliko retardirane djece, to je katastrofa jedna! Dođe čovjeku da se čudno osjeća kad mu se kaže da je sa njegovim djetetom sve u redu... Pa kako mozete napisati da su danas djeca retardirana? Pretpostavljam da ste htjeli reci nesto drugo, ali je ispalo skroz krivo! Pomocnika u nastavi nema dovoljno!!! A danas ima vise "retardirane djece" kako ih Vi zovete zato sta se poteskoce sve cesce otkrivaju, bolja je dijagnostika. Naravno, nije sve crno-bijelo, ponekad se djetetu olako "zalijepi" dijagnoza, ali cu Vam iz svojeg iskustva reci da se etikete uopce ne lijepe tako lako, danas su strucnjaci u tome jako oprezni, barem je tako moje iskustvo!! I da, kad sam ja bila dijete nije bilo, primjerice, poremecaja u senzornoj integraciji, ali znaci li to da je prije bilo dobro?? Da je super sto su ta djeca pohadjala skolu bez pomoci i da su prolazila s 3 ili 4? Neki su sigurno padali i razrede, mislilo se da su neinteligentni, a imali su zapravo disleksiju!! Ne znam kako nesto ovako mozete napisat...bolje je da Vas nisu ni izabrali za asistenta! I btw nijedno dijete nije "retardirano" u smislu u kojem ste Vi vjerojatno mislili, nego su "retardirani" roditelji
2023 08 29
> Ketycaa: > Pozdrav svima!. > S početkom nove školske godine počinjem raditi kao pomoćnica u nastavi. > Ne moram govoriti da imam tremu i da me je čak malo strah. > Ovo mi je drugi posao, pošto sam ove godine završila srednju. > Prije početka rada u školi pohađam edukaciju koja mi je cijeli taj svijet škole i djece s teškoćama u razvoju malo približila. > Zamolila bih sve vas koje ste radile ovaj posao ili ste mama djeteta s teškoćama u razvoju da mi date neke savijete, napišete nešto što biste vi voljele da ste znale prije nego li ste počele raditi/vaše djete dobilo asistenta. > Zaista mi je svaka informacija dobro došla i sigurna sam da će mi puno pomoći što god mi napisale. > Lp Jeste vec izabrani na to radno mjesto? Vidim da su ovaj tjedan tek raspisani natjecaji. Škola organizira edukaciju? Mozete napisati koliko traje edukacija? 😀
2023 08 29
Uhf... Retardirana djeca... Ajmo se ne razbacivati takvim etiketama... Pomoćnici u nastavi, ako su dobri, zlata vrijede, a nažalost su potplaćeni. Često to rade i neki koji "nemaju što drugo za raditi" pa unesu više štete nego koristi.
2023 08 29
> IvanaLed: > Pa kako mozete napisati da su danas djeca retardirana? Pretpostavljam da ste htjeli reci nesto drugo, ali je ispalo skroz krivo! Pomocnika u nastavi nema dovoljno!!! A danas ima vise "retardirane djece" kako ih Vi zovete zato sta se poteskoce sve cesce otkrivaju, bolja je dijagnostika. Naravno, nije sve crno-bijelo, ponekad se djetetu olako "zalijepi" dijagnoza, ali cu Vam iz svojeg iskustva reci da se etikete uopce ne lijepe tako lako, danas su strucnjaci u tome jako oprezni, barem je tako moje iskustvo!! I da, kad sam ja bila dijete nije bilo, primjerice, poremecaja u senzornoj integraciji, ali znaci li to da je prije bilo dobro?? Da je super sto su ta djeca pohadjala skolu bez pomoci i da su prolazila s 3 ili 4? Neki su sigurno padali i razrede, mislilo se da su neinteligentni, a imali su zapravo disleksiju!! Ne znam kako nesto ovako mozete napisat...bolje je da Vas nisu ni izabrali za asistenta! > I btw nijedno dijete nije "retardirano" u smislu u kojem ste Vi vjerojatno mislili, nego su "retardirani" roditelji Odličan komentar!
2023 08 29
Što ste svi mimoze postali? Pojam mentalna retardacija postoji odavno, što to ružno zvuči, ja nisam kriva. Sve je više retardirane djece i odraslih, morona je to dokazala! Živimo u vremenu glupih ljudi i pametnih telefona. Odite si u prvi trgovački centar i pogledajte kako se narod ponaša unutra. Kao stoka raspuštena! Već sam na nekoliko mjesta napisala da se bojim tko će mi penziju zaradit, vjerojatno će taj institut i ukinut za nekih 30-40 godina i sve starce bacit na minimalni socijalni dohodak kako je to fino kod nas u zakonu upakirano pod "nacionalna naknada za starije osobe". Guglajte si, postoji. I ok, mnoga takva djeca će dobiti sada pomoć kroz školovanje u vidu asistenata samo da izguraju obrazovni sistem, da imaju kakvu takvu školu, što kasnije? Što kad im ne bude bilo roditelja koji se sada trgaju oko njih? Tko će ih preuzet? Kud će društvo sa njima? Znam za udruge koje primaju, ali ne mogu se svi uvalit u njih, kao ni većina po strankama... Što je sa slobodnim tržištem? (+)
2023 08 29
Većina ih se neće moći snaći, bit će ravno dobitku na lotu da ih netko zaposli na neko normalno zanimanje, dadne im priliku. Poslodavci će prije zaposlit stranca, neku sirotinju iz Nepala nego našeg čovjeka, zdravog i sposobnog, a pogotovo ljude sa posebnim potrebama. Sami ste svjesni da je to tako. Neki zapošljavaju samo zato što ih zakon prisiljava da ne bi plaćali penale, a drage volje rijetki. Gdje će ti ljudi na kraju završiti? Da imam dijete sa mentalnim bolestima, bilo kakvim, strahovala bi za njega gdje će završiti kada mene ne bude... Kud će ga sustav šutnut? Gdje će otići, ako mu njegovo stanje npr. ne dozvoljava da radi? Plašim se za te ljude, da će biti iskorišteni, slabo plaćeni (ako uopće budu zaposleni) i odbačeni po psihijatrijskim ustanovama jer društvo trenutno za njih NEMA RJEŠENJE. A nažalost bolesnih je sve više... Eno doktori pucaju po šavovima... Liste čekanja su ogromne, naknade roditeljima djece sa oštećenjima su užasno male (jedva i dobiju taj status), asistenti po školama rade nepuno radno vrijeme za sitnjiš, neka me netko razuvjeri da nije tako. Nema sustavnog rješenja za te ljude. Pribijte me opet radi jedne riječi.
2023 08 29
Ajde malo procitajte Konvenciju o pravima djece gdje je SVIMA zajamceno pravo na jednako obrazovanje, kao i Ustav RH? Tko ste Vi da takve stvari dovodite u pitanje? A pojam "mentalna retardacija" se odavno ne koristi..da Vama dijete ima intelektualne teskoce i da Vam netko kaze "dijete ti je retardirano" Vama bi to bilo ok? ma dajte, molim Vas! I daleko od toga da su sva djeca s intelektualnim teskocama i da se itekako ne mogu snaci na trzistu rada..eno Einstein je imao diskleksiju, to je jedna od teskoca, pa nije li uspio u svojoj karijeri? ima jos jako puno primjera..a sve i da je netko s intelektualnim teskocama ima pravo na obrazovanje jednako obrazovanju koje imaju ostala djeca..danas je na snazi inkluzija u obrazovanju, pa se potice ukljucivanje i razlicitost u skolama..i ta se djeca ne izoliraju od druge djece!!
2023 08 29
Da Vama dijete ima neke teskoce bas bi Vi pricali da treba ici u posebnu skolu i bas bi Vam bilo lipo da ga druga djeca izoliraju..vidi se da imate predrasude i bojim se da Vam nikakva edukacija ne bi pomogla
2023 08 29
Nekada inkluzija nije moguća i nisam 100% za nju, ali u puno slučajeva jest. Mentalna retardacija se već dugo ne koristi u stupnjevanju kognitivnih sposobnosti, kak je rekla IvanaLed. Pomoćnici u nastavi nisu isključivo pomoć za djecu s kognitivnim poteškoćama već s nizom drugih. Ovo što čitam malo baca na nacističke stavove.
2023 08 29
@IvanaLed Ustav možete objesit mačku o rep. Gažen je masu puta u zadnje 3-4 godine i nitko nije odgovarao! Nisam baš čula da se ovi iz stožera potežu po Remetincu... Ako je svima zajamčeno pravo na jednako obrazovanje, zašto se malo država ne isprsi i krene već jednom poštovati te puste konvencije i npr. digne plaću asistentima u nastavi? Pa bi možda više ljudi sudjelovalo u tome da se svakom djetetu pruži jednako obrazovanje. Ovako je sve mrtvo slovo na papiru. I što si možeš riješiti sa 300 €? Evo, meni je nuđeno to privatno jer se na natječaj prijavilo 2 (!) ljudi, a raspisan je za 13! Pa se ljudi snalaze svakako. Toliko o državi, konvencijama itd. Za Einstena je posebna priča, pročitajte si malo o njegovoj ženi Milevi Marić. ;) Pa nisu se ni djeca u mom razredu izolirala, nitko iz moje okoline nije išao u posebne škole, bilo je sramota da ide po posebnom programu. Svi smo se max trudili da im pomognemo da pohvataju gradivo. Nitko se nije isključivao iz društva zbog toga. Manje se volilo štrebere nego njih hehe Pa neka mi kaže, bolje da znam, nego da mi se laže u lice da mi je sa djetetom sve ok. Valjda svi ti pusti pedagozi, psiholozi, logopedi mogu to skužit i upozorit roditelja na vrijeme. Nije nacističko, možda malo zadrto, sa sela sam, što ću, neke stvari ne mogu trpit.
2023 08 29
Svjedok sam kako se riječ „retardiran“ značenjski koristila umjesto kasnijeg „dijete s posebnim potrebama“ (šire značenje), a i taj je izraz ubrzo zamijenjen s „dijete s teškoćama “. Možda je sad neki novi izraz? U vrijeme kada se koristila, dva druga izraza nisu postojala. Mama mi je prosvjetar i dobro mi je poznata ta riječ jer kod nje nije sadržavala nikakvu porugu. Kunem se. No, kada su stvoreni zamjenski pojmovi, riječ „retardiran“ ostala je slobodna za nova značenja, posve je promijenila značenjsko polje koje je pokrivala, postala je baš gruba i nezgodna, čak nekome zvuči i pogrdno. Eto, to se dogodilo, jer riječi i izrazi se mijenjaju i mijenjaju svoja značenja. Jesu li problemi, kad smo ih definirali, vještačili i imenovali postali samo vidljiviji u društvu, govori li se o tim problemima više pa zato i sami imamo osjećaj da ih je više, ne znam, treba analizirati. To koliko su asistenti plaćeni je smiješno i posprdno, posprdnije i retardiranije milijun puta od ove riječi koju analiziramo. Također, nedostaje kvalifikacija i znanja mladim ljudima koji žele biti asistenti. Završili su nešto skroz deseto i sada bi trebali riješiti problem koji usred nastave napravi njihov učenik? Tko će im reći kako trebaju reagirati, što reći i kojim tonom? Kako će to djelovati na ostale učenike? Kao društvo smo baš zaglibili....
2023 08 29
@malllaaaa, apsolutno se slažem da asistentima treba povisiti satnicu. Mislim da su imali neku sitnu povišicu tijekom prošle godine, ali to je sve drek na šibici. Nadalje, svi asistenti bi trebali proći dobru i konkretnu edukaciju da između ostalog usvoje temeljne pojmove i pokušaju se senzibilizirati za klince. Kako sam već pisala, postoje suradljiva i nesuradljiva djeca, a isto je i s roditeljima. Asistent pomaže ovisno o poteškoćama, o programu koji predmetni nastavnik raspiše na početku nastavne godine i uvijek u dogovoru s njim. Vječiti je problem naći kvalitetne, obrazovane i senzibilizirane pomoćnike jer su to najčešće apsolventi koji se zadrže s učenikom max godinu, dvije. Kada bi to bilo bolje plaćeno, vjerujem da bismo svi imali veće koristi od toga. Ovako ponekad rade oni koji naprave više štete nego koristi (da, ima i toga). @ketyca, nisam korisnica većine društvenih mreža, ali znam da na FB postoje grupe asistenata u nastavi pa se pokušaj tamo uključiti. Vjerujem da tamo ne pričaju o retardaciji, idiotima i debilima 😉
2023 08 29
1 2 3