Moj profil Postavke Povratne informacije Razgovori Omiljeni Transakcije Odjavi se

Dostavite za 1 euro prvih 5000 paketa u vrijednosti preko 30 eura!

Forumi /

Svakodnevica /

Škola, fakultet, posao, karijera /

Kroatistice / Lektorice- molim pomoć

Pozdrav cure, imam pitanje vezano uz pravopis. Inače dobro stojim s tim i stalno čeprkam, ali nikako ne mogu naći nešto, a stalno me nervira: piše li se : Skypea ili Skype-a, odnosno odvajaju li svi strani nazivi crticom ili ne. Za kratice znam da se odvajaju, imena ljudi ne, ali muči me to s fimama i sl. Svaka pomoć je dobrodošla. Hvala unaprijed. [:smijesi]
2015 04 14
bez crtice [:smijesi]
2015 04 14
Google veli skypea :)
2015 04 14
Hmm zanimljivo. Mene zanima jel se u osobnom imenu koje nema j, dodaje j u genitivu. Recimo, ime je Andrea. Nema Andree ili Andreje? [:smijesi] [:smijesi]
2015 04 14
Pise se bez crtice ! ivy u genitivu ime Andrea glasi Andreje [:zaljubljen]
2015 04 14
Koja vam je ovo stranica za pravopis na kojoj piše: ĆOVIJEK, TOĆNO, joj ljudi...
2015 04 14
Nije Andreje, Andree je! I ja sam sklonija Andreje, ali po novom se ženska imena na -ea pišu u genitivu bez j! Ne znam je li to po novom, ali ja sam na faksu još učila da je Andreje, ali, eto, sad više nije tako! Ništa u hrvatskom jeziku nije crno-bijelo, postoje pravila i uvijek postoji i izuzetak tog pravila, tako da jedino preostaje stalno učenje. Malena33- potpisujem te! Mrak mi pao na oči kad sam vidjela!
2015 04 14
Malena33, to i mene bode u oči. [:vrti] I onda se takvi nađu da uče druge, sramota! [:znoji]
2015 04 14
Mene su isto na faksu ucili Andreje
2015 04 14
Hvala vam, cure! [:poljubac]
2015 04 14
Na faksu uče Andreje jer hrvatski jezik nema diftonge na kraju Andree...ali u zadnje vrijeme se mnoge osobe stranih imena žale jer ne žele j prilikom sklanjanja...tako da bismo uskoro mogli vidjeti Andree ili Andrea...
2015 04 14