Moj profil Postavke Povratne informacije Razgovori Omiljeni Transakcije Odjavi se

Dostavite za 1 euro prvih 5000 paketa u vrijednosti preko 30 eura!

Forumi /

Ljubav, obitelj, djeca, psihologija /

Sastanci. Ona i on. Brak /

Crkveni razvod

s obzirom da se preudala, već je u tzv.smrtnom grijehu. Nema pravo na ispovijed ni pričest, a brak se može poništiti i ako je jedan od partnera zatajio neku psihičku bolest ili je u brak stupljeno pod prisilom. Naravno, bivši muž bi se trebao složiti s time, no ako dva svjedoka potvrde da je bilo toga, čak i da se muž ne slaže, brak se može poništiti. Mora biti uvjerljivo, a ako je nasilan, eto osnove za psihički poremećaj. Mnogo je lakše danas se razvesti negoli je to bilo prije. Papi ne piše osoba, već biskupija.
2020 06 14
Sta vise citam to vise mislim da crkva u vecini slucajeva komplicira zivot, a manje pomaze ikome. Vjerujem u Boga, ali Crkva kao institucija, ne hvala. Ps. moze se i ispovjediti i pricestiti, ima puno slucajeva razvedenih zena(solo i preudanih) koje se bez problema i ispovjede i priceste, sve je do svecenika. A za crkveno ponistenje....mislim da ide po vezi jelte? Kako nasi "celebrityji" bez problema dobiju ponistenje, kako im se puhne. Ne znam samo jel Simona Gotovac isto trazila ponistenje ili nije bila ni udana crkveno.
2020 06 14
> malllaaaa: > Jedino da piše papi ili da potraži savjet od biskupije, pa nešto preko njih riješiti... > Po meni nasilje u braku je jako dobar razlog za razvod crkvenog braka. Papa Franjo je prije par godina prenio ovlasti poništenje brakova na lokalne katoličke zajednice, da oni mogu poništiti brak , ako za to postoji valjani razlog. Obratiti se treba svom župnom uredu/župniku, a on zna mora li suglasnost tražiti od biskupa ili ne. U ovom slučaju ne znam hoće li ishod biti pozitivan, jer su prije poništenja crkvenog braka sada u drugom, civilnom braku. Neka odu u svoju župu, tamo će dobiti točne informacije. Ako im udovolje zahtjevu, to je gratis, ne smiju naplatiti.
2020 06 14
> LOLSUPRISE1: > Samo uz odobrenje pape. Ne, papa Franjo je napravio veliki pomak decentralizacijom moći Rima. Neizvjesne odluke, tj. rješenja koje su trajale godinama, papa je ubrzao i usmjerio na lokalnu katoličku vjersku zajednicu.
2020 06 14
> nefertiti111: > Sta vise citam to vise mislim da crkva u vecini slucajeva komplicira zivot, a manje pomaze ikome. Vjerujem u Boga, ali Crkva kao institucija, ne hvala. > Ps. moze se i ispovjediti i pricestiti, ima puno slucajeva razvedenih zena(solo i preudanih) koje se bez problema i ispovjede i priceste, sve je do svecenika. > A za crkveno ponistenje....mislim da ide po vezi jelte? Kako nasi "celebrityji" bez problema dobiju ponistenje, kako im se puhne. > Ne znam samo jel Simona Gotovac isto trazila ponistenje ili nije bila ni udana crkveno. Može se ispovijediti, ali ne može dobiti odrješenje i ne može se pričestiti. To što neki to rade, rade bez da su iskreno rekli prilikom ispovjedi da žive u grijehu.
2020 06 14
> katarinamartina: > > malllaaaa: > > Jedino da piše papi ili da potraži savjet od biskupije, pa nešto preko njih riješiti... > > Po meni nasilje u braku je jako dobar razlog za razvod crkvenog braka. > Papa Franjo je prije par godina prenio ovlasti poništenje brakova na lokalne katoličke zajednice, da oni mogu poništiti brak , ako za to postoji valjani razlog. Obratiti se treba svom župnom uredu/župniku, a on zna mora li suglasnost tražiti od biskupa ili ne. > U ovom slučaju ne znam hoće li ishod biti pozitivan, jer su prije poništenja crkvenog braka sada u drugom, civilnom braku. > Neka odu u svoju župu, tamo će dobiti točne informacije. Ako im udovolje zahtjevu, to je gratis, ne smiju naplatiti. Hvala na info, nisam zaista znala za to. Malo su postali "fleksibilniji" po tom pitanu.
2020 06 14
> Tanči14: > Može se ispovijediti, ali ne može dobiti odrješenje i ne može se pričestiti. > To što neki to rade, rade bez da su iskreno rekli prilikom ispovjedi da žive u grijehu. Točno. Dakle poništiti brak nije moguće. Ono što se može jest da se brak proglasi nevažećim, a za to postoje određeni, propisani, razlozi koji se odnose na vrijeme sklapanja braka. To rade crkveni sudovi biskupija odnosno nadbiskupija. Kao i svaka parnica i ova košta. Procedura je dugotrajna i zahtijeva ozbiljno potkrijepljenje svakog argumenta koji je eventualan temelj za proglašavanje braka nevažećim što uključuje i svjedočenje trećih strana. Jedan od razloga je svakako namjerno zatajenje (bolesti npr.) ili laž o prihvaćanju djece. Detaljnije možete saznati u vašim biskupijama. Vjerujem da će biti točniji nego na forumu MK gdje manje upućene osobe ne propuštaju odgovore obojiti svjetonazorskim stavovima upućenima (najčešće) protiv Crkve.
2020 06 14
Zbilja nemam iakustva s tim niti mi je potrebno pitala sam u njwno ime i to ako je netko bas imao iskustva s tim, kakv ce ishod ona imati mogu napisati naknadno ako se uputi u proces, a nemoze se pricestiti jer joj je tako receno kad je bila s fratrom na razgovoru, jer je u preljubu i kao zive u grijehu, i nije joj mogao puno reci osim da ide u split podnijeti zahtjev, a djete su krstili jer kao nije nista krivo i moze dobiti sve sakramente ,
2020 06 14
Tako je, krstiti dijete mogu jer oni za sakramentalni brak imaju zapreke. Drugačije bi bilo da ih nemaju, odnosno da se ne žele sakramentalno vezati. U tom slučaju bi bio problem krstiti dijete. Logično.
2020 06 14
> teehee: > Tako je, krstiti dijete mogu jer oni za sakramentalni brak imaju zapreke. Drugačije bi bilo da ih nemaju, odnosno da se ne žele sakramentalno vezati. U tom slučaju bi bio problem krstiti dijete. Logično. Da od prijwteljice muž nije imao sakramente ,nije krsten ni pričešćen, i nisu im dali krstiti djete dok to nije obavio, obavio je sve u jednon danu pa su nakon toga krstili djete, i vjencali se crkveno isti dan ,
2020 06 14
> malllaaaa: > Što fali svjetovnom braku? > Vrijedi isto kao i sklopljen u crkvi. Za zatucane ljude u glavi ne, a crkva to jako dobro iskorištava, ali koliko vidim stastika ide u pozitivnijem smjeru, sve je manje brakova sklopljenih u crkvi.
2020 06 14
> andrejama: > > malllaaaa: > > Što fali svjetovnom braku? > > Vrijedi isto kao i sklopljen u crkvi. > Za zatucane ljude u glavi ne, a crkva to jako dobro iskorištava, ali koliko vidim stastika ide u pozitivnijem smjeru, sve je manje brakova sklopljenih u crkvi. Evo nek si ti izvrijeđala ljude koji su suprotnih uvjerenja od tvojih. No, na to smo od tebe već navikli. U tome si među najnaprednijima na forumu.
2020 06 14
> teehee: > > andrejama: > > > malllaaaa: > > > Što fali svjetovnom braku? > > > Vrijedi isto kao i sklopljen u crkvi. > > Za zatucane ljude u glavi ne, a crkva to jako dobro iskorištava, ali koliko vidim stastika ide u pozitivnijem smjeru, sve je manje brakova sklopljenih u crkvi. > Evo nek si ti izvrijeđala ljude koji su suprotnih uvjerenja od tvojih. No, na to smo od tebe već navikli. U tome si među najnaprednijima na forumu. Smo? U čije ime točno se obraćaš?
2020 06 14
> ankicabanankica: > Skupiljala je novce za to, nwk pokusa ja joj zelim srecu iako sam joj ja rekla isto sto i vi teško da ce uspjeti, Znači ako sam dobro shvatila, crkveni razvod mora platiti 3000kn i za to je skupljala novce ili sam nešto pobrkala? Hvala
2020 06 14
> andrejama: > > ankicabanankica: > > Skupiljala je novce za to, nwk pokusa ja joj zelim srecu iako sam joj ja rekla isto sto i vi teško da ce uspjeti, > Znači ako sam dobro shvatila, crkveni razvod mora platiti 3000kn i za to je skupljala novce ili sam nešto pobrkala? Hvala Ionako neće ući nevina u brak, ne znam zašto se onda inzistira toliko na ponovnim crkvenim ceremonijama kada iza toga ne stoji čvrsto uvjerenje, dapače požurila se svjetovno vjenčati prije nego li je definitivno raskrstila sa bivšim mužem, znači i pred Bogom. Ako joj tada svjetovni brak nije predstavljao problem, ne znam zašto se sad povlače neka pitanja... Nije mi jasno koji je smisao dvostrukog sklapanja braka sa istom osobom? Da li se to uopće moguće nakon proteka određenog vremena (nisam razumjela da li su se davno ili nedavno vjenčali pred matičarem)? Mislim da se mora prvo crkveno vjenčati, onda se papiri šalju matičaru da dobiju zakonsku snagu. Kako god okreneš, opet se matičar u to upliće.
2020 06 14
1 2 3 4 5 6 ... 8