Moj profil Postavke Povratne informacije Razgovori Omiljeni Transakcije Odjavi se

Dostavite za 1 euro prvih 5000 paketa u vrijednosti preko 30 eura!

Forumi /

Svakodnevica /

Dom /

molim pravni savjet - darovanje nekretnina

Ako javni bilježnik treba izvršiti solemnizaciju ugovora bez obzira sastavite li ga vi ili on sve upiše u postavljenu šprancu, nisam sigurna kolika će vam biti cijena i hoće li ona biti puno manja od 3000 kn. Logično je da bilježnik treba provjeriti sadržaj ugovora a ne samo ovjeriti potpis. Provjerite je li tako...
2020 08 06
Tanči 14, u krivu ste i nepotrebno komplicirate, ja sam pravnik a osim toga nedavno sam osobno imala situaciju s darovanjem. Nikakav sud i odvjetnici, to sve odraduje javni bilježnik. A osim toga ni školovani pravnici ni doktori kod kojih idete kad ste bolesni nisu najpametniji na svijetu, nije se jednom ljudima dogodilo da su im institucije pogrešno odradile posao. Situaciju će Vam bolje objasniti laik koji je kroz nju prošao pogotovo ako nije komplicirana, a ova nije.
2020 08 06
Javni bilježnik u pravilu ne ulazi u sadržaj već isključivo provjerava istinitost potpisa ali pomoći će sa sadržajem ako ga zamolite. I nije uvijek potrebna solemizacije. Dovoljna je ovjera potpisa.
2020 08 06
> marmarana: > > Tanči14: > > Mene zanima idete li liječniku kad ste bolesni ili se liječite sami uz savjete s interneta? > > Zašto postoje odvjetnici i bilježnici? > > Zašto su ti ljudi studirali godinama ako svatko može raditi njihov posao uz par “savjeta” s interneta? > > Jako vam je neozbiljno ponašanje s jako ozbiljnim stvarima kao što su nekretnine i darovni ugovori. > @Tanči14, inače bi otišli do odvjetnika ili javnog bilježnika da se sastavi i poplaća što se treba, > ali trenutno je dotična osoba nezaposlena, roditelj je u penziji, a mi smo oboje na pola plaće od posljedica pandemije. > Mislim da je shvatljivo zašto se traži savjet sa svih strana jer sami ste napisali koliko to košta. > Stan nema nikakvih tereta, jedino što je točno pola-pola suvlasništvo, polovica od djeteta prepisuje se na roditelja, > ide na gruntovnicu i poreznu da roditelj ne plati porez, i to je to. > Hvala vam na brizi :) Da li stan ima teret ili ne kod darovanja uopće nije bitno. I ne idete Vi na Poreznu nego JB dostavlja u roku od 30 dana jedan primjerak Poreznoj, i nakon toga se vrši upis.
2020 08 06
Osim tog Vi slobodno odete prije nego budete radili Ugovor kod javnog bilježnika po savjet, on će Vam sve objasniti što i kako treba.
2020 08 06
> Beatriss: > Tanči 14, u krivu ste i nepotrebno komplicirate, ja sam pravnik a osim toga nedavno sam osobno imala situaciju s darovanjem. > Nikakav sud i odvjetnici, to sve odraduje javni bilježnik. > A osim toga ni školovani pravnici ni doktori kod kojih idete kad ste bolesni nisu najpametniji na svijetu, nije se jednom ljudima dogodilo da su im institucije pogrešno odradile posao. > Situaciju će Vam bolje objasniti laik koji je kroz nju prošao pogotovo ako nije komplicirana, a ova nije. Kombinacija da odvjetnik napiše ugovor, a na Sudu se ovjeri je jedna od opcija kako proći jeftinije i bez bilježnika. Čudno kako to ne znate, a tvrdite da ste pravnica. Ja nisam pravnica, ali imam osobno, pozamašno iskustvo sa darovnim ugovorima. Tvrditi da sam u krivu, a pojma nemate o čemu pišem, je u najmanju ruku neozbiljno. Savjet da se ode do bilježnika i tamo sve pita i ja predlažem. Internet nije mjesto za tako ozbiljne stvari.
2020 08 06
> Tanči14: > > Beatriss: > > Tanči 14, u krivu ste i nepotrebno komplicirate, ja sam pravnik a osim toga nedavno sam osobno imala situaciju s darovanjem. > > Nikakav sud i odvjetnici, to sve odraduje javni bilježnik. > > A osim toga ni školovani pravnici ni doktori kod kojih idete kad ste bolesni nisu najpametniji na svijetu, nije se jednom ljudima dogodilo da su im institucije pogrešno odradile posao. > > Situaciju će Vam bolje objasniti laik koji je kroz nju prošao pogotovo ako nije komplicirana, a ova nije. > Kombinacija da odvjetnik napiše ugovor, a na Sudu se ovjeri je jedna od opcija kako proći jeftinije i bez bilježnika. > Čudno kako to ne znate, a tvrdite da ste pravnica. > Ja nisam pravnica, ali imam osobno, pozamašno iskustvo sa darovnim ugovorima. > Tvrditi da sam u krivu, a pojma nemate o čemu pišem, je u najmanju ruku neozbiljno. > Savjet da se ode do bilježnika i tamo sve pita i ja predlažem. > Internet nije mjesto za tako ozbiljne stvari. Mislim da je svakako jeftinija opcija da se to riješi kod bilježnika jer su odvjetnici puno skuplji, napravite što Vam je savjetovala Beatriss. Nema tu puno kompliciranja, samo treba otići i pitati, svaki normalan javni bilježnik će pomoći savjetom. Uostalom, to im je posao.
2020 08 06
Na ovom linku upišite sve podatke od nekretnine koju dijete daruje roditelju: https://oss.uredjenazemlja.hr/public/cadServices.jsp?action=publicCadastreParcel Trebalo bi Vam izbaciti dio u kojem piše kojeg dijela je dijete vlasnik, navedeno upišete u čl. 2., imate primjerke na netu...
2020 08 06
Nema tereta, ovrha ni sličnog izbjegavanja, samo darovanje polovice stana drugom vlasniku na relaciji dijete - roditelj da nakraju balade roditelj bude u cijelosti vlasnik i to je to! Hvala svima na raspravi, savjetima i pomoći <3
2020 08 06
> Beatriss: > Tanči 14, u krivu ste i nepotrebno komplicirate, ja sam pravnik a osim toga nedavno sam osobno imala situaciju s darovanjem. > Nikakav sud i odvjetnici, to sve odraduje javni bilježnik. > A osim toga ni školovani pravnici ni doktori kod kojih idete kad ste bolesni nisu najpametniji na svijetu, nije se jednom ljudima dogodilo da su im institucije pogrešno odradile posao. > Situaciju će Vam bolje objasniti laik koji je kroz nju prošao pogotovo ako nije komplicirana, a ova nije. Zanimljivo, pravnica ste, a napamet zaključujete da je s ovom 1/2 nekretne ok, a sve iz razloga jer je trenutno bez tereta a ne znate detalje, odnosno razlog darovanja. Postoji li mogućnost da se vodi spor pred jednim od sudova, potraživanja trećih osoba/vjerovnika koji tužbom mogu zaustaviti prijenos vlasništva te opravdan strah suvlasnika 1/2 nekretnine bez iste ostati, vi to ne znate. Ne znate hoće li se Darovatelj i nakon darovanja služiti svojom polovicom nekretnine ili ne, ako da, potreban je javnobilježnički akt, solemnizacija. Usmjeravate uvodničarku JB-u na ovjeru, jer je to malo kuna troška, u konačnici ako se zakomplicira, može biti puno više. Da ne duljim i ne navodim neke situacije iz sudske prakse u kojima su sa neta kopirani Ugovori o darovanju proglašeni ništetnim, preporučam kao i neke cure koje su komentirale, otići JB-u. Koliko god bilo jednostavno napisati Ugovor o darovanju, kupoprodaji ili ugovorima o dosmrtnom ili doživotnom uzdržavanju, djeluju isto ili sl., a razlika je velika, ipak odite JB-u.
2020 08 06
> MeLinda7: Nema tu puno kompliciranja, samo treba otići i pitati, svaki normalan javni bilježnik će pomoći savjetom. Uostalom, to im je posao. I savjet naplatiti. Ili usmjeriti na koji način ne platiti ako postoje opravdani razlog, u konačnici će se JB od države, iz proračuna naplatiti. ;)
2020 08 06
Autorica teme je postavila konkretno pitanje i ja sam joj na temelju činjenica koje je ona iznijela a s obzirom da sam nedavno i imala situaciju darovanja napisala što i kako treba napraviti. Ove sve moguće situacije nisu nigdje spomenute od strane osobe koja je postavila pitanje, pa nema smisla da se izmišlja sve i svašta. Kada Vam netko postavi pitanje date mu odgovor ne temelju činjenica s kojima raspolažete a ne na temelju nečega što bi možda moglo biti. Stranci se odredena situacija uvijek rješava na način koji je za stranku najpovoljnjiji; najjednostavniji, najbrži, najjeftiniji i tu nema nikakve filozofije. A sa tim vlasništvom i dijelom nekretnine može ispasti sto situacija ali to ovdje nije pitanje, pitanje je prijenos vlasništva s djeteta na roditelja i točka.
2020 08 06
> katarinamartina: > > Beatriss: > > Tanči 14, u krivu ste i nepotrebno komplicirate, ja sam pravnik a osim toga nedavno sam osobno imala situaciju s darovanjem. > > Nikakav sud i odvjetnici, to sve odraduje javni bilježnik. > > A osim toga ni školovani pravnici ni doktori kod kojih idete kad ste bolesni nisu najpametniji na svijetu, nije se jednom ljudima dogodilo da su im institucije pogrešno odradile posao. > > Situaciju će Vam bolje objasniti laik koji je kroz nju prošao pogotovo ako nije komplicirana, a ova nije. > Zanimljivo, pravnica ste, a napamet zaključujete da je s ovom 1/2 nekretne ok, a sve iz razloga jer je trenutno bez tereta a ne znate detalje, odnosno razlog darovanja. > Postoji li mogućnost da se vodi spor pred jednim od sudova, potraživanja trećih osoba/vjerovnika koji tužbom mogu zaustaviti prijenos vlasništva te opravdan strah suvlasnika 1/2 nekretnine bez iste ostati, vi to ne znate. Ne znate hoće li se Darovatelj i nakon darovanja služiti svojom polovicom nekretnine ili ne, ako da, potreban je javnobilježnički akt, solemnizacija. > Usmjeravate uvodničarku JB-u na ovjeru, jer je to malo kuna troška, u konačnici ako se zakomplicira, može biti puno više. > Da ne duljim i ne navodim neke situacije iz sudske prakse u kojima su sa neta kopirani Ugovori o darovanju proglašeni ništetnim, preporučam kao i neke cure koje su komentirale, otići JB-u. > Koliko god bilo jednostavno napisati Ugovor o darovanju, kupoprodaji ili ugovorima o dosmrtnom ili doživotnom uzdržavanju, djeluju isto ili sl., a razlika je velika, ipak odite JB-u. Ne zaključujem ja napamet da je sa vlasništvom sve ok nego Vi izmišljate milijun situacija da možda nije, ja se samo držim iznijetih činjenica.
2020 08 06
> Tanči14: > > Beatriss: > > Tanči 14, u krivu ste i nepotrebno komplicirate, ja sam pravnik a osim toga nedavno sam osobno imala situaciju s darovanjem. > > Nikakav sud i odvjetnici, to sve odraduje javni bilježnik. > > A osim toga ni školovani pravnici ni doktori kod kojih idete kad ste bolesni nisu najpametniji na svijetu, nije se jednom ljudima dogodilo da su im institucije pogrešno odradile posao. > > Situaciju će Vam bolje objasniti laik koji je kroz nju prošao pogotovo ako nije komplicirana, a ova nije. > Kombinacija da odvjetnik napiše ugovor, a na Sudu se ovjeri je jedna od opcija kako proći jeftinije i bez bilježnika. > Čudno kako to ne znate, a tvrdite da ste pravnica. > Ja nisam pravnica, ali imam osobno, pozamašno iskustvo sa darovnim ugovorima. > Tvrditi da sam u krivu, a pojma nemate o čemu pišem, je u najmanju ruku neozbiljno. > Savjet da se ode do bilježnika i tamo sve pita i ja predlažem. > Internet nije mjesto za tako ozbiljne stvari. Internet je itekako mjesto za takvo pitanje, i sami pravnici se česti služe internetom da bi došli do informacija i činjenica. Inače pravo ima puno grana i ako je netko pravnik ne znači da će znati odgovore na sva pitanja iz svih područja prava pa reći da je čudno što je netko pravnik a ne zna nešto ‘pravno’ nema baš smisla. Niti jedan pravnik ne prakticira cijelo pravo. I odvjetniku je ponekad potreban odvjetnik. I nije ovdje pitanje znanja ili neznanja nečega, već davanja odgovora na temelju iznesenih činjenica.
2020 08 07
> Meda81: > Na stranici Legalis.hr imate forum s pravnim savjetima. Nekoliko puta su mi puno pomogli, preporučujem. Najbolji su, takoder prepporuke
2020 08 07