Moj profil Postavke Povratne informacije Razgovori Omiljeni Transakcije Odjavi se

Dostavite za 1 euro prvih 5000 paketa u vrijednosti preko 30 eura!

Forumi /

Ljepota, stil, zdravlje /

Zdravlje /

Dijabetes-savjeti za prehranu

Bokic curke. Molila bih vas sve moguće savjete u vezi prehrane sto se tice dijabetesa. Liječnik nam je rekao sto se smije jesti a sto ne. Mene zanimaju recepti.. Npr. Kakav kruh jedete, da li se mogu napraviti kiflice prilagođene za dijabeticare? Koje brasno? Zanima me sve.sto volite jesti? Smatram da i zdrava prehrana moze biti fina no ne mogu naci recepte..Hvala vam🤩🤩
2021 05 13
Pozdrav Prehrana za dijabetičare se svodi na normalnu uravnoteženu prehranu kakvu bi svatko trebao provoditi. Treba jesti zdrave namirnice, što manje industrijski procesirane. Na edukaciji ste sigurno dobila kategorije namirnica, omjere i sadržaj ugljikohidrata, ako niste ostavite i e-mail pa ću Vam poslati. Kod pripreme koristiti zdrave masnoće, izbjegavati prženje, pohanje. Ne dodavati šećer, eventualno koristiti steviu. Izbjegavati veliki sadržaj masnoće uz ugljikohidrate jer masnoće usporavaju probavljanje sećera, pa se duže zadržava u organizmu i moguć je kasniji skok sećera u krvi. Važno je mjeriti šećer uz svaki obrok, vagati hranu i znati izračunati koliko ugljikohidrata ima svako jelo kako bi se moglo zračunati koliko inzulina je potrebno uzeti za to jelo. Savjetujem Vam da se obratite Vašem doktoru da Vas uputi na edukacije, gdje ćete naučiti o namirnicama, o ugljikohidratima, o računaju potreba za inzulinom ili drugim terapijama, o primjeni terapija, a i dobit ćete edukacijski materijale te će vam složiti koncept prehrane po vlastitim potrebama prema Vašem životnom stilu.
2021 05 13
Primjer doručka: 90 grama graham kruha (3 jedinica ugljikohidrata) 60 grama posnog sira 100 grama jabuka (2 jedinice uh) Čaj od šipka bez šećera Primjer ručka: 300 grama krumpira (3 jedinice uh) 200 grama blitve 90 grama ribe 2 žličice maslinovog ulja 120 grama banane (2 jedinice uh) Primjer večere: 200 grama graška (2 jedinice uh) 200 grama mrkve 60 grama prsa piletine 2 žličice ulja U slučaju niskog šećera pred spavanje, uzima se dodatan noćni obrok oko 22 sata: 1 jogurf ili čaša mlijeka.
2021 05 13
Laresa je sve savršeno objasnila, samo bih skrenula pažnju na jedan detalj. Ljudi često pitaju koji kruh smiju jesti, od kakvog brašna se smiju raditi kolači i slično. To je u startu pogrešan pristup jer svaki kruh sadrži ugljikohidrate, i svako brašno će u konačnici dati približan broj kalorija. Razlika je u tome kojom brzinom će se otapati i koliko brzo će dizati razinu glukoze u krvi, tako da je uvijek (i svima, ne samo dijabetičarima) bolje odabrati integralni, crni kruh i ostale kvalitetne žitarice koje nam daju neophodne količine uh, a da pritom nismo u sebe utrpali prazne kalorije. Dakle, nikakav poseban režim prehrane ne postoji za dijabetičare, nego je to zapravo jedini zdrav i uravnotežen način prehrane, preporučljiv svima. Ima raznih priručnika, pa i kuharica za dijabetičare, ali najvažnije je otići na edukaciju koju provodi nutricionist.
2021 05 14
Slažem se potpuno sa NadaMihalhević, i također treba izbjegavati one police sa kao "zdravim namirnicama" u super marketima, one police sa posebnom hranom, obično se tamo nalaze prerađene namirnice i ekstra skupe stvari, dakle upotrebljavati jednostavne i što manje industrijski prerađene namirnice, one kojima bi svatko trebao težiti u izbalansiranoj prehrani. 😊 Sretno, drž'te se i čuvajte! 😊
2021 05 14
Hvala vam na savjetima.. Zapravo tata je dijabeticar.ja bih mu voljela pomoci jer je on cijeli zivot navikao jesti meso i uz sve jede puno kruha. Zapravo obozava sve sto sad ne smije jesti Zato sam vam zamolila za savjet. Voljela bih mu olaksati Znate kako je, tata kao tata, ne zeli da se djeca brinu pa ne voli ni pricati o dijabetesu😐
2021 05 17