Moj profil Postavke Povratne informacije Razgovori Omiljeni Transakcije Odjavi se

Dostavite za 1 euro prvih 5000 paketa u vrijednosti preko 30 eura!

Forumi /

Ostalo /

Razgovori /

kućna radinost- upravo otvorila - info za sve vas

Tako je, Hanami, dosta je toga ustvari još nejasno što se smije, a što ne smije. A i zakoni su takvi da nisu baš jasno definirani. Dođeš kod jedne tete na šalter reći će jedno, dođeš drugi dan kod druge tete, ona pak drugo...Ni sami ne znaju. Suvenirnice i galerije bi bile idealne, ali pitanje je da li će baš svaka galerija izaći ususret nekome tko obavlja kućnu radinost. Tko živi u manjim gradovima ni nema toga previše na raspolaganju. A što se tiče prodaje drugom trgovcu, i taj trgovac želi otkupiti po što manjoj cijeni, a onaj tko izrađuje zna dobro koliko je materijal, a i mora cijeniti svoje ruke i kreativnost. Treba pritom dobro izračunati gdje je tu profit. Postoji to ograničenje u godišnjoj zaradi, ali treba baš svaki trošak, plaćanje i ulaganje zbrojiti pa vidjeti koliko na kraju ostane. Podijeliti to na 12 mjeseci i dobiti mjesečnu plaću. Može li se od toga živjeti? Baš i ne. Što je žalosno. Tako da opet bolje prolazi onaj koji je zaposlen pa mu je ovo neka dodatna zanimacija, a onaj tko je nezaposlen opet krpa kraj s krajem, muči se sa papirologijom i opet ne može imati neke koristi od kućne radinosti, jer sve se svodi na preživljavanje. :( Barem sam ja tako shvatila.
2017 02 21
> Lunass: Imala sam suvenirnicu jednu sezonu, trudili smo se imati tematske artikle i naravno rucni rad. Neke smo proizvode nabavljali bas od gospođe koja je imala kucnu radinost, zato znam. Vi kao proizvođač "rucnog rada" imate svoju cijenu koja ne mora biti krajnja prodajna cijena. Tako napravite ponudu svojih proizvoda i ponudite drugim trgovcima. Na vecu kolicinu malo spustite cijenu. Bitno je da vi znate ispod koje cijene necete prodati. Ne morate se drzati samo lokalnih suvenirnica i galerija, postoje registri na netu, sa kontaktima, lijepo mejlate svoju ponudu redom, pa netko ce prihvatiti ;) I ja sam iz malog mjesta na Krku, a radila sam sa dobavljacima iz Dalmacije, Crikvenice, Zagreba... Kucna radinost i sporedno zanimannje nisu zamisljeni kao izvor osnovnog prihoda vec za popunjavanje buđeta, dodatnu zaradu.
2017 02 21
Dary, hvala na info iz 1. ruke :) Lunass Kućna radinost i sporedna djelatnost ti niti ne dopuštaju da zakupiš štand i prodaješ na njemu cijele godine jer se ne smiješ baviti djelatnošću trgovine (samo od kuće, sajmovi i prigodne prodaje). Ovo što je Dary predložila zvuči dosta dobro. Tebe ne spriječava da se samozaposliš na druge načine ako ti je ovaj limit premalen. Štoviše, tada možeš dobiti i poticaje za samozapošljavanje preko HZZ-a.
2017 02 21
Hvala puno na informaciji. Lijepo to sve zvuči, ali opet...u praksi treba stvarno imati volje i strpljenja za sve. A takva situacija je u državi da baš i nema previše mogućnosti da nađeš posao pa se usput baviš i sporednom djelatnosti kao dodatnim prihodom. Ne znam, nekako mi ima previše prepreka gdje smiješ i koliko prodavati, a radi se o kućnoj radinosti. Ipak svejedno plaćaš doprinose i porez, nije besplatno. Kada bi pojednostavnili neke uvjete, ljudi bi se više odlučili za nešto dodatno. Jedino da držimo fige da se to u budućnosti nekako popravi i izmjeni :D
2017 02 22
I još nešto...ne bih baš vukla temu na negativu, ali bilo bi dobro znati što treba sve kada se kućna djelatnost ili obrt zatvaraju kada osoba iz nekih razloga se više ne želi baviti s time. Što se sve treba platiti i koje papire priložiti. Nekako mi se čini i da to nije skroz baš jednostavno.
2017 02 22
Kao sto sam napisla, kucna radinost je dodatna zarada i zato nije dopusteno sve kao obrtnicima kojima je to osnovni posao. Papirologije uvijek ima ali je definitivno kod kucne pojednostavljena. Kad bi bilo sve dopusteno i isti uvijeti ne bi imalo smisla. Sta se knjigovodstva i papirologije tice najbolje se posavjetovati sa knjigovođom. Otvaranje, zatvaranje, vođenje knjiga.... Doprinosi i davanja u kucnoj radinosti iznose godisnje koliko meni kao obrtniku mjesecno, jednostavnije je vođenje knjiga (ispisujes samo knjigu prometa) dok ja vodim kompletnu evidenciju, dvije knjige, ulaze, izlaze... i to sve bez knjigovodstva koje mi vodi servis. Dnevno mi je potrebno sat vremena samo da rijesim papirologiju (ispisem sve evidencije, knjige, posljem potrebne obrasce ministarstvima itd..) Naravno da u nasoj drzani nista nije jednostavno ali sto veci biznis pokreces to je kompliciranije. Ova kucna mi zvuci super za nekoga tko zeli dodatno zaraditi svojim hobijem, ako imas dobru ideju i atraktivan proizvod mozes se probiti i napraviti dobar posao. Tesko je od toga zivjeti! I muz i ja smo obrtnici pa ne mogu reci da nam je super i da smo puni para! Ljudi moji, pa nije to lako! Tko zeli uvijek ce se snaci! A da bi uspio moras biti snalazljiv i uporan! I ne odmah ocekivati neku zaradu. Nama ce biti sad peta godina i nadam se da cemo napokon odraditi sezonu za sebe sa svim otplacenim ulaganjima !
2017 02 22
Bruto primici su ukupno naplaceni iznosi po izdanim racunima. Kad se od bruto iznosa oduzmu troskovi i davanja dobije se neto zarada, odnosno onaj iznos koji ostaje.
2017 02 22
Hvala Dary, jer mi logički nije jasno. Sigurno da nije isto onome tko npr. šeće kućne ljubimce, kao onome tko npr. oslikava staklo i kristal. Ovom drugom su troškovi puno veći, pa time i neto zarada manja (a godišnji limit je svima isti). Ne znam da li sam to dovoljno jasno objasnila. Onaj tko šeće ljubimce smije više pospremiti u džep u godini dana od onog tko oslikava kristal?
2017 02 22
Pa tako ispada ,da. Jer drzavu zanima samo koliko je ukupno primljeno novaca, a ne interesira ih koliki su troskovi. Ja sam u ugostiteljstvu, i meni od ukupno naplacenih 25 kn, na nabavu ode 8kn, porez (pdv i pnp) 8 kn, i meni ostaje 9 kn. A di su tu jos ostali troskovi? Kad se sve zbroji na kraju ostane tek 1/3 neto zarada! i onda jos na to placam porez na dohodak! Kod usluga je lakse zaraditi jer nema ulaznih troskova, samo primici. Kod proizvodnje treba platiti materijal da bi se napravio proizvod.
2017 02 22
Molim pomoć/info, pliz... Imam radinost, radim samo preko interneta i sve uplate mi stižu na žiro. Dakle, fiskalna blagajna mi nije obavezna... No, kakav račun izdajem? Kakav kupcu, a kakav trgovini koja prodaje moj proizvod? Gdje naći kakvu šprancu? Mogu li ga sama napraviti u nekom programu? Hvala puno!!
2017 05 25
Ima li aktivnih na temi? :) Zašto ste se odlučile na kućnu radinost, a ne na obrt s paušalnim oporezivanjem? Ne pronalazim velike razlike u davanjima.
2017 05 26
> ComeStai: > Ima li aktivnih na temi? :) Zašto ste se odlučile na kućnu radinost, a ne na obrt s paušalnim oporezivanjem? Ne pronalazim velike razlike u davanjima. Ne znam za paušalni obrt no knjigovodstvo je također vrlo jednostavno, samo knjiga izlaznih računa... Također osobe u mirovini ne plaćaju doprinose..
2017 06 07
I naravno, također imam informaciju od rođaka koji također ima DR vec koju godinu, da nije obavezan imati fiskalnu ukoliko posluje isključivo preko žiro... Dakle nema gotovine... A račun mora izdati koji je propisan koje podatke mora imati. Ali može biti na A4 i samo ga pošalje sa artiklima ili naknadno poštom. Moram napomenuti da se DR ovdje otvara na osobu koja je u mirovini.
2017 07 07
> Normabelcek: > I naravno, također imam informaciju od rođaka koji također ima DR vec koju godinu, da nije obavezan imati fiskalnu ukoliko posluje isključivo preko žiro... Dakle nema gotovine... A račun mora izdati koji je propisan koje podatke mora imati. Ali može biti na A4 i samo ga pošalje sa artiklima ili naknadno poštom. > Moram napomenuti da se DR ovdje otvara na osobu koja je u mirovini. meni je rečeno na županiji kojoj je dopis poslala carina. piše nutra da oni koji imaju DR nesmiju imati nikakav web shop, štandove ni sl.
2017 08 06
Pitanje za one koji imaju domacu radinost: jeste li ju otvorili na sebe kao zaposlenu ili nezaposlenu osobu ili ste ju otvorili na nekog drugoga zaposlenog, npr.muza? I koja je razlika u davanjima?
2017 08 08
1 2 ... 5 6 7 8 9 10