Moj profil Postavke Povratne informacije Razgovori Omiljeni Transakcije Odjavi se

Dostavite za 1 euro prvih 5000 paketa u vrijednosti preko 30 eura!

Forumi /

Informacije za korisnike /

Klubovi, sastanci istomišljenika /

Kakvo je kod vas stanje?

Mi smo kupili ono što i inače bi, što nam fali. Peremo ruke kao i inače, obavezno po ulasku u stan. dezinficijens ne koristimo. Oboje smo zdravstveni radnici, ja sam srećom na porodiljnom Strah me radi supruga jer je imunokompromitiran (bološka terapija). Trebao je ići na godišnji (planski) ali je sve otkazano. Na krpicama ne planiram kupovati ni prodavati sve dok se situacija ne smiri, no planiram postavljati artikle u sklopu proljetnog čišćenja ormara. Mislim da sada nikome nije za sile zaraditi tih 30-100kn i time riskirati. Izbjegavam velike tržne centre, okupljanja. U šetnje s bebačom planiram i dalje ukoliko se ne proglasi karantena na razini države. Trebamo biti razumni a opet s respektom prema nastaloj pandemiji te ju ne iz neznanja omalovažavati. Malo se primiriti.....
2020 03 15
..Virus je fizicki velik, tezak i zato ne lebdi nego pada, na rukama se zadrzava 5-10min, na odjeći i tkaninama par sati, na metalu (brave i sl.) i do 12 sati. Neotporan na t>23C. Zato treba prati ruke toplom vodom, izlagati se suncu, prati garderobu i luftirati na suncu. Zato sto je veliki ne prolazi lako kroz zastitne maske. 5-10 min, koliko se virus zadrzava na rukama, je dug period, jer se za to vrijeme moze jesti, dirati nos, oci, usta... Zato cesto prati ruke toplom vodom. Izbjegavati guzve, boravak u malim prostorijama.. Prvo se naseljava u nosu i grlu, grebucka, drazi. Ne izaziva sekreciju iz nosa(vazno za diferenciranje u odnosu na druge virusne infekcije!) Dok je tu, piti tople napitke, toplu vodu, ne koristiti hladno i led. Ispirati grlo (prijedlog Betadine za grlo), da se ne spusti dole. Ovdje se i kaslje, suho, nadrazajno, bez sekreta. Nema t. Ovo traje 2-4 dana. Dakle, najvaznije NEMA SEKRETA IZ NOSA NI ISPLJUVKA. Nakon toga, posle 5-6 dana, virus moze sići u pluca i tada se javlja povisena t., suh kasalj i plitak dah(tesko disanje) su znak da je virus u plucima. Pokusati da virus ne ode u pluca. Najsigurnija razdaljina od zarazenog je >3m. Znači ako se šalje odjeća i dok stigne kroz min 1-2 dana, virusa neće biti više na odjeći s obzirom da je na tekstilu 2-3 h aktivan.
2020 03 15
Da, ali što je sa cijelim procesom distribucije? Tko može garantirati da ambalaža nije kontaminirana?
2020 03 15
> AnDra411: > Ovo sa zalihama konzerviranom hranom... zdraviji je heroin od konzervansa. > Ako i dodje do zaraze, treba jesti sto vise voca, povrca i domacih juha.. pa nije nuklearni rat. > Dajte se malo zbrojite, djizs! 😂 > Higijena je pola zdravlja. Pranje ruku kao i do sada. Virusa i bakterija je na sve strane i bez ovog Covida. > Hype s virusom ce trajati do konca 4.mj. Zivot ne staje do tada. Istina, svakako je povrće i voće zdravije, ali je problem što ga u nekim trgovinama nema. Police su skroz prazne, nema ni glavice luka, suhog kvasca, brašna...Trgovine naručuju robu, a ljudi već ulaze čim se otvori i kupuju što je izloženo. Neki ujutro rade i ne stignu u trgovine pa poslije nemaju ni izbora. Stanje je takvo da više ne možete ušetati u trgovinu i kupiti ono što ste mislili danas spremati za ručak, jer kompletnih namirnica nema. Ne znam da li je takvo stanje u svim gradovima, ali oni koji su ovo doživjeli stvarno nemaju drugog izbora nego kupiti konzerve kompota, graha, paštete itd.
2020 03 15
> jackrussel: > Da, ali što je sa cijelim procesom distribucije? > Tko može garantirati da ambalaža nije kontaminirana? Istina. Tu smo prepušteni sami sebi i očito na vlastitu odgovornost odlučujemo ući u neku trgovinu u kojoj je već bio velik broj ljudi. A zapravo nemamo izbora, od zraka se ne živi, namirnice nam trebaju.
2020 03 15
Danas su u medijima izjavili da se svakako izbjegnu sva putovanja čak i u državi. Situaciju treba shvatiti ozbiljno i mislim da ne bi trebali sami procijenjivati i nagađati do kad će virus potrajati, jer nam ni znanstvenici, stručnjaci ni stožeri to ne mogu u ovom trenutku točno reći. Svakako se slažem s tim da ne treba raditi paniku, ali kao pojedinac možemo doprijeniti da se taj virus ne širi dalje. Isto mislim da bi trebali jedno vrijeme pauzirati aktivnosti na krpicama. Robe će uvijek biti, a za tih par kuna ne vrijedi riskirati i poslati paket koji će proći kroz tko zna koliko ruku i kombija do odredišta. I svakako treba voditi računa o vlastitoj higijeni. Netko možda ne briše ručke od torbe, novčanik, kvake na vratima...pa nije loše da sad to napravi, jer na te stvari mnogi ne obraćaju pažnju. Naravno, treba paziti i na čistoću cijele kuće i održavati sve urednim.
2020 03 15
> jackrussel: > Da, ali što je sa cijelim procesom distribucije? > Tko može garantirati da ambalaža nije kontaminirana? Slazem se, ovo moze biti problem. Baciti ambalazu, kuvertu/kutiju, baciti vrecicu i oprati ruke i dez. Oprati odjecu na minimalno 30 ili obrisati alkoholom ovisno o kakvom artiklu je rijec. Upravo jedan komad trebam pokupiti i planiram to napraviti. Ne zbog odjece koju je cura poslala nego ambalaze. Ne planiram kupovati na Mk dok sve ne prodje. Niti u trgovinama, uzivo ni on li ne. Primjetila sam da dosta trgovina šiba popuste sada na ma il, neka hvala, sada ne.
2020 03 15
Virus se prelako i prejednostavno prenosi i uvijek je korak ispred nas. Zato neki ljudi moraju shvatiti da nema nikakve razlike u odgovornosti prema sebi od one odgovornosti koju osjećamo prema drugima. Što god sami činili da se zaštitimo, štitimo ujedno i sve oko nas. Ne smijem ni pomisliti na posljedice našeg neodgovornog ponašanja npr. u Africi. Indirektno utječemo na zdravlje i živote svih ljudi i vrijeme je da se zaista počnemo odgovorno ponašati.
2020 03 15
Ovdje u Dalmaciji još nema službene objave o slučajevima zaraze. Iz tog razloga su ovdje svi prepušteni, a takvi kolektivi plaćaju najveći danak. Ustanovilo se da je stanje u onim pokrajinama koje su u kratkom roku uvele najstrože restrikcije, danas stoje primjetno bolje od onih koje su oklijevale u uvođenju mjera zaštite stanovništva. Pametnom dosta.
2020 03 15
*preopušteni*
2020 03 15
Ima nas svakakvih, dok jedni vode brigu o svemu, drugi samo odmahuju rukom na sve to. Evo jedan primjer, jučer sam ušla u jednu manju lokalnu trgovinu. Prodavačica je imala zaštitnu masku i rukavice pa svejedno nije htjela primiti karticu, pružila mi je uređaj iako sam vidjela da joj je zbog dužine kabla nespretno pružiti ga na pult. Ništa, ispružila sam ja ruku kako bih prislonila karticu i to je to. S druge strane, odem na Tisak kupiti bon za mob i žena ispred mene plaća račune. A teta na Tisku bez razmišljanja, poliže prst i zalista onu uplatnicu i tako dva puta. Bez rukavica. Okrenula sam se i otišla. To ipak nije u redu. Pogotovo za nekog tko radi s novcima, a i nema mogućnost pranja ruku.
2020 03 15
Imam jedno mozda malo upadajuce pitanje... Znam da je zdravlje na prvom mjestu, no da li imate strah od "ne imanja" posla, otkaza, mogućnosti da stvarno ponovo nastupi recesija ukoliko turizam "propadne"?
2020 03 15
> trouhgmyeyes: > Imam jedno mozda malo upadajuce pitanje... Znam da je zdravlje na prvom mjestu, no da li imate strah od "ne imanja" posla, otkaza, mogućnosti da stvarno ponovo nastupi recesija ukoliko turizam "propadne"? Ja mislim da će nas nakon ovoga čekati jedan oblik krize, ali u kojoj mjeri...vidjet ćemo.
2020 03 15
@PuppySmile, nemoj širiti, tj. šerati dezinformacije, jer to sve što si napisala nije točno. Koja zdravstvena organizacija je to potvrdila? Niti jedna! Lažne i informacije koje dovode u zabludu, brže se netom i sms-ovima šire od koronavirusa, da ne govorimo o 'sigurnim' teorijama urote. Nije istina da je koronavirus težak i ogroman. Taj virus je mali genetski komadić, manji od bakterije, čak najmanji od zaraznih mikroorganizama. Ne trebamo živjeti kao pod staklenim zvonom, ne paničariti, stvarati psihozu, zalihe hrane i svega ostaloga kao da će za mjesec dana smak svijeta. Pranje ruku je uvijek potrebno, ne jednom, već više puta dnevno, znači da je higijena, ne samo u ovoj situaciji, nego uvijek neophodna i ne samo pranje ruku, već i povremena dezinfekcija. Koliko ovaj virus vremenski može živjeti izvan živog organizma, nemamo točne podatke izražene u satima/danima, ne zna se niti koja bi ga temperatura uništila. Sve su to pretpostavke i nagađanja, ništa konkretno. Za sada nema učinkovitog lijeka, sve se svodi na eksperimente/testiranja. Svim oboljelima želim ozdravljenje, a liječnicima, sestrama, vozačima hitne i svima koji ulažu nadljudske napore pomoći, HVALA I VELIKA PODRŠKA. <3
2020 03 15
> Eisen77: > Danas su u medijima izjavili da se svakako izbjegnu sva putovanja čak i u državi. Možemo očekivati karantenu, ako da, nadajmo se da neće dugo potrajati.
2020 03 15